Instalatie pentru o centrala

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Wed Oct 30, 2013 6:25 pm

Latest post of the previous page:

Salo wrote:"Dispozitivul cu "tunel" si teava verticala a fost introdus prin usa inferioara. Am introdus mai intai teava verticala si apoi am "rasucit" la 90* pentru ca tunelul sa poata fi stabilit pe gratar."

...inca 2 intrebari: tevile verticale sunt inchise in capat? "tunelul" este liber la ambele capete sau partea din spate este inchisa?
Multumiri
Deci, asta este "divaisu' " numarul 1
download/file.php?id=2112&mode=view
Dupa cum se vede nu are niciun fel de dopuri. La mine a fost din lene, la nenea de unde am luat poza poate din experienta sau tot acelasi motiv.

Acesta este "divaisul" numarul 2
download/file.php?id=3800&mode=view
Aici am incercat sa fac totul etans, mai putin fanta de pe mijloc si cele 2 fante de pe tevile in forma de L.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Wed Oct 30, 2013 8:50 pm

Domnilor si ... Domnilor :D permiteti-mi sa va prezint Viadrus U22 cu ardere prelungita.
http://www.youtube.com/watch?v=FbznQNEOVoE" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu stiu daca are vreo importanta faptul ca centrala inca nu intrase in "regim" (adica temperatura pe tur era sub 60*C) si faptul ca in centrala aveam doar aschii si scoarta de copac ramasa de cand am spart lemnele. Din pacate insa, am luat camera de filmat putin cam tarziu. La inceput, "dansul" flacarilor era asemeni celor din sobele Nestor (adica flacara era la vreo 10-15 cm deasupra lemnelor).
Proiectul nu este inca finalizat, mai am de adaptat cumva reglajul aerelor, ori, fac de la inceput o proportionare de 20-25% primar si 75-80% secundar si rezolv problema. Iar pentru aprindere, las usa de jos cateva minute deschisa pentru tiraj.
Temperatura pe cos cred ca era undeva pana in 100*C caci puteam tine mana cateva secunde pe racordul dintre centrala si cos.

Mai am putin de finisat si revin cu mai multe detalii ;). Insa ca idee, s-a folosit dispozitivul numarul 2. Maine sau peste cateva zile cand va mai fi nevoie sa mai fac focul, voi incerca sa adaptez si ceva catalizatori pe care ii am in minte de vreo saptamana dar nu mi-a permis timpul sa ii fac.

Salo
junior
Posts: 3
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by Salo » Thu Oct 31, 2013 7:58 pm

Fotografiile nu se incarca. Nu stiu daca numai la mine sau poate sunt prea mari...

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by postasul » Thu Oct 31, 2013 8:03 pm

Salo wrote:Fotografiile nu se incarca. Nu stiu daca numai la mine sau poate sunt prea mari...
La mine se incarca fara probleme....cine stie...mi-am permis sa le descarc si le-am arhivat. Poate merge asa.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Fri Nov 01, 2013 1:28 am

Azi am mai facut un mic experiment pe centrala. In partea superioara, aproape de "fumuri", am facut un "acoperis" din sita cu gauri de 5 mm ce are rol de catalizator. Din testele facute asta seara sunt destul de multumit de el. Nu imi place insa cantitatea de aer secundar ca imi pare a fi cam mica. Maine daca am timp o sa modific L-urile astfel incat in loc de 2 fante sa fac cateva taieturi asemeni focarului Rath (am observat la o taietura in partea de jos a unui L, ca are loc amestecul/arderea mai bine).
Deasemenea voi umbla si la partea de jos a dispozitivului pentru a-i da o inclinatie mai mare si eventual sa mai lungesc putin fanta de aer (evident o voi mai ingusta pentru a mentine acelasi diametru echivalent).
Ca si rezultate, am aprins focul la ora 20:30, cu 2 lemne mai sanatoase si restul mai subtiri si in calorifere inca mai circula apa cu temperatura de 40*C (in orice moment trebuie sa se opreasca).
Focul propriu zis (cu flacara) a durat cam 2 ore jumate, maxim 3, in urma lui ramanand un strat de ~10-13 cm jaratic care s-a mentinut inca o ora si ceva (insa am fost nevoit sa mai deschid putin clapeta de fum pentru un tiraj mai bun, asta pentru ca eu am cosul din tabla de 0.5 mm, neizolat ...)

Desi este off-topic aici, posibil ca saptamana aceasta sa revin si cu un dispozitiv asemanator pentru o soba de teracota.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Sat Nov 02, 2013 2:45 am

Bun, de data aceasta revin cu o nedumerire (poate intr-un final despartim unele subiecte de altele :D ).

Eu ard lemnele prin procedeul de "gazeificare". In urma acestei arderi, ramane mangalul. Cu alte cuvinte transform combustibilul din unul cu putere calorica de (maxim) 4.5 kwh/kg in unul de (maxim) 9.5 kwh/kg.
In cazul acesta, in centrala mea intrand maxim 12-15 kg lemne (ce-i drept este doar o estimare, caci azi am facut niste masuratori si pana acum maxim am introdus 7-8 kg lemn insa mai am loc) ar rezulta cam asa:
- 15 kg lemn cu putere calorica 4 kwh/kg
- "procentul" de obtinere al mangalului din lemne de esenta tare este cam 25% (adica ~ 120-130 kg/metru ster)

Din 15 kg lemn, 20% (iau o marja de "eroare/transformare") rezulta 3 kg mangal.

Deci in final, in centrala voi avea 12 kg lemn x 4 kwh/kg + 3 kg mangal x 9 kwh/kg = 75 kwh
Acum, raportandu-ma la situatia mea, avand sa zic un randament de 80%, energie utila ar fi cam 60 kwh.

Eu avand la -20*C un necesar de 8 kwh, la -15*C (cat e temperatura de calcul in zona mea) as avea cam 7 kw. Asta inseamna ca centrala ar trebui sa-mi asigure o autonomie de 8 ore si jumatate.

Daca voi trece peste partea in care astept terminarea focului (stiind ca atunci cand ajung la 50% din jaratic trebuie sa mai deschid clapeta de gaze arse) sa zicem ca reduc autonomia doar la 7 ore - 7 ore jumate.

Practica o voi afla in iarna si voi posta rezultatele, insa este gresit calculul meu pe undeva?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by user_banat_85 » Sat Nov 02, 2013 8:04 am

cheluakame wrote:..Deci in final, in centrala voi avea 12 kg lemn x 4 kwh/kg + 3 kg mangal x 9 kwh/kg = 75 kwh.
Eu cred ca aceasta formula descrie situatia in care in focar s-au incarcat 12 kg de lemne + 3 kg de mangal. :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Sat Nov 02, 2013 11:19 am

lisapet wrote: Eu cred ca aceasta formula descrie situatia in care in focar s-au incarcat 12 kg de lemne + 3 kg de mangal. :)
Da, corect, caci din 15 kg lemn obtin 3 de mangal ...

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by luvio » Sat Nov 02, 2013 1:04 pm

cheluakame wrote: Eu ard lemnele prin procedeul de "gazeificare". In urma acestei arderi, ramane mangalul.
Uite eu te-as ruga sa ne vorbesti putin despre procedeul tau prin care obtii mangal caci eu din pacate prin aceasta ardere obtin doar ... cenusa.
Din cite cunosc, mangalul se obtine prin ardere mocnita in lipsa oxigenului.
Intr-un buncar la un cazan cu ardere inferioara sa zicem ca te poti apropia de mangal intrucit acolo lemnele stau la temperaturi ridicate in gazele care le elibereaza si unde nu exista oxigen caci daca ar fi ele ar arde cu flacara.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by cheluakame » Sat Nov 02, 2013 2:11 pm

Luvio, poate m-am exprimat eu gresit. De pe o zi pe alta, si la mine ramane doar cenusa. Insa ceea ce spun aici este imediat dupa arderea cu flacara. Adica, am terminat de ars gazele de lemn si in urma ramane doar jaratic/mangal.

Eu as pune aceast fenomen intr-adevar in baza lipsei de oxigen. Mai exact, dipozitivul pe care il am, are o anumita inclinatie. Duza/decuparea pentru aer primar, este situata la 2-3 cm deasupra gratarului centralei, astfel, cad aici bucati de jaratic si o obtureaza, scazand fluxul de aer.

In plus, acest nou "gratar" fiind din tabla, se incalzeste pana la inrosire preincalzind si aerul primar.

Toata actiunea la mine ar fi asa:
- Aprinderea focului din partea superioara. Moment in care arderea este clasica pana la stabilirea tirajului si intrarea in regim.
- Apoi, incepe sa se formeze jaratic, moment in care unele bucati cad si spre baza stivei (cred eu) caci am vazut flacari iesind si din partea de jos a stivei (sau are loc aprinderea lemnelor din cauza radiatiei caci stiva are doar vreo 20-25 cm inaltime)
- In momentul acesta cred ca deja aerul primar incepe sa se obtureze caci flacarile incep sa se situeze cam la 3-5-10 cm deasupra stivei de lemne in zona admisiei de aer secundar (ca urmare in partea inferioara nu are suficient oxidant/aer).
- Dupa ce ard toate gazele, arderea cu flacara se opreste si ramane doar jaraticul/mangalul in urma intr-un strat de 10-15 cm care mai radiaza caldura inca ~1 ora, iar pe masura ce se "consuma" se transforma in cenusa.

Inca un lucru care l-am observat si care imi da de inteles ca nu are suficient aer primar dupa un anumit punct, este felul in care gazeifica daca pun lemne peste jar, si anume treptat, mai exact fie ca as aprinde focul de sus, fie ca adaug lemne in continuare, arderea are loc la fel de incet si in acelasi fel (adica flacarile apar in zona injectiei de aer secundar).

O exemplificare ar fi in video cu arderea in soba lui Ciine, unde poate regla individual aerul primar si secundar. Pe la 2:25 se poate vedea ca reduce fluxul de aer primar (ba chiar am impresia ca il inchide de tot) si arderea incepe sa aiba loc deasupra stivei de lemne.
https://docs.google.com/file/d/0B_NN54Z ... ring&pli=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Am incercat si eu sa inchid cenusarul de tot si sa-i ofer aer doar prin rozeta de pe usa de alimentare, insa acesta nu este preincalzit si astfel arderea gazelor incepe sa aiba loc cu detonatii/explozii, aruncand fum pe rozeta respectiva. Daca in schimb deschid si doar 2 mm clapeta cenusarului (pentru a ajunge si ceva aer preincalzit prin tevile din centrala) arderea incepe sa aibe loc relativ ok.

Acum am vazut ce inseamna intr-adevar controlul asupra aerelor.
Pentru arderea prelungita consider ca un raport 10-90 / 20-80 primar secundar este mai indicat.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie pentru o centrala

Post by luvio » Sat Nov 02, 2013 3:41 pm

cheluakame wrote:... ceea ce spun aici este imediat dupa arderea cu flacara. Adica, am terminat de ars gazele de lemn si in urma ramane doar jaratic/mangal.
Aha, acum am inteles la ce te refereai.
Oricum felicitari pentru modul cum iti exploatezi cazanul si performantele la care ai reusit sa ajungi cu el in urma modificarilor pe care le-ai facut, demonstrind astfel ca intotdeauna este loc de mai bine.

Post Reply