Acoperis, realizat complet

Moderators: sobe, teracotix

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Acoperis, realizat complet

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 7:04 pm

Latest post of the previous page:

Casa veche avea fundatie, dar am mai tornat inca o temelie peste ia, cred ca se vede si in poze..

uite:

https://lh6.googleusercontent.com/-c9Gb ... IMG025.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-bcJG ... IMG057.jpg

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acoperis, realizat complet

Post by phoenix » Mon Aug 12, 2013 7:11 pm

Okidoki...deschide un topic la cazane sau la sobe, depinde ce-ti doresti.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Acoperis, realizat complet

Post by lucione_cip » Mon Aug 12, 2013 7:17 pm

Deocamdata am ceva treaba in atelier (electronica) o sa revin si cu problema mea cu soba, caci sigur o sa trebuiasca sa fac soba , ori eu cu ajutorul vostru ori platesc meserias... dar parca totusi asi face-o eu.. inca nu m-am lamurit la treaba cu fumurile, clopotele etc.. "apar" cat mai curand in topicul dedicat de sobe..

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acoperis, realizat complet

Post by iliviu » Wed Aug 14, 2013 4:23 pm

Salut si bine ai venit!
Incerc sa te ajut cu cateva fotografii ce le-am facut cand am renovat eu casa. Am luat o casa darapanata rau de tot dar am avut o echipa de meseriasi foarte buni. Ce pot sa spun e ca mi-au facut stalpi din beton la fiecare colt de camera si "pahare" din beton la fiecare stalp. La paharele astea se sapa pana dai de pamant "reavan" , se armeaza bine si apoi se toarna beton. Din ce am vazut eu, trebuie sa lasi legatura pentru stalp si pentru fundatie. Daca faci structura de rezistenta ok , nu prea mai conteaza din ce faci peretii.
Revin cu fotografiile, daca le gasesc...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acoperis, realizat complet

Post by phoenix » Wed Aug 14, 2013 7:50 pm

Liviu, vreau si eu poze cand se poate.

Multumesc.

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acoperis, realizat complet

Post by iliviu » Wed Aug 21, 2013 11:20 am

Cum am promis, pun cateva poze cu ceva lucrari de consolidare. poate ajuta cumva...
In mare, pot sa va spun ca abia dupa ce am curatat tencuiala casei, am vazut cat de grava e situatia. Am ales sa demolez in mare parte si sa refac cu acelasi material. Stiu ca ideal era sa demolez tot dar nu mi-au dat voie autoritatile, casa fiind intr-o zona arhitecturala protejata.
Fiind mai multe poze, ca sa nu incarc forumul, am pus pozele intr-o arhiva ce poate fi downloadata pana pe 28 august de la adresa de mai jos.

https://www.wetransfer.com/downloads/3f ... 742/b119a2

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acoperis, realizat complet

Post by phoenix » Wed Aug 21, 2013 12:01 pm

Dumnezeule mare cata munca...nu ti-au dat voie autoritatile? Si daca cadea casa intamplator tot nu-ti dadeau voie?...

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acoperis, realizat complet

Post by iliviu » Wed Aug 21, 2013 12:25 pm

dan wrote:Dumnezeule mare cata munca...nu ti-au dat voie autoritatile? Si daca cadea casa intamplator tot nu-ti dadeau voie?...
Stii cum se pune problema?
Casa aia a vrut sa o cumpere unu' din primarie, dar proprietarul n-a vrut in ruptul capului sa i-o vanda lui.Pentru asta, n-am primit aprobare pt. constructie noua si nici pentru modificari structurale. Pentru demolare imi dadeau autorizatie dar nu mai puteam construi nimic.
In plus, vecinii din stanga si dreapta mea aveau restaurant. Eu, n-am avut voie sa fac nimic.
Asta, asa ca idee, sa stii cum stau lucrurile pe la primarie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acoperis, realizat complet

Post by phoenix » Wed Aug 21, 2013 12:27 pm

Stiu...doar ma miram cu gura tare...in codnitiile puse de tine esti de laudat...BRAVO!

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Acoperis, realizat complet

Post by tonyst » Wed Aug 21, 2013 10:42 pm

iliviu wrote:Salut si bine ai venit!
Incerc sa te ajut cu cateva fotografii ce le-am facut cand am renovat eu casa. Am luat o casa darapanata rau de tot dar am avut o echipa de meseriasi foarte buni. Ce pot sa spun e ca mi-au facut stalpi din beton la fiecare colt de camera si "pahare" din beton la fiecare stalp. La paharele astea se sapa pana dai de pamant "reavan" , se armeaza bine si apoi se toarna beton. Din ce am vazut eu, trebuie sa lasi legatura pentru stalp si pentru fundatie. Daca faci structura de rezistenta ok , nu prea mai conteaza din ce faci peretii.
Revin cu fotografiile, daca le gasesc...
Asa e corect . Orice adaos de beton , o data ca nu are sens , si in acelasi timp poate sa dauneze constructiei .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Acoperis, realizat complet

Post by gi0 » Sun Feb 16, 2014 8:41 pm

Buna seara.
Imi puteti spune care este inclinatia minima a unui acoperis,indiferent care ar fi invelitoarea?
Cu stima.

Post Reply