Incalzire si racire prin pereti

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 6:25 pm

Latest post of the previous page:

lisapet wrote:
cheluakame wrote:...A, si ca sa nu uit, puteti folosi persoana a doua in vorbire. Poate am spus, poate nu, dar eu am doar 23 ani si inca nu vreau sa ma obisnuiesc sa mi se adreseze cineva la persoana a treia (ma face sa ma simt batran :D)
Aha-a-a-a tinere, iata de unde ai tu atata entusiasm! :lol: :lol: Si cum sa ma adresez, cum este numele mic?
Florin, Chelu oricare e ok :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by Gigi » Tue Jan 29, 2013 7:05 pm

Florin, Chelu oricare e ok :)[/quote]


Florine, sa nu uitam...ca acum cativa ani, sistemul incalzirii prin pardoseala era vazut ca o ciudatenie, si inca nu ne ridicam la nivelul celor din vest, inca suntem destul de ignoranti...si daca exista curiozitate ....cauta pe net...in cazul nostru INCALZIRE PRIN PERETI...in limba engleza WALL HEATING.....sau germana Wandheizung....si ai sa observi despre ce vb...daca de exemplu afara deja se lucreaza la panouri care se aplica pe pereti...cu sisteme de tubulatura...la noi inca sunt destui reticenti la variantele simple....nu este nevoie sa stai langa un perete care are 70-80 de grade.....dar daca vrei poti sa ai 50...ce faci cu 50 in pardoseala? ;) .......oricum sistemul se plieaza perfect unui puffer, pana la urma fiecare face ce vrea, romanii o faceau acum2000 de ani (inclusiv prin perete) noi le descoperim dupa 2020 de ani...este bine si acum

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 8:04 pm

Pai era privit ca o ciudatenie, pentru ca pe atunci nimeni (de pe la noi cel putin) nu stia ca suprafata radianta nu trebuie sa depaseasca mai mult de 26-30-etc grade (in functie de incapere) sau ca temperatura agentului termic poate fi si doar de 35 grade. Pentru ca tot mai multi se plangeau de probleme medicale din cauza lor + praf ridicat + microbi, etc.

Poate ca voi spune o prostie, dar prefer sa o impartasesc.
Intr-adevar, incalzirea in pereti se preteaza unui spatiu etans, pentru a nu exista miscari ale curentilor de aer, pentru ca transferul sa se faca progresiv spre centrul camerei, dar exista asa ceva? Chiar si intr-o camera cu izolatie interioara, cu geam in 3 foi si usa pvc, ambele cu inchidere pe garnitura, tot exista miscari dezordonate ale curentilor de aer ce nu permit transferul progresiv al caldurii, pentru ca mereu o sa existe un element x ce are conductivitate termica mai mare decat un element y. Asta fara sa mai pune la calcul si mobilierul si piesele interioare, care la randul lor atrag caldura unele mai mult decat altele.
Curenti verticali tot or sa existe, pentru ca podeaua (parchet, ceramica, mocheta) o sa aibe o conductivitate termica mai mare decat izolatia tavanului, si de aici iar apare stratificarea aerului.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by sandy76 » Tue Jan 29, 2013 9:08 pm

cheluakame wrote: Intr-adevar, incalzirea in pereti se preteaza unui spatiu etans,
-Eu zic ca se preteaza in orice locuinta, poti privi incalzirea in pereti ca o soba cu suprafata mai mare si o temperatura putin mai mica,
-Incalzirea prin radiatie este placuta, asa ca nu conteaza daca mobila sau un alt obiect se incalzeste mai devreme sau mai tarziu, prin pereti poti baga si 50 de grade fara sa te friga la talpi. :lol:

-De fapt cred ca se poate preta si unui spatiu de productie daca cladirea nu este prea mare. ;)
-Mai multe poate sa-ti spuna Andrei-Lisapet. :idea:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Jan 29, 2013 9:36 pm

sandy76 wrote: ... -Eu zic ca se preteaza in orice locuinta, poti privi incalzirea in pereti ca o soba cu suprafata mai mare si o temperatura putin mai mica,
-Incalzirea prin radiatie este placuta, asa ca nu conteaza daca mobila sau un alt obiect se incalzeste mai devreme sau mai tarziu, prin pereti poti baga si 50 de grade fara sa te friga la talpi. :lol:

-De fapt cred ca se poate preta si unui spatiu de productie daca cladirea nu este prea mare. ;)
Subscriu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Jan 29, 2013 9:38 pm

Florine, am o provocare pentru tine.. Ai putea sa dimensionezi un perete radiant pentru o incapere a unei locuinte?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 9:50 pm

lisapet wrote:Florine, am o provocare pentru tine.. Ai putea sa dimensionezi un perete radiant pentru o incapere a unei locuinte?
Depine care sunt datele problemei :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Tue Jan 29, 2013 10:01 pm

cheluakame wrote:..Depine care sunt datele problemei :)
Avem o camera pe colt la Etajul 2 al unui bloc din 4 Etaje, cu dimensiunile 4x5m cu inaltimea de 2,7m.
Tamplaria are dimensiunile 2,1x2m si este o usa de terasa cu valoarea coeficientului de transfer termic egala cu 1,0 W/(mp K);
Peretii exteriori sunt din diafragme de beton de 20cm cu 20cm de polistiren placat pe exterior.
Sa se dimensioneze suprafata "emitatorului" avand in vederea ca acesta se va monta pe perete.

Daca mai ai nevoie de careva date - ceremi-le si ti le ofer.
Esti deacord? :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Tue Jan 29, 2013 11:19 pm

Etaj 2/4
2 pereti exteriori
4x5x2.7
Geamuri 2.1x2
usa 1.0 w/mpk
pereti beton 20 cm
20 cm polistiren exterior (expandat banuiesc).

Necesar energetic rotunjit 1200 wati pentru o temperatura interioara de 20 grade la una exterioara -10 grade. Am presupus ca apartamentul este in Constanta, deasupra si sub, exista aparatamente locuite.
Tamplaria am considerat-o termopan cu acelasi coeficient ca si usa 1.0 w/mpk.

Acum, pentru incalzire.
Montat pe perete, adica cat suprafata peretelui.
Am ales un peretele interior de 5x2.7 ca perete incalzitor.
Si pentru 20 grade interior, avem :
- 2 circuite de 67.5 m lungime (aranjate in forma de melc pentru o incalzire uniforma)
- diametru tub 10x1.1
- pas tub 10 cm
- temperatura tur 40 grade (calculata pentru a putea folosi centrala in condensatie)
- debit minim necesar 200 l/h

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by cheluakame » Wed Jan 30, 2013 10:12 am

Azi am gasit noi indici atat pentru teava Rau... cat si upo...
Calculul anterior este gresit. Radiatia termica maxima pe care o ofera atat cea 10.1 cat si 9.9 este undeva la 60 wati/mp la o temperatura tur 40 grade si un ecart de 10 grade.
Deci, incalzirea unui camere 5x4x2.7 cu un necesar de ~1200 printr-un singur perete, la o temperatura de 40 grade nu este posibila ...

Daca in schimb, ambii pereti interiori se folosesc ca suprafata de incalzit, atunci cele situatia ar fi astfel :
- diametru tub 10.1x1.1
- pas tub 14 cm
- 2 circuite de 78 m lungime totala
- temperatura tur 40 grade (retur 30)
Sper ca de data asta indicii gasiti sa fie buni. Si calculul bineinteles.
Last edited by cheluakame on Wed Jan 30, 2013 10:23 am, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire si racire prin pereti

Post by user_banat_85 » Wed Jan 30, 2013 10:20 am

cheluakame wrote:Etaj 2/4
Necesar energetic rotunjit 1200 wati pentru o temperatura interioara de 20 grade la una exterioara -10 grade. Am presupus ca apartamentul este in Constanta, deasupra si sub, exista aparatamente locuite.
Tamplaria am considerat-o termopan cu acelasi coeficient ca si usa 1.0 w/mpk.
Mie mi-a iesit un al necesar termic in aceleas conditii de temperatura:
Suprafata peretilor exteriori: (2,7+0,2)x[(4,0 +0,5)+5,0+0,5)] - 4,2= 29-4,2 = 24,8 mp.
Pierderi de caldura prin acesti pereti: 24,8x0,17x[20-(-10)]= 127 W;
Prin tamplarie: 4,2x1x[20-(-10)]=126 W;
Prin ventilare: 0,189x4x5x2,7x[20-(-10)]=306 W.
Total: 127+126+306=559 W.
cheluakame wrote: Acum, pentru incalzire.
Montat pe perete, adica cat suprafata peretelui.
Am ales un peretele interior de 5x2.7 ca perete incalzitor.
Si pentru 20 grade interior, avem :
- 2 circuite de 67.5 m lungime (aranjate in forma de melc pentru o incalzire uniforma)
- diametru tub 10x1.1
- pas tub 10 cm
- temperatura tur 40 grade (calculata pentru a putea folosi centrala in condensatie)
- debit minim necesar 200 l/h
Adica 5x2,7=13,5 mp... ?
Mie mi-a iesit altfel:
Avand in vedere ca vom folosi agent termic cu o temperatura pe tur de 40 grd C, fluxul termic de la peretele incalzit va fi 128 W/mp. In acest caz suprafata activa care ar acoperi acei 559 W ar trebui sa aiba 4,36mp.

Post Reply