PE-X , a,b,c, etc

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Stefan 51
junior
Posts: 17
Joined: Mon May 20, 2013 10:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by Stefan 51 » Thu Aug 29, 2013 11:21 pm

Latest post of the previous page:

lisapet wrote:
ciine wrote:..
Si eu aduc apa pina aproape de baie pe conducte ppr sau Cu dar pe urma am nevoie de ceva maleabil si usor de incastrat in perete.
Am vazut o lucrare in Cu pentru apa sanitara, care dupa 7 ani a inceput sa cedeze pe la lipituri.. Stiu ca Cu este admis in Vest la alimentarile cu apa sanitara, insa nu prin lipire, afectand termic structura lui, ci prin compresiune..
Eu m-as abtine in realizarea instalatiei de apa sanitara din Cu. :?
ciine wrote: La mine presiunea este mare la propriu (adica cu robinetul inchis atinge 5 atm si scade in consum la 2 din cauza regulatorului) si temperatura va fi mare cca 65 grade din cauza faptului ca apa calda se face noaptea si nu poti sa iti permiti sa acumulezi putin , poate atinge 75 grade , de aceea am nevoie sa reziste la aceste fluctuatii
Atunci, foloseste PE-x a, nu te risca cu altele, parerea mea.
Poate sunt si alte pareri.
TOATE instalatiile de cupru facute prin lipire capilara care nu sint spalate cu solutii speciale de decapare se vor coroda mai devreme sau mai tirziu eu de 5 ani nu mai folosesc decit fitinguri press si pe Cu si pexal adica acu 5ani m-am luminat la pexal fitingurile press sint mai ieftine decit cele de calitate prin compresie iar la cupru daca pui cositorul,pasta,periile,covorasul de protectie ai la fitinguri un pret mai mare cu aprox 10% dar cistigi la viteza de lucru si la calitate

clic
junior
Posts: 115
Joined: Sun Aug 18, 2013 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PE-X , a,b,c, etc

Post by clic » Thu Aug 29, 2013 11:30 pm

http://www.mase-plastice.ro/dictionar/p/pp.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Foloseste cu incredere, iti trebuie doar o masinarie speciala de lipit care costa in jur de 300 lei si putin timp sa te joci putin cu ea.

Post Reply