pompe de caldura

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: pompe de caldura

Post by Bobo » Sat Nov 16, 2013 10:36 pm

Latest post of the previous page:

gi0 wrote:Buna ziua.
Asi mai avea o intrebare(de fapt intrebarile nu se termina niciodata si,spre bucuria noastra,exista si oameni care ne ofera raspunsurile mult asteptate)referitoare la un UPS.Stiu ca nu sunteti adeptul centralelor cu circulatie fortata,si bine faceti,dar va rog sa imi dati ceva sfaturi privind calitatea si timpul de lucru a unei instalatii de protectie dupa ce cade tensiunea electrica in timpul functionarii unei centrale pe lemne cu circulatie fortata.
Deci ma gandesc la un UPS care sa mearga cel putin opt(8) ore.Au fost situatii,cei drept rare,cand nu am avut energie electrica in Tuzla cel putin 24 ore. Ce ziceti,aveti idee despre asa ceva?O electronica buna,o baterie f buna...
Cu toata stima.
Pentru Andrei,

Spor la munca, nu mai imi baga in cap toate alea ca imi prind urechile si ma doare capul

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: pompe de caldura

Post by cheluakame » Tue Dec 03, 2013 2:32 am

Propun si eu un subiect la dezbatere.
In cazul unei PDC Aer-Apa (si nu numai), daca este supradimensionata, are un COP mai ridicat decat una a carei putere este corelata cu necesarul imobilului?

Eu ma gandesc ca in cazul uneia supradimensionate schimbatorul exterior este mai mare, asigurand astfel un transfer termic sporit, iar temperatura agentului termic la interior trebuie sa fie mai mic pentru a nu duce la supraincalzirea camerei (aici, evident, si suprafata radianta joaca un rol).

Este gresita gandirea? Evident in discutie nu este adus costul :thumbup:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pompe de caldura

Post by user_banat_85 » Tue Dec 17, 2013 4:11 pm

cheluakame wrote:..In cazul unei PDC Aer-Apa (si nu numai), daca este supradimensionata, are un COP mai ridicat decat una a carei putere este corelata cu necesarul imobilului?
Da, are COP-ul si EER-ul mai mari doar daca "compresorul" este cu debit variabil.
cheluakame wrote: Eu ma gandesc ca in cazul uneia supradimensionate schimbatorul exterior este mai mare, asigurand astfel un transfer termic sporit, iar temperatura agentului termic la interior trebuie sa fie mai mic pentru a nu duce la supraincalzirea camerei (aici, evident, si suprafata radianta joaca un rol).
Corect gandesti, daca prin acelas shimbator trecem o cantitate mult mai mica de agent (debit redus) evident temperaturile mediilor intre care se petrece transferul de caldura (la iesirea din schimbator) vor tinde spre aceeas valoare.

Avand in vedere ca la debit maxim compresoarele vor functiona o perioada mult mai scurta de timp, raportata la intregul sezon, aceasta abordare nu are decat sa aduca mai multe beneficii in exploatare.
cheluakame wrote:Este gresita gandirea? Evident in discutie nu este adus costul :thumbup:
Deaceea pompele de caldura performante nu pot sa coste 1000 de USD.. Dar daca e sa comparam intre modelele aceluias brand, preturile nu sunt proportionale cu capacitatile termice, adica o pompa de doua ori mai mare nu este si de doua ori mai scumpa. :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: pompe de caldura

Post by cheluakame » Wed Dec 18, 2013 1:00 am

lisapet wrote: Da, are COP-ul si EER-ul mai mari doar daca "compresorul" este cu debit variabil.
In spirit de gluma si lipsa de modestie "Pai mai exista compresoare, pompe, ventilatoare fara turatie variabila" :lol: .
lisapet wrote: Corect gandesti, daca prin acelas shimbator trecem o cantitate mult mai mica de agent (debit redus) evident temperaturile mediilor intre care se petrece transferul de caldura (la iesirea din schimbator) vor tinde spre aceeas valoare.

Avand in vedere ca la debit maxim compresoarele vor functiona o perioada mult mai scurta de timp, raportata la intregul sezon, aceasta abordare nu are decat sa aduca mai multe beneficii in exploatare.
Tinand cont ca am avea si o supradimensionare, nu cred ca s-ar ajunge vreodata la capacitate maxima. Poate in cazul in care exista stocator, dar si acolo ar trebui facut un calcul cum ar fi mai avantajos (putere mai mica, deci COP/EER mai mare si perioada de functionare mai lunga sau putere mai mare deci COP/EER mai mic si perioada de functionare mai mica)
lisapet wrote: Deaceea pompele de caldura performante nu pot sa coste 1000 de USD.. Dar daca e sa comparam intre modelele aceluias brand, preturile nu sunt proportionale cu capacitatile termice, adica o pompa de doua ori mai mare nu este si de doua ori mai scumpa. :)
Total de acord. Eu intotdeauna am mers pe premiza ca un pret de investitie mic atrage unul de exploatare ridicat (adica vedeti CT electrica vs lemne/gaze/peleti, gaze/lemne/peleti vs pdc, etc).

Multumesc mult pentru feedback. :pray:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: pompe de caldura

Post by user_banat_85 » Thu Dec 19, 2013 9:07 pm

cheluakame wrote:
lisapet wrote: Da, are COP-ul si EER-ul mai mari doar daca "compresorul" este cu debit variabil.
In spirit de gluma si lipsa de modestie "Pai mai exista compresoare, pompe, ventilatoare fara turatie variabila" :lol: .
Destul de serios - "Inca mai exista". :)

Post Reply