Scari interioare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Wed Jan 09, 2013 11:14 pm

Latest post of the previous page:

Multumesc pentru ajutor si bunavointa ...

roadmaster969
junior
Posts: 45
Joined: Tue Jul 03, 2012 4:29 pm
Location: bucuresti-greaca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Scari interioare

Post by roadmaster969 » Fri Jan 11, 2013 11:42 am

Eu am folosit ptr trepte stratificat,iar ptr vanguri(asa se numesc lateralele) dulapi de brad trasi(finisati,uscati)
Informativ,in Buc ,am luat stratificat dulapi de 4m/30cm la 200 ron,o idee mai ieftin decit in hipermarketurile de profil !
Nu pot sa pun poze(dimensiune mare )acum !
La pozele de 3mg dureaza mult si nu reusesc uploadul !
O greseala de calcul m-a dus la inaltimea treptei de 21cm(4cm grosime)..si scara a trecut in clasa treptelor abrupte ! :(
E acceptabil dar nu ma satisface personal !
Cind o sa mai am timp... o sa postez ,ptr cei interesati(Andu)

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by Instalatorul de Iasi » Fri Jan 11, 2013 1:31 pm

Off-topic
roadmaster969 wrote:[...] Nu pot sa pun poze (dimensiune mare) acum! La pozele de 3mg dureaza mult si nu reusesc uploadul! [...]
Indiferent de viteza de upload, ataşarea imaginilor/pozelor mari (de "X" M) nu este recomandată... fie-ţi milă de cei care (din diverse motive) au viteze mici de download. ;)

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Scari interioare

Post by anduvirgil » Fri Jan 11, 2013 3:10 pm

roadmaster969 wrote:Nu pot sa pun poze(dimensiune mare )acum !
uitati pozele de la cristi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

roadmaster969
junior
Posts: 45
Joined: Tue Jul 03, 2012 4:29 pm
Location: bucuresti-greaca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Scari interioare

Post by roadmaster969 » Fri Jan 11, 2013 6:16 pm

Instalatorul de Iasi wrote:Off-topic
roadmaster969 wrote:[...] Nu pot sa pun poze (dimensiune mare) acum! La pozele de 3mg dureaza mult si nu reusesc uploadul! [...]
Indiferent de viteza de upload, ataşarea imaginilor/pozelor mari (de "X" M) nu este recomandată... fie-ţi milă de cei care (din diverse motive) au viteze mici de download. ;)
De aceea nu am... "insistat" ! Mersi oricum ! ;)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Fri Jan 11, 2013 8:33 pm

Salut Cristi ...numai pentru mansarda e ok scara ta ...sa stapinesti sanatos tot ce-ai facut si succes in continuare...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Fri Jan 11, 2013 9:17 pm

Da , asta e modelul de scara pt spatii inguste si se preteaza bine pt pod, masarda , adica zone mai putin circulate.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Fri Jan 11, 2013 9:21 pm

Salut Ciine ..mi-ai dat de lucru cu scarile tale balansate ..acum cred ca asa ...o sa o fac ...e mai trendy ...dar sa stii ca nu prea scuteste din trepte ...acest model ...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Fri Jan 11, 2013 9:30 pm

ciobimar wrote:Salut Ciine ..mi-ai dat de lucru cu scarile tale balansate ..acum cred ca asa ...o sa o fac ...e mai trendy ...dar sa stii ca nu prea scuteste din trepte ...acest model ...
Ciobi , ia gindeste la rece , in locul de odihna se pot integra 3-4 trepte , cea ce rezulta ca acele 3-4 trepte iti scurteaza sacara cu 2-3 trepte , pt ca locul de odihna reprezinta de fapt o singura treapta in momentul in care il faci.
Acest lucru iti scurteaza scara pina la primul colt si astfel ai spatiu suficient ca tu sa nu dai cu capul de placa de la etaj avind un avans de 2-3 trepte .
De multe ori si o treapta conteaza.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Scari interioare

Post by ciobimar » Fri Jan 11, 2013 9:42 pm

Ce sa zic ...eu am spatiul lasat in placa doar in partea de nord (3,1m/1m) acolo unde coboara scara de la etaj si pentru ca nu e destul sa merg pe lungime trebuie sa o intorc la 90*...si trebuie sa sparg din placa ... in prima varianta 1,5m ....si in varianta ta 1,2m...asta ar fi singurul avantaj dar per total la trepte e tot pe acolo ...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Scari interioare

Post by ciine » Fri Jan 11, 2013 10:08 pm

ciobimar wrote:Ce sa zic ...eu am spatiul lasat in placa doar in partea de nord (3,1m/1m) acolo unde coboara scara de la etaj si pentru ca nu e destul sa merg pe lungime trebuie sa o intorc la 90*...si trebuie sa sparg din placa ... in prima varianta 1,5m ....si in varianta ta 1,2m...asta ar fi singurul avantaj dar per total la trepte e tot pe acolo ...
Eu zic sa renunti la spart placa , mai ales pe suprafata asta , nu e bine de loc , se slabeste rezistenta , nu stiuu cum ai armat tu acolo , eu nu vad cu ochi buni , ce vrei tu sa faci .
In momentul cind lasi un spatiu in placa pt scara lucrurile se complica , trebuie sa iei masuri suplimentare de armare , eventual grinzi de sustinere, armaturi suplimentare care sa repartizeze greutatea pe stilpi, este mult mai complicat. In desenul postat de tine , daca nu ai grinzi separate si ancorate bine in centura , eu nu te vad bine.
Spatiul de 3m este suficient sa faci o scara confortabila fara sa spargi nimic , dar trebuie sa vi si cu inaltimea, camerei

Post Reply