Sapa in baie

Moderators: sobe, teracotix

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Sun May 26, 2013 11:13 pm

Latest post of the previous page:

Normal asa am facut dar cand mi-am adus aminte ca mai trebuie si sifon de pardoseal... asa ca m-am dus sa iau un sifon de pardoseala mai mic dar am gasit doar niste porcarii si unul mai bun costa peste 30 ron ,si eu aveam acasa 2 cu trei iesiri ,asa ca am folosit unul de la mine,cum e sifon mare si am venit tot cu teava de 50 de la dus ,nu vad sa fie probleme...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Sapa in baie

Post by tonyst » Mon May 27, 2013 9:29 am

ciobimar wrote:Normal asa am facut dar cand mi-am adus aminte ca mai trebuie si sifon de pardoseal... asa ca m-am dus sa iau un sifon de pardoseala mai mic dar am gasit doar niste porcarii si unul mai bun costa peste 30 ron ,si eu aveam acasa 2 cu trei iesiri ,asa ca am folosit unul de la mine,cum e sifon mare si am venit tot cu teava de 50 de la dus ,nu vad sa fie probleme...
Sifonul de pardoseala are o singura iesire,se monteaza de regula in zona de mijloc a incaperii pentru evacuare in caz de avarie, sau daca speli suprafata respectiva.Sapa se poate face semi uscata ( se amesteca nisipul cu ciment si se umecteaza ) si panta se da spre sifon. Tevile de scurgere de la WC,dus,chiuveta,au panta spre teava de evacuare (110) si se realizeaza cat mai direct , fara prea multe coturi.Pentru gresie sunt acum adezivi cm9,cm11, care realizeaza priza ,fara sa mai fie nevoie de umectare prealabila , a gresiei sau a stratului suport.
Sa nu te superi, nu fac pe desteptul,tot timpul imvatam si concluzia este, ca nu stim nimic.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Mon May 27, 2013 10:14 am

Sunt sifoane de pardoseala si cu doua si cu trei intrari si o iesire, ala cu o singura intrare-iesire e foarte mic si nu cred ca e pentru pardoseala din baie(cel putin eu nu folosesc asa ceva) ,sunt pentu a monta la o cadida sau in alta parte, dar nu intr-o baie mare, unde e debit de apa,cred ca nu esti atent ,sapa a fost turnata si intrebarea a fost: ce se poate face dupa, pentru o panta mai mare,..mai bine imi vedeam de treaba .decat sa pun poze cu sifonul si "metodele" mele ,cu toate ca am spus de ce am facut "asa" ,acum trebuie sa dau explicatii de trei ori pe un loc si sa o iau iar de la capat....trebuie sa iau o pauza...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by user_banat_85 » Mon May 27, 2013 10:20 am

tonyst wrote:..Sifonul de pardoseala are o singura iesire,se monteaza de regula in zona de mijloc a incaperii pentru evacuare in caz de avarie, sau daca speli suprafata respectiva...
Spre exemplu, in URSS nu se foloseau sifoane de pardosela in bai..Dar nu doar in URSS nu se folosesc sifoanele de pardoseala, si in alte tari dezvoltate nu se folosesc.. Asa ca eu dupa obisnuinta nu practic nici aici asa ceva..
Am avut situatii in care noaptea a cedat "la bloc" un furtun de la chiuveta din baie si a inundat toata scara, chiar daca exista sifon de pardoseala..


Aici nu m-am referit la cazurile cand baia nu are nici cada si nici cadita de dus, iar apa dusului curge direct pe pardoseala. :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Mon May 27, 2013 10:51 am

lisapet wrote:
tonyst wrote:..Sifonul de pardoseala are o singura iesire,se monteaza de regula in zona de mijloc a incaperii pentru evacuare in caz de avarie, sau daca speli suprafata respectiva...
Spre exemplu, in URSS nu se foloseau sifoane de pardosela in bai..Dar nu doar in URSS nu se folosesc sifoanele de pardoseala, si in alte tari dezvoltate nu se folosesc.. Asa ca eu dupa obisnuinta nu practic nici aici asa ceva..
Am avut situatii in care noaptea a cedat "la bloc" un furtun de la chiuveta din baie si a inundat toata scara, chiar daca exista sifon de pardoseala..


Aici nu m-am referit la cazurile cand baia nu are nici cada si nici cadita de dus, iar apa dusului curge direct pe pardoseala. :)
De asta nu se face sau nu se pune sifon in baia cu incalzire in pardoseala ...dispare efectul sifonului ...se evapora apa din el.....si vine miros din canalizare

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by user_banat_85 » Mon May 27, 2013 12:35 pm

ciobimar wrote:..De asta nu se face sau nu se pune sifon in baia cu incalzire in pardoseala ...dispare efectul sifonului ...se evapora apa din el.....si vine miros din canalizare
Da, si asa efecte pot aparea.. La beneficiarii unde nu se poate face altfel decat cu sifon de pardoseala si au si incalzire in sapa - se prevede inca un sifon/supapa hidraulica undeva in afara sapei incalzite, mai aproape de coloana verticala de 110.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by phoenix » Thu May 30, 2013 7:29 pm

http://www.misiuneacasa.ro/panta-de-scurgere/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa ce am vazut la Marin inteleg ce spun astia. Face parte din articolele facute de instalatori in care iti spun tot si nimic ca sa apelezi la ei in final :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Tue Jun 04, 2013 8:15 pm

http://translate.google.ro/translate?hl ... 6bih%3D673" onclick="window.open(this.href);return false;

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sapa in baie

Post by el_nynyo » Wed Jun 12, 2013 11:29 pm

ciobimar, multumesc pentru imagini si idei (fur de la fiecare cate ceva si asa am reusit sa fac multe pina acum la casa , singur)
daca tot se dezbate asa de tare problema acelui sifon de pardoseala, m-am hotarit sa nu il mai pun pentru ca am vazut cateva bai in diferite case facute intr-un cartier rezidential nou (m-am dus si acolo la furat de idei), bai care nu aveau sifon dupa cum a zis si "lisapet" si gresia dreapta pusa pe placi de osb de acolo am plecat pe ideea sapei flotante si in baie desi la inceput eram cam sceptic de ce e umezeala dar avand un geam de 110/110 cm cred ca acea umezeala dispare repede.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Sapa in baie

Post by ciobimar » Thu Jun 13, 2013 6:54 am

Salut,sa nu uiti de hidroizolare....'nu am mai pus poze si cu asta dar este foarte importanta operatiunea...

http://www.youtube.com/watch?v=jv3srR0iK_0" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu asta folosesc, se da cu pensula ca atare...iar banda am luat de la Dedeman, producator sica...era jumatate la pret fata de cea de la ceresit...si poti lua la metru....

http://www.clubafaceri.ro/42895/hidroiz ... 02135.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Sapa in baie

Post by Lonely » Thu Jun 13, 2013 7:39 pm

el_nynyo wrote:daca tot se dezbate asa de tare problema acelui sifon de pardoseala, m-am hotarit sa nu il mai pun pentru ca am vazut cateva bai in diferite case facute intr-un cartier rezidential nou (m-am dus si acolo la furat de idei), bai care nu aveau sifon
Nu stiu ce sa zic, eu mi-am facut baia acum vreo 3 ani si primul lucru car el-am facut este sifonul din pardoseala cu iesire separata in canalizare, si il consider f util, mai ales cand baietelul meu sare in cada si jumatate din apa din cada sare pe jos, nu as vrea sa ii fur aceasta placere doar pentru ca nu am vrut sau putut sa pun sifon la construirea baii. Eu il consider f important.
In baia de la socrii, la oras, unde sifonul e astupat, au covorase textile pe jos, si daca faci dus parca ai face dus in sufragerie, trebuie sa fii f atent sa nu uzi ceva.
Noua ne place sa ne bucuram de cada plina de apa si sa nu stau cu grija apei d epe jos sau pereti, ventilatie buna, hidroizolatie si sifon.

Cu stima

Post Reply