Circulatie fortata si termosifon

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 10:26 am

Latest post of the previous page:

Pentru astfel de situatii, cel mai indicat este termosifonare intre pufer si centrala, termosifonarea pe calorifere trebuie calculata, sa vezi ce putere poate prelua caloriferul la acel debit, daca nu a fost conceputa de la inceput pentru termosifon, cel mai probabil nu va functiona.
Pentru comutare se poate folosi o vana cu servomotor sau clapeta gravitationala.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by luvio » Sun Feb 02, 2014 10:42 am

gogorita wrote:..deci cum as-i putea face un by-pass pentru pompa..
Exact asa cum ai desenat-o se face.
Insa asta nu inseamna ca va si functiona in termosifon. Pentru a functiona este necesar sa faci niste calcule prin care vei determina care este diametrul necesar al tevilor pe fiecare tronson si care asigura buna functionare a instalatiei. Mai multe despre asta gasesti la topicul termosifon.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gi0 » Sun Feb 02, 2014 12:08 pm

In desen,ati observat deja,am ocolit pufferul.In momentul in care temperatura pe puffer este mare,pe centrala urca repede temperatura la 130*C....Oricum trebuie ocolite pompa,clapeta de sens si vtc pe retur.In vara am fost acasa si am ramas surprins ca e cald in casa mai mult decat trebuie.Pufferul era incalzit de panoul solar si se realiza-se o foarte foarte mica termosifonare.Dupa ce am inchis robinetii,totul a revenit la normal.Sunt de acord ca situatiile nu suporta comparatie.
Da ,instalatia nu a fost calculata pentru termosifonare,nu cred ca va functiona.
Cu stima.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 12:22 pm

Exact asa cum ai desenat-o se face.
Insa asta nu inseamna ca va si functiona in termosifon.
Da, asa este am folosit calculatorul lui flavius(unul din ele)caruia-i multumesc pe aceasta cale, dar in schema prezentata nu sunt dependent de acel robinet? adica pentru a functiona in termosifon robinetul trebuie deschis,iar cand merge pe pompa trebuie inchis.Corect nu? Daca nu este nimeni acasa pica varianta aceasta. Ar putea functiona cu 2 tur-uri si 2 ret-ururi sau cand merge pompa partea de termosifon va fi blocata,ma gandesc asa:




schimbatorul va fi un calorifer deci are 4 iesiri
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

iulian72
junior
Posts: 149
Joined: Wed Feb 20, 2013 5:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by iulian72 » Sun Feb 02, 2014 12:30 pm

In locul vanei paralele la pompa de recirculare se poate monta o "clapeta de sens intre flanse, fara arc".
Presiunea este data de diferenta de nivel dintre schimbatorul cazanului si radiatoare (ambele - masurate la centru), vrs. calculatia termosifon @Flavius76.

O alta varianta ar fi montarea unei vane V2C (NO) cu actionare electrica. Cand se alimenteaza pompa recirculare se taie alimentarea V2C.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by iulian72 on Sun Feb 02, 2014 12:42 pm, edited 3 times in total.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 12:38 pm

In locul vanei paralele la pompa de recirculre se poate monta o "clapeta de sens intre flanse, fara arc".
Instalatia va fi cu vas de expansiune deschis,deci presiune mica, ma tem ca nu va functiona :-(

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by cheluakame » Sun Feb 02, 2014 12:56 pm

Oameni buni, nu mai confundati presiunea instalatiei cu presiunea disponibila de circulatie. Sunt doua notiuni total diferite.

Pentru actionarea unei valve avem nevoie de presiunea disponibila de curgere/circulatie, fie ca este obtinuta gravitational, fie ca este obtinuta fortat cu o pompa.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 12:58 pm

Presiunea este data de diferenta de nivel dintre schimbatorul cazanului si radiatoare
Schimbatorul este mai sus,din cauza aceasta nu pot realiza toata instalatia in termosifon
O alta varianta ar fi montarea unei vane V2C (NO) cu actionare electrica. Cand se alimenteaza pompa recirculare se taie alimentarea V2C.
Da, e de luat in calcul,atunci cand taie curentul vana va reveni in pozitia deschis nu?Va referiti la asa ceva da? multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gogorita
junior
Posts: 128
Joined: Tue Dec 25, 2012 9:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gogorita » Sun Feb 02, 2014 1:15 pm

Oameni buni, nu mai confundati presiunea instalatiei cu presiunea disponibila de circulatie. Sunt doua notiuni total diferite.

Pentru actionarea unei valve avem nevoie de presiunea disponibila de curgere/circulatie, fie ca este obtinuta gravitational, fie ca este obtinuta fortat cu o pompa.
Aveti dreptate,la mine presiunea gravitationala disponibila este ,,chiar mica'',in plus datorita sensului de deschidere a clapetei nu poate fi montata in locul indicat. Era bine daca as putea evita instalarea oricarei piese care s-ar putea bloca in instalatie,servomotorul si clapeta deci ar intra si el in acesta categorie..dar ce credeti de varianta cu 4 iesiri...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by gi0 » Sun Feb 02, 2014 1:41 pm

Pentru vana postata mai mai sus...aveti nevoie de compresor,este cu actionare pneumatica.
In cazul sistemului meu,s-ar putea face termosifonare intre puffer si cazan,(se si face de altfel),cum spuneam,prin acolirea pompei si clapetului de sens pe retur.Dar numai in cazul in care puferul nu este destul de fierbinte.In rest...UPS... GENERATOAR
si DOAMNE AJUTA !
Excludeti partea de dupa puffer.
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Circulatie fortata si termosifon

Post by flavius76 » Sun Feb 02, 2014 1:42 pm

E mai indicata varianta cu 4 iesiri din schimbator, mai depinde si de schimbator, daca are prea putine coloane pot fi probleme.

Post Reply