Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 12:56 pm

Latest post of the previous page:

Nelu57 wrote:@cheluakame :multumesc:
Mulţumesc mult.
Cu placere.

Apropo, schema este prezentata doar ca si model. Presiunea de declansare a supapelor de siguranta difera de la caz la caz.

Inainte de a face montajul propriu zis, recomand montarea unui manometru pe instalatie si facuta o proba de presiune cu aer, putin peste presiunea de functionare in regim.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Oct 16, 2013 5:31 pm

cheluakame wrote:[...] facuta o proba de presiune cu aer, putin peste presiunea de functionare in regim.
Cît de puţin? Cred că într-un domeniu tehnic, atunci cînd vine vorba de valori, ar trebui evitate astfel de expresii: puţin, mult, aproape, departe, cald, rece ş.a.m.d.
peacefingers.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by ciine » Wed Oct 16, 2013 5:48 pm

Centrale cu inductie sunt deja pe piata , eu nu am auzit sa consume mai putin decit cea clasica, un user ti-a explicat cum sat treaba privind transferul de energie, Este vorba de legea conservarii energiei - http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_cons ... i_energiei
O centrala DYD presupune si un sistem de automatizare , pt siguranta in functionare , si de obicei se face cu un microcontroler in care se programeaza parametrii ceruti, eu am mai facut asa ceva.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 6:21 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
cheluakame wrote:[...] facuta o proba de presiune cu aer, putin peste presiunea de functionare in regim.
Cît de puţin? Cred că într-un domeniu tehnic, atunci cînd vine vorba de valori, ar trebui evitate astfel de expresii: puţin, mult, aproape, departe, cald, rece ş.a.m.d.
peacefingers.gif
Eu zic ca depinde de la caz la caz.
Spre exemplu, in cazul mai sus prezentat, pentru ca nu stiu cum a fost manufacturata serpentina, eu as fi propus o instalatie cu circuit deschis.
Daca totusi nu se doreste asa, as face o instalatie cu o presiune statica de max 1 bar si SS de 1.5 bar, caz in care as testa instalatia undeva la 2-2.5 bar. :)
Vasul de expansiune l-as dimensiona in asa fel incat la 100*C sa purjeze supapa de presiune.
ciine wrote:Centrale cu inductie sunt deja pe piata , eu nu am auzit sa consume mai putin decit cea clasica, un user ti-a explicat cum sat treaba privind transferul de energie, Este vorba de legea conservarii energiei - http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_cons ... i_energiei
O centrala DYD presupune si un sistem de automatizare , pt siguranta in functionare , si de obicei se face cu un microcontroler in care se programeaza parametrii ceruti, eu am mai facut asa ceva.
Eu cred ca pentru o centrala electrica 1 fluxostat, un TA si unul de imersie sunt suficiente.
Exemplu:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Thu Oct 17, 2013 4:02 am

Poate aici am mai multe şanse cu un răspuns...
A făcut cineva vreo modificare la vre-un boiler ?...mai precis, la unul simplu, doar cu rezistenţă electrică, a încercat sau a reuşit să-i pună în interior serpentină ce va fi încălzită cu agent termic de la o centrală ?.
Am un Ariston SG80R (care momentan nu se mai fabrică) de 80L, cu rez. de 1500w cu anod magneziu şi termostat şi vreau să-i adaptez în interior o serpentină din cupru ?. Poate ve-ţi zice că nu se merită dar a realizat sau încercat măcar cineva aşa ceva?. Vreau să-l folosesc pentru prepararea ACM.
În funcţie de răspunsurile voastre voi dezvolta postul...adică voi zice cum vreau să procedez.
Vă mulţumesc. :thankyou:

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by user_banat_63 » Thu Oct 17, 2013 6:52 am

Nelu57 wrote:Poate aici am mai multe şanse cu un răspuns...
A făcut cineva vreo modificare la vre-un boiler ?...mai precis, la unul simplu, doar cu rezistenţă electrică, a încercat sau a reuşit să-i pună în interior serpentină ce va fi încălzită cu agent termic de la o centrală ?.
Am un Ariston SG80R (care momentan nu se mai fabrică) de 80L, cu rez. de 1500w cu anod magneziu şi termostat şi vreau să-i adaptez în interior o serpentină din cupru ?. Poate ve-ţi zice că nu se merită dar a realizat sau încercat măcar cineva aşa ceva?. Vreau să-l folosesc pentru prepararea ACM.
În funcţie de răspunsurile voastre voi dezvolta postul...adică voi zice cum vreau să procedez.
Vă mulţumesc. :thankyou:
Cred ca asa ceva te intereseaza...

http://aprod.hu/hirdetes/hocserelo-hajd ... DEO7w.html" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by user_banat_63 » Thu Oct 17, 2013 7:16 am

Instalatorul de Iasi wrote:
cheluakame wrote:
Eu zic ca depinde de la caz la caz.
Spre exemplu, in cazul mai sus prezentat, pentru ca nu stiu cum a fost manufacturata serpentina, eu as fi propus o instalatie cu circuit deschis.
Daca totusi nu se doreste asa, as face o instalatie cu o presiune statica de max 1 bar si SS de 1.5 bar, caz in care as testa instalatia undeva la 2-2.5 bar. :)
Vasul de expansiune l-as dimensiona in asa fel incat la 100*C sa purjeze supapa de presiune.
ciine wrote:Centrale cu inductie sunt deja pe piata , eu nu am auzit sa consume mai putin decit cea clasica, un user ti-a explicat cum sat treaba privind transferul de energie, Este vorba de legea conservarii energiei - http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_cons ... i_energiei
O centrala DYD presupune si un sistem de automatizare , pt siguranta in functionare , si de obicei se face cu un microcontroler in care se programeaza parametrii ceruti, eu am mai facut asa ceva.
Eu cred ca pentru o centrala electrica 1 fluxostat, un TA si unul de imersie sunt suficiente.
Exemplu:
Eu am asa ceva pe instalatie, pt siguranta, un boiler uzual electric(50L) pt acm, cu rezistenta schimbata pe una de 3 kW este tot originala al acestui fabricant dar folosite la boilerele de 200L.Shema este asemanatore cu ce sa postat doar ca nu am nevoie de fluxostat deoarece boilerul are incorporat termostatul de temperatura al apei. Daca nu se circula agentul, cind se atinge valoarea reglata de termostat se opreste incalzirea apei. Cred ca mai simplu si ieftin "agregat" de incalzire electric nu gasesti :) avantajul este ca se poate automatiza foarte usor, dezavantajul este pretul curentului electric, este scump, cel putin la noi...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Bobo » Thu Oct 17, 2013 8:55 am

csomi wrote:
Nelu57 wrote:Poate aici am mai multe şanse cu un răspuns...
A făcut cineva vreo modificare la vre-un boiler ?...mai precis, la unul simplu, doar cu rezistenţă electrică, a încercat sau a reuşit să-i pună în interior serpentină ce va fi încălzită cu agent termic de la o centrală ?.
Am un Ariston SG80R (care momentan nu se mai fabrică) de 80L, cu rez. de 1500w cu anod magneziu şi termostat şi vreau să-i adaptez în interior o serpentină din cupru ?. Poate ve-ţi zice că nu se merită dar a realizat sau încercat măcar cineva aşa ceva?. Vreau să-l folosesc pentru prepararea ACM.
În funcţie de răspunsurile voastre voi dezvolta postul...adică voi zice cum vreau să procedez.
Vă mulţumesc. :thankyou:
Cred ca asa ceva te intereseaza...

http://aprod.hu/hirdetes/hocserelo-hajd ... DEO7w.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Acum 7-8 ani mi-a dat cineva un boiler de 80 l fara protectie termica si am introdus in el o serpentina de 4 m ,au decalit-o baietii si au rotunjit-o sa intre pe orificiul de jos, dar pentru ca peste un an s-a fisurat l-am maritat moca la unul care stringea fier vechi.Ca sa faci boilerul tau cu anod de magneziu si ai avea si corpul de inox cred ca ar merita sa bagi 6 m de cupru moale(la colac, la mine atunci nu am gasit si nici nu stiam) de 22. Sfatul meu, mai bine cumpara unul mixt daca ai bani electri-termic cu sau fara anod. Cel fara anod cum am eu costa pina in 600 lei Ariston. Imi merge foarte bine .Daca faci lucrarea tu sa te uiti la altele care au imtrarea pe lateral -tur retur-nu pe jos pe la luminare.(rezistenta electrica) Ce arata Csomi este bun dar cred ca trebuie sa il pui invers ca se formeaza dop de aer sau acest dop el scoti cu preesiune,asta tu hotarasti.Deci se poate, mai studiaza cam citi m ti-ar trebui eu am spus 6 ,ca incalzirea lui sta in temp apei si lungimea tevii de Cu.(suprafata =p xD x L)

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Thu Oct 17, 2013 10:21 am

csomi wrote: Cred ca asa ceva te intereseaza...
http://aprod.hu/hirdetes/hocserelo-hajd ... DEO7w.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Mulţumesc. Sincer să fiu aşa mă gândisem să fac dar spirele la serpentină mai mari în diametru.
Bobo wrote: ... Sfatul meu, mai bine cumpara unul mixt daca ai bani ...
Păi pe criza în care sunt acum cu banii voi folosi Aristonul ce-l am deoarece cupru moale de 18-22 am la dispoziţie
Bobo wrote:Daca faci lucrarea tu sa te uiti la altele care au imtrarea pe lateral -tur retur-nu pe jos pe la luminare.(rezistenta electrica)
Ok...din ce am văzut de cumpărat toate au intrarea apă rece pe jos şi ieşire apă caldă pe sus.....Asta ştiu.
Bobo wrote:Ce arata Csomi este bun dar cred ca trebuie sa il pui invers ca se formeaza dop de aer sau acest dop el scoti cu preesiune,asta tu hotarasti.
Aici nu prea am înţeles la chestia cu pusul invers şi cu dopul de apă.... :shock:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Bobo » Thu Oct 17, 2013 10:45 am

Nelu57 wrote:
csomi wrote: dar cred ca trebuie sa il pui invers ca se formeaza dop de aer sau acest dop el scoti cu preesiune,asta tu hotarasti.
Aici nu prea am înţeles la chestia cu pusul invers şi cu dopul de apă.... :shock:
Intr-o instalatie termica nu este bine sa formezi burti si cocoase. La fiecare cocoase trebuie sa pui aerisitor pentru a scote dopul de aer deoarece de acolo mai departe nu se mai incalzesc caloriferele asa ca la sererpentina preezentata de Csomi ai o cocoase foarte mare .Si la serpentina pe lateral trebuie sa ai facuta lucrarea ca sa soti aerul din ea dar este mult mai simplu.

Nelu57
junior
Posts: 25
Joined: Mon Oct 14, 2013 9:17 am
Location: Bucureşti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Folosirea inducţiei electromagnetice la toate.

Post by Nelu57 » Thu Oct 17, 2013 1:27 pm

Bobo wrote:Si la serpentina pe lateral trebuie sa ai facuta lucrarea ca sa scoti aerul din ea dar este mult mai simplu.
Mersi Bobo. Acum fă-mă să-nţeleg...(off... senectutea asta :crazy: )...chiar şi la cele originale cu serpentina cu ieşirile montate lateral, trebuie făcut ceva ceva pentru aerisire ?, ce anume şi unde, la boiler sau pe instalaţie.

Post Reply