Incalzire si racire prin pereti

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by phoenix » Sun Jan 27, 2013 9:37 pm

Latest post of the previous page:

Frumoase imagini Marine.
Multumesc.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciobimar » Sun Jan 27, 2013 9:42 pm

Salut Dane ...multumesc...sunt un pic in priza ...ca vreau sa demarez instalatia de incalzire ....termosifon ...pardoseala ...vreau sa le combin ..deocamdata nu stiu cum... dar ...ii dau eu de cap ...daja iar am umplut calulatorul de poze...pina acum erau cu sobe... acum sint cu instalatii ...

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Mon Jan 28, 2013 6:20 am

http://www.amasltd.com/en/amas-duvardan ... ogutma.php" onclick="window.open(this.href);return false;



Poate ma repet :) ..dar acest sistem poate fi inplementat in etape, fara sa se faca un deranj prea mare....si aici ma refer pe un perete care exista deja un radiator, se poate lega chiar la instalatia deja existenta, poate sa functioneze foarte bine si in paralel,,,,,ganditi-va ce santier mare este cu incalzirea rin pardoseala....ptr cei care sunt la inceput...le pot intruce pe amandoua...Ciobi, nu te costa prea mult sa te ,,risti,, cu un perete, sigur nu ma vei injura :D

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by ciobimar » Mon Jan 28, 2013 6:53 am

Buna dimineata Gigi..nu stiu daca o sa fac in pereti dar in pardoseala vreau sa pun peste tot ...acum am doar in bucatarie si pot sa spun ca este vizibil mai bine decit cu calorifere (caloriferul e oprit)....cel putin nevasta-mea este foarte multumita..nu mai faci igrasie sau condens pe nicaieri mai ales pe dedesubt sau in spate la dulapuri ...

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Mon Jan 28, 2013 3:55 pm

Incalzirea in pereti, este cam acelasi lucru cu cea clasica pe calorifere, doar ca suprafata radianta este mai mare. In plus, acesta are si toate dezavantajele izolarii interioare <=> inertie termica redusa.
Incalzirea in tavan ... fix degeaba, oricum temperatura in orice sistem de incalzire (mai putin prin pardoseala) este mai ridicata la nivelul tavanului.
Dupa a mea parere, cea mai buna combinatie, incalzire in pardoseala, racire in tavan, si beneficiem de miscarea natura a curentilor de aer.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Mon Jan 28, 2013 6:19 pm

cheluakame wrote:Incalzirea in pereti, este cam acelasi lucru cu cea clasica pe calorifere, doar ca suprafata radianta este mai mare. In plus, acesta are si toate dezavantajele izolarii interioare <=> inertie termica redusa.
Te referi la executia "uscata" (banuiesc), iar de cea "umeda" ce parere ai? Este si ea "acelas lucru cu caloriferele"?
cheluakame wrote:..Incalzirea in tavan ... fix degeaba,

D-ta cate din acestea ai realizat? ;) Cate din acestea le-ai monitorizat? Ai putea sa ne prezinti niste rezultate a testelor?
cheluakame wrote:..oricum temperatura in orice sistem de incalzire (mai putin prin pardoseala) este mai ridicata la nivelul tavanului.
Cu cate grade? Chiar la orice, sau este vorba totusi de incalzirea convectiva?
cheluakame wrote: Dupa a mea parere, cea mai buna combinatie, incalzire in pardoseala, racire in tavan, si beneficiem de miscarea natura a curentilor de aer.
Deacord, insa topicul se numeste incalzire si racire prin pereti..

.. Doi vizitatori intr-o galerie de arte plastice.. In dreptul renumitei Mona Lisa de da Vinci, unul din ei zice: "Ma, da nevasta-mea e mai frumoasa ca asta".. celalalt ii raspunde: "Si a mea e mai frumoasa..", " Atunci ce au mai pus-o pe asta aici?".. :lol:

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Mon Jan 28, 2013 8:02 pm

Te referi la executia "uscata" (banuiesc), iar de cea "umeda" ce parere ai? Este si ea "acelas lucru cu caloriferele"?
Intr-adevar, cea umeda, are inertie termica mai mare, asta in functie de grosimea tencuielii. Dar, nu cred ca se compara cu un perete de 25-30 cm + izolatie corespunzatoare. Dar in spatele izolatie, ce poate aparea? Ceva ce nu are nevoie de aer sau lumina?
D-ta cate din acestea ai realizat? Cate din acestea le-ai monitorizat? Ai putea sa ne prezinti niste rezultate a testelor?
Aici m-ati prins, nu lucrez in domeniu. Si faptul ca mi-am montat singur centrala, nu inseamna ca sunt un expert, insa nici nu inseamna ca nu pot avea idee despre asta. Si chiar daca nu am fost atent la orele de fizica din liceu, un lucru mi-a ramas in cap, si anume ca un gaz/lichid cu o densitate mai mica, va ocupa o pozitie mai inalta decat unul cu densitate mai mare.
Daca aerul intr-o incapere este deja stratificat, de ce as cauta sa il incalzesc in partea superioara unde este deja mai cald?
Sunt persoane care vad incalzirea in tavan asemnei incalzirii in pardoseala (Varianta A) , eu o privesc drept varianta B.
Cu cate grade? Chiar la orice, sau este vorba totusi de incalzirea convectiva?
Raspunsul anterior. Sa fiu sincer nici nu ma interesat acest aspect, dar postez si o poza cum arata incalzirea in pereti + tavan in viziunea producatorilor (varianta A) si in viziunea mea (varianta B),

Nu zic ca o camera nu se incalzeste cu o astfel de instalatie, dar ce imi trebuie sa am 25 grade la nivelul tavanului (2.5 metri de obicei) cand nimeni in familie nu are mai mult de 1.8 m. Plus ca mai este o zicala din batrani care spune ca "frigul de la picioare te ia", si nu este doar o zicala.
Astfel de sisteme functioneaza acceptabil cu surse de caldura aproape continua, pentru ca transferul termic spre centrul camerei se face treptat, si nu cred ca este convenabil cuiva sa trebuiasa sa se lupte zilnic cu acest inconvenient.
Deacord, insa topicul se numeste incalzire si racire prin pereti..
Inca o data imi cer scuze de offtopic, m-am grabit sa-mi spun parerea intr-un loc gresit. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Jan 29, 2013 8:16 am

cheluakame wrote: Intr-adevar, cea umeda, are inertie termica mai mare, asta in functie de grosimea tencuielii. Dar, nu cred ca se compara cu un perete de 25-30 cm + izolatie corespunzatoare.
De ce sa nu se compare? Eu am avut astfel de aplicatii "umede" care si-au adaugat inertie si din structura elementului de constructie. "Emitatorul" a fost tencuit direct pe perete din zidarie sau pe planseul din beton si deci, a preluat si din inertia elementului de constructie.. Este evident ca un perete sau tavan care "da" spre exterior trebuie neaparat termoizolat corespunzator, pentru a nu favoriza pierderile de caldura..
cheluakame wrote: Dar in spatele izolatie, ce poate aparea? Ceva ce nu are nevoie de aer sau lumina?
Asta mai bine sa o expui la termoizolatii si nu aici.. Ma opresc, caci nu pot fi deacord in totalitate..
cheluakame wrote: Aici m-ati prins, nu lucrez in domeniu. Si faptul ca mi-am montat singur centrala, nu inseamna ca sunt un expert, insa nici nu inseamna ca nu pot avea idee despre asta.
Deacord, deaceea suntem pe forum ca sa ne putem da cu parerea. Insa eu incerc sa transmit ca sa fiti mai atenti si daca nu v-ati ciocnit cu ceva anume sa nu va grabiti sa dati verdicte.. Ce e bine si ce e rau. :)
cheluakame wrote: Si chiar daca nu am fost atent la orele de fizica din liceu, un lucru mi-a ramas in cap, si anume ca un gaz/lichid cu o densitate mai mica, va ocupa o pozitie mai inalta decat unul cu densitate mai mare.
Corect.
cheluakame wrote: Daca aerul intr-o incapere este deja stratificat, de ce as cauta sa il incalzesc in partea superioara unde este deja mai cald?
Sunt persoane care vad incalzirea in tavan asemnei incalzirii in pardoseala (Varianta A) , eu o privesc drept varianta B.
E, aici este o "mica diferenta".. Cum de reusim noi sa ne incalzim de la soare, daca intre el si Terra este vid?
cheluakame wrote: Sa fiu sincer nici nu ma interesat acest aspect, dar postez si o poza cum arata incalzirea in pereti + tavan in viziunea producatorilor (varianta A) si in viziunea mea (varianta B),
Sa inteleg ca d-ta consideri viziunea producatorilor o iluzie ? Si au investit multi bani in tehnologie de dragul de a ne minti pe noi "cumparatorii"? :)
cheluakame wrote: Nu zic ca o camera nu se incalzeste cu o astfel de instalatie, dar ce imi trebuie sa am 25 grade la nivelul tavanului (2.5 metri de obicei) cand nimeni in familie nu are mai mult de 1.8 m. Plus ca mai este o zicala din batrani care spune ca "frigul de la picioare te ia", si nu este doar o zicala.
:lol: :lol:
cheluakame wrote: Astfel de sisteme functioneaza acceptabil cu surse de caldura aproape continua, pentru ca transferul termic spre centrul camerei se face treptat, si nu cred ca este convenabil cuiva sa trebuiasa sa se lupte zilnic cu acest inconvenient.
Un cazan pe lemne poate fi considerata "sursa de caldura aproape continua"?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 2:05 pm

E, aici este o "mica diferenta".. Cum de reusim noi sa ne incalzim de la soare, daca intre el si Terra este vid?
Nu comparati radiatia solara ce cuprinde intreg spectrul lungimilor de unda, cu radiatia termica folosita la incalzirea centralizata ce are lungimi de unda mici.
Vidul dintre soare si pamant chiar ajuta la incalzire. Daca in vid existau gaze, vapori, lichide, pulberi, etc (in cantitate mai mare decat exista), acestea absorbeau radiatia solara si astfel acum eram pe prima sau a doua planeta de la soare, nu pe a treia.
Sa inteleg ca d-ta consideri viziunea producatorilor o iluzie ? Si au investit multi bani in tehnologie de dragul de a ne minti pe noi "cumparatorii"?
Nu spun ca dau randament, dar cu ce consum si ce confort?
Daca, dupa toti banii care i-au investit in tehnologie, ei au reusit sa schimbe legile fizice, atunci intr-adevar au dreptate.
Astfel de sisteme, cred ca ar functiona ca incalzire auxiliara acolo unde IP nu poate face fata, si postate pe pereti interior, nu pe cei exteriori (pentru ca acolo este nevoie de termoizolatie interioara si eu unul nu sunt de acord cu asta, acum fiecare cu parerile lui).
:lol: :lol:
Pe asta nu am inteles-o :D
Un cazan pe lemne poate fi considerata "sursa de caldura aproape continua"?
Un cazan pe lemne, conectat la un puffer poate. Nu stiu exact daca exista anumite limite asemeni incalzirii in pardoseala, dar, pentru confort, eu nu as baga mai mult de 40, maxim 50 grade in astfel de sistem.
Aici iar depinde de preferintele fiecaruia. Eu acasa, am preferat sa calculez caloriferele la 70/50/20, pentru a nu simti ca iau foc langa calorifer si la 1 m sa fie racoare, ci incalzirea sa se faca treptat, constant.
Eu unul nu as vrea sa stau langa un perete prin care circula agent termic la 70-80 grade.
Iar incalzirea in tavan, sa nu uitam ca temperaturile ridicate la nivelul capului, duc la vasodilatarea arterelor cerebrale care de obicei duce la aparitia migrenelor.

A, si ca sa nu uit, puteti folosi persoana a doua in vorbire. Poate am spus, poate nu, dar eu am doar 23 ani si inca nu vreau sa ma obisnuiesc sa mi se adreseze cineva la persoana a treia (ma face sa ma simt batran :D)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Jan 29, 2013 6:12 pm

cheluakame wrote:...A, si ca sa nu uit, puteti folosi persoana a doua in vorbire. Poate am spus, poate nu, dar eu am doar 23 ani si inca nu vreau sa ma obisnuiesc sa mi se adreseze cineva la persoana a treia (ma face sa ma simt batran :D)
Aha-a-a-a tinere, iata de unde ai tu atata entusiasm! :lol: :lol: Si cum sa ma adresez, cum este numele mic?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 6:25 pm

lisapet wrote:
cheluakame wrote:...A, si ca sa nu uit, puteti folosi persoana a doua in vorbire. Poate am spus, poate nu, dar eu am doar 23 ani si inca nu vreau sa ma obisnuiesc sa mi se adreseze cineva la persoana a treia (ma face sa ma simt batran :D)
Aha-a-a-a tinere, iata de unde ai tu atata entusiasm! :lol: :lol: Si cum sa ma adresez, cum este numele mic?
Florin, Chelu oricare e ok :)

Post Reply