Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 4:43 pm

Latest post of the previous page:

Daca bagi lemne ude, nu ia foc acuma dar o sa ia foc in viitor de la depuneri. Cosul ala este riscant, n-ar trebui sa-l mai folosesti nici anul asta. Intr-adevar 6 metri de cos o sa coste ceva dar...
Se deschide calea directa pana cosul se incalzeste si apoi se inchide...daca este cald cosul nu mai are rost.
Toata caldura este luata de apa si dusa in casa. Cum focarul nu acumuleaza prea multa caldura nu mai gasesti taciuni. Cu cat este mai imbracat in samota focarul cu atat tine mai multa caldura si taciuni mai multa vreme.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 4:45 pm

postasul wrote:Carte in limba romana nu....
Asta nu-i de bine.
postasul wrote: ..cosul este ruginit si cred ca anul viitor o sa il schimb si o sa iau si un diametru mai mare..
Diametrul trebuie sa fie potrivit, nu neaparat mai mare sau mai mic.. Postati mai multe detalii si mai vorbim despre asta..
Ce valoare minima al tirajului impune producatorul? Cati Pa?
postasul wrote: Cat despre alimentarea cu lemne stiu ca asa ar trebui, sa deschid in spate si apoi, dupa cateva secunde sa deschid si usa, usor, insa, de multe ori, alimentez focul cand inca mai sunt lemne si daca dau drumul in spate, hop si flacara fuge pe cos. Si cum acesta este cu zgura pe el risc sa ia din nou foc.
Si deaceea preferati sa fuga flacara in incapere si nu pe cos? :shock:
postasul wrote: Inca o problema ar fi ca mai folosesc si lemne verzi dar tot din acelasi motiv, pentru a nu arde focul prea tare.. .mi-e frica.
:shock: Cate lemne consumati pe sezon?
postasul wrote: Si inca un lucru: de cand am aceasta centrala ( 6 ani cred), nu am gasit niciodata dimineata jar in ea. Sa fie din cauza ca ultima data bag lemne pe la orele 8-9 seara?
Aici e mult de discutat.. Dar avem mult timp inainte. :D

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 5:01 pm

Ok! Pana acum am inteles despre ce este vorba cu cosul meu de fum... la anul, ca acum nu am cum, o sa il inlocuiesc. Intradevar, regulatorul ala de la spate este cam ca in desenul atasat, unde partea alba este lipsa din acel cerc pentru a nu inchide total. Dar eu nu pot oricum sa inchid de tot deoarece nu-mi dau voie depunerile...
In fiecare iarna m-am pregatit cu 17-20 metri steri de fag, verde si uscat. De ars am ars peste 15 mereu.
Stau in zona de deal, aproape de munte, in Vrancea.
Din cate imi aduc eu aminte diametrul este de 150.
Am atasat si manualul pe care l-am gasit pe internet. Nu ma ajuta cu nimic.
Nu cred ca am precizat pana acum, centrala este ferroli gfn5.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 5:27 pm

Cati mp are casa?
Nu se poate curata cosul pentru anul asta? Sunt prea multe depuneri.
Din ce este teava de la interiorul cosului?

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 5:41 pm

Casa are 80 mp. Cosul este facut din teava de otel. A fost o intreaga istorie si cu ridicarea acestuia. Centrala fiind intr-o magazie lipita de casa nu s-a putut face cosul in afara si am fost nevoit sa-l fac in interior. Am taiat teava la 1 metru lungime la depozit si am adus-o cu loganul si apoi, acasa, am sudat bucata peste bucata si apoi ridicam si iar bagam o bucata si o sudam...

Cosul l-am curatat cat am putut si restul l-a mai curatat focul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 5:50 pm

Nu aveti izolatie la casa? Cam multicel 15 metri steri...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 5:55 pm

lisapet wrote:
postasul wrote: ..cosul este ruginit si cred ca anul viitor o sa il schimb si o sa iau si un diametru mai mare..
Diametrul trebuie sa fie potrivit, nu neaparat mai mare sau mai mic.. Postati mai multe detalii si mai vorbim despre asta..
Ce valoare minima al tirajului impune producatorul? Cati Pa?
Daca compar cazanul dvs cu un Viadrus de 20 kW (caci cartea tehnica prezentata este ca si cum nu o ai..) cosul ar trebui sa asigure un tiraj de minim 16 Pa. Acestea sunt necesari ca atunci cand se deschide usa focarului pentru realimentare si siberul din spate este deschis la maxim - sa nu iasa fum in incapere..
Pentru a obtine acest tiraj la inaltimea cosului dvs de 6m si cei pana in 20 kW este necesar un diametru de 20cm (deoarece fumul iese foarte fierbinte are un debit volumic mare, daca era fumul rece ajungeau si acei 15cm).

De aici concluzia, cosul dvs nu asigura tirajul necesar mai ales cand termoizolatia este uda, fara a mai spune ceva in legatura cu folosirea lemnelor de calitate nepotrivita..

Apropo, ati incercat sa aprindeti lemnele de sus? Adica incarcati focarul cu lemne, si aprindeti focul de pe varful stivei. Ar arde mai incet, nu ar produce atata fum si ar capta mai multa caldura de la foc..

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by postasul » Sat Sep 28, 2013 7:23 pm

Izolatia la casa este de 10 cm polistiren,peretii fiind de 32 cm grosime iar la tavane am pus vata de sticla de 5 cm, prin pod, tavanele fiind totusi subtiri, nu este placa de ciment, sunt cu plasa rabitz si tencuite.....

Am vazut modul ala de a arde lemnele insa, cand am vrut si eu sa fac asa mi-am dat seama ca nu incap lemnele in curmezis...asa ca sunt nevoit, pentru proba, sa le tai si mai scurte. Dar o sa incerc si asa. Oricum, am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac modificari masive...dar daca sunt in binele familiei o sa le fac. O sa deschid, cu permisiunea dvs. si un subiect despre instalatii termice deoarece, sunt ferm convins ca si acolo sunt erori grave. Sper sa nu deranjez. Dupa cum am mai zis, am mai scris si pe alt forum, dar aici simt ca este mai multa ``caldura``.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 8:14 pm

postasul wrote:Izolatia la casa este de 10 cm polistiren,peretii fiind de 32 cm grosime iar la tavane am pus vata de sticla de 5 cm, prin pod, tavanele fiind totusi subtiri, nu este placa de ciment, sunt cu plasa rabitz si tencuite.....
Eu v-as recomanda sa puneti macar inca 15cm si sa va grabiti sa-i asterneti acum pana vine frigul.. Nu e mare smecherie sa se astearna plapume de vata incrucisat/intretesut pe planseu.
postasul wrote: Am vazut modul ala de a arde lemnele insa, cand am vrut si eu sa fac asa mi-am dat seama ca nu incap lemnele in curmezis...
Nu este nevoie neaparat sa se aseze lemnele si de-a "curmezisul". V-am atasat o poza cu lemnele asezate intr-o singura directie.
postasul wrote: .. Oricum, am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac modificari masive...dar daca sunt in binele familiei o sa le fac.
.."Aveti grija ce va doriti, caci ar putea sa se implineasca!".. 8-)
postasul wrote: O sa deschid, cu permisiunea dvs. si un subiect despre instalatii termice deoarece, sunt ferm convins ca si acolo sunt erori grave. Sper sa nu deranjez.
:naughty: Nu deranjati, stati linistit.
postasul wrote: ... aici simt ca este mai multa ``caldura``.
:thumbup: Este, dle, este!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by user_banat_85 » Sat Sep 28, 2013 8:38 pm

dan wrote:.. Cam multicel 15 metri steri...
Da, si mie mi se pare cam multicel.. pentru 80mp.
Cand ma gandesc ca la Poarta Alba casa cu cca 80 mp nu consuma mai mult de 3 tone de lemne pe sezon.. 8-)

La Greaca pentru 120 mp - nu se depaseste 5 tone pe sezon..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta intre cosul de fum si centrala termica

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 10:09 pm

Eu incalzesc 2 camere, fara izolatie, pereti de 20 de cm de paianta, geamuri indoielnice si intra si frigul pe sub usa, am izolat cu niste burete dar tot intra. Consum 6-7 metri steri, atat am consumat anul trecut pe 25 mp. Deci daca as avea si 10 cm de izolatie in pereti cred ca as consuma cu 20-30% mai putin, c geamuri si usi cred ca ajung la 50%. Deci e o pb cu centrala aia...

Post Reply