Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Wed Oct 10, 2012 11:20 pm

Latest post of the previous page:

O seara buna dl. Lisapet.
Eu credeam ca instalatia mea e cea mai simpla :roll:.Din pacate centrala electrica este pe drum impreuna cu cazanul pe lemne si cosul Schiedel 7m.Alegerea cea mai grea este pufferul combinat.Heizer 1000 are greutatea fara apa de vreo 500kg si l-am gasit tocmai in Satu Mare, iar cele de iox au un pret....Scuze ptr off topic.Am sa fac o schita cu recomandarile d-voastra dar fara automatizare.Banuiesc ca aspiratia incalzirii in pardoseala este tot direct din puffer dar mai jos decat radiatoarele sau se poate conecta pe returul radiatoarelor?
Cu toata stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Thu Oct 11, 2012 12:57 am

Iata ce am inteles din recomandarile facute.Serpentinele le-am cuplat pe amandoua la panoul solar.Nu stiu cat de bine e conectata centrala electrica.
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Thu Oct 11, 2012 8:20 am

gi0 wrote:Iata ce am inteles din recomandarile facute.Serpentinele le-am cuplat pe amandoua la panoul solar.Nu stiu cat de bine e conectata centrala electrica.
Cu stima.
E mai bine.. dar revin cu unele corectii ceva mai tarziu.
... E necesara o vana cu trei cai pe partea de serpentine solare, care sa prioriteze prepararea ACM, conditionata de un termostat cu sonda de imersie. Prima data se "incarca" serpentina din balon, abea dupa se comuta pe serpentina din partea de jos a stocatorului.
Mai vorbim. O zi frumoasa va urez.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Thu Oct 11, 2012 8:37 pm

lisapet wrote:.. dar revin cu unele corectii ceva mai tarziu.
Centrala electrica: turul centralei electrice l-as lega la intrarea in stocator din partea cazanului, cat mai aproape de stocator (in cazul in care nu mai sunt racorduri disponibile), iar returul centralei - idem la returul cazanului iesit din stocator.. astfel vor disparea "prea multele" supape de sens, care se mai blocheaza in cazul in care caracteristicile pompelor nu sunt corespunzatoare (ma refer la cazurile cand o pompa "prevaleaza" fata de cealalta), refuland ambele in acelas sens.

Ce reprezinta acele dreptunghiuri bicolore pe fiecare circuit de consumatori? Care este sensul lor?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Thu Oct 11, 2012 9:46 pm

Buna seara dl.Lisapet.Multumesc pentru incurajari.Eu ma gandeam cum sa leg centrala electrica astfel incat sa nu fiu nevoit sa incalzesc tot puferul.De aceea am pus in schita si o butelie de egalizare,ptr a face circulatia prin ea intre CE si elementele de incalzire.Dreptunghirile bicolore reprezinta distribuitoarele/colectoarele de la ipat,de la radiatoare parter si radiatoare mansarda.Nu am stiut cum sa le reprezint altfel.
Cu toata stima.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Thu Oct 11, 2012 9:59 pm

gi0 wrote:..Eu ma gandeam cum sa leg centrala electrica astfel incat sa nu fiu nevoit sa incalzesc tot puferul.De aceea am pus in schita si o butelie de egalizare,ptr a face circulatia prin ea intre CE si elementele de incalzire.
Odata ce boilerul se afla in stocator, vreti dvs sau nu, si tinand cont ca, de regula, prepararea apei menajere este o prioritate - stocatorul va trebui mentinut cald. Deci, mare castig din faptul ca veti lega CE la consumatori ocolind stocatorul nu va iesi.
Parerea mea..
gi0 wrote: Dreptunghirile bicolore reprezinta distribuitoarele/colectoarele de la ipat,de la radiatoare parter si radiatoare mansarda.Nu am stiut cum sa le reprezint altfel.
Aha, am inteles, atunci distribuitorul acela de la ipat, ar trebui sa fie desenat dupa pompa de circulatie si nu inainte.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Thu Oct 11, 2012 10:08 pm

Gandindu-ma ca e in caseta cu distribuitor/colector...l-am pus acolo.O sa modific schita.In rest...credeti ca ar mai fi modificari de facut?Sa montez robineti termostatici pe radiatoare?Altefel nu am cum sa realizez temperaturile pe camere.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Thu Oct 11, 2012 10:15 pm

gi0 wrote:...credeti ca ar mai fi modificari de facut?
Nu-mi pot da seama, caci nu am vazut ultima versiune si nu stiu daca aceasta va raspunde exigentelor impuse de dvs.
gi0 wrote: Sa montez robineti termostatici pe radiatoare?Altefel nu am cum sa realizez temperaturile pe camere.
Nici nu ma gandesc altfel. Eu la toate caloriferele montez robineti termostatabili (termostatici), iar pompele (daca instalatile sunt concepute cu circulatie fortata) le aleg cu turatie variabila.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Thu Oct 11, 2012 11:16 pm

O sa refac ultima versiune.Si eu m-am gandit tot la pompe cu turatie variabila.Sunt la 220v sau la 12v?Am inteles ca si la ipat folositi ca si grup de amestec o pompa si un VTA.Cred ca iesiti maultttt mai ieftin asa si foarte functional.Un GPA este ,banuiesc mult mai scump.Am vazut un ”duel” pe SPedia referitor la GPA cu autoadapt si alte chestii care se monteaza pe distribuitoare.Iertatima,m-a luat pe sus discutia si sunt deja off topic.Folositi numai pompe Grundfos?
Daca leg turul si returul centralei electrice pe corespondentele tur/retur cazan tot nu scap de supape le de sens.Fara ele pompa de circulatie a cazanului ar forta o parte din apa sa circule si prin pompa CE.Ideal ar fi sa aiba pufferul si alte legaturi.
Cu stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by user_banat_85 » Fri Oct 12, 2012 8:18 pm

gi0 wrote:O sa refac ultima versiune.
Acum pe partea de agent termic este mai bine. Dar nu este bine pe partea de vana de comutare pe solar. Eu va recomand ca acea vana sa impuna circulatia agentului de la solar in doua moduri:
1. Fie doar in serpentina din balonul cu apa menajera;
2. Fie doar in partea inferioara a stocatorului.
Credeti-ma asa este mai bine, altfel apa menajera va fi racita de catre consumatorii de caldura din casa.
gi0 wrote:Si eu m-am gandit tot la pompe cu turatie variabila.Sunt la 220v sau la 12v?
In domeniul casnic eu folosesc pompe la 220V.
gi0 wrote: Am inteles ca si la ipat folositi ca si grup de amestec o pompa si un VTA.Cred ca iesiti maultttt mai ieftin asa si foarte functional.
Asa este.
gi0 wrote:Un GPA este ,banuiesc mult mai scump.
Eu nu castig din vanzarea materialelor, eu castig din manopera.
gi0 wrote: Am vazut un ”duel” pe SPedia referitor la GPA cu autoadapt si alte chestii care se monteaza pe distribuitoare.Iertatima,m-a luat pe sus discutia si sunt deja off topic.
Nu a fost doar unul.. :)
gi0 wrote: Folositi numai pompe Grundfos?
Si Grundfos, si Wilo.
gi0 wrote: Daca leg turul si returul centralei electrice pe corespondentele tur/retur cazan tot nu scap de supape le de sens.Fara ele pompa de circulatie a cazanului ar forta o parte din apa sa circule si prin pompa CE.
Dar cu "ele" unele pompe ar putea ramane cu debitul "blocat".
gi0 wrote: Ideal ar fi sa aiba pufferul si alte legaturi.
Ar fi foarte bine.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Fri Oct 12, 2012 9:25 pm

Buna seara.
Da ,ar fi bine ca pufferul sa aiba mai multe intrari.La partea de boiler asi ramane pe turul de la cazanul pe lemne cu electrovalvula cu trei cai si senzor imersat.Din datele tehnice doar serpentina inferioara este ptr panou solar.Cea superioara este ptr o alta sursa de caldura.Sa vad cum fac automatizarea la cazan.Cu pufferul inca am dubii,este foarte greu gol,vreo 500kg.Poate iau unul doar cu o serpentina inferioara.Sunt multe pe piata si cam greu de ales.
Cu stima.

Post Reply