Acoperis, realizat complet

Moderators: sobe, teracotix

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Acoperis, realizat complet

Post by gi0 » Sun Feb 16, 2014 8:41 pm

Latest post of the previous page:

Buna seara.
Imi puteti spune care este inclinatia minima a unui acoperis,indiferent care ar fi invelitoarea?
Cu stima.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acoperis, realizat complet

Post by claudiu.s.ro » Mon Feb 17, 2014 2:31 pm

Pai inclinatia minima este....zero, si atunci se numeste acoperis tip terasa. Te rog sa detaliezi ce doresti sa realizezi, pt a-ti putea da mai multe detalii. Ideea este ca acoperisul poate avea orice inclinatie, trebuie doar ca structura de rezistenta sa fie calculata pt panta respectiva (tinand cont de greutatea acoperisului, incarcarea cu zapada, zona vanturilor, etc.)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Acoperis, realizat complet

Post by gi0 » Mon Feb 17, 2014 5:59 pm

Da ,corect.
Vreau sa fac un foisor,in jud. Constanta,Langa Eforie Sud.
Ma intereseaza sa aflu care ar fi inclinatia minima a acoperisului.In schita am inaltimea minima la stalp 2300mm si la varf 3000mm,baza fiind un dreptunghi 4000x3000mm.Cred ca cea mai buna invelitoare va fi sindrila bituminoasa.
Am pus cateva schite la topicul tamplarie,foisoare.
Cu stima.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Acoperis, realizat complet

Post by tonyst » Tue Apr 01, 2014 11:12 pm

claudiu.s.ro wrote:Pai inclinatia minima este....zero, si atunci se numeste acoperis tip terasa. Te rog sa detaliezi ce doresti sa realizezi, pt a-ti putea da mai multe detalii. Ideea este ca acoperisul poate avea orice inclinatie, trebuie doar ca structura de rezistenta sa fie calculata pt panta respectiva (tinand cont de greutatea acoperisului, incarcarea cu zapada, zona vanturilor, etc.)
Corect ce spui .
Eu le primesc pe mail si cred ca este bine sa fie aici.

http://www.spatiulconstruit.ro/ghid-de- ... ject_id=33" onclick="window.open(this.href);return false;

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acoperis, realizat complet

Post by focusufd » Thu Apr 03, 2014 2:15 am

La cati bani ai bagat pacat ca nu ai putut sa o faci de la 0.acum e tarziu dar cunosc o situatie similara unde omul a tinut un perete in picioare si a tot construit in jurul lui pana intr o vineri cand l a darimat si pana luni a fost la loc inclusiv culoarea ,geamul tot....la noi ca la nimenea

Post Reply