Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Sat Sep 01, 2012 4:11 pm

Latest post of the previous page:

Claculele te ajuta sa cunosti pe orizontala iar experimentele pe verticala. Daca se combina cele doua miscari se ajunge la o spirala a cunoasterii.
Scuze de interventie.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Sat Sep 01, 2012 4:53 pm

dan wrote:Claculele te ajuta sa cunosti pe orizontala iar experimentele pe verticala. Daca se combina cele doua miscari se ajunge la o spirala a cunoasterii.
Astazi discutam cu un prieten si ma impartaseam zicand, ca daca eu am obtinut cu finantarea mea modesta rezultate ale experimentelor in urma carora nu se depune gudron pe schimbator si ca temperatura fumului este mai joasa ca temperatura turului, oare marele concerne care "pompeaza" o "gramada" de bani in cercetare nu stiu despre asa ceva? Sau nu se vrea?
Stiu ca acest subiect nu este potrivit topicului, si deaceea imi cer scuze. :oops:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Sat Sep 01, 2012 4:57 pm

Mai este ceva Andrei...cand cauti ceva si studiezi tu deja ai descoperit. Poate ca ei nu se asteapta la asa ceva si descopera ce cred ei deja...nu e nimeni atat de stiintific pe cat pare.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Sat Sep 01, 2012 5:01 pm

dan wrote:Mai este ceva Andrei...cand cauti ceva si studiezi tu deja ai descoperit. Poate ca ei nu se asteapta la asa ceva si descopera ce cred ei deja...nu e nimeni atat de stiintific pe cat pare.
Ma provoci, Dane, sa aduc in dicutie "multe amanunte".. :) Nu vreau sa creada cineva ca sunt "impotriva centralelor termice".. :lol: Nu este locul potrivit , topicul se numeste Incalzire prin pardoseala. ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by phoenix » Sat Sep 01, 2012 5:05 pm

Nu te provoc Andrei dar in teoria cuantivca Martorul produce schimbari notabila chiar si in procesul de cercetare. Asa ca...nu te mai intreba. Daca asta se ofera pe piata isnemna ca asta se cere sau atata vor oamenii. Un om care nu crede, desi face aceleasi operatii, modifica farastiinta niste parametrii si, minune, obtine alt efect. Starea cu care faci un lucru conteaza si nu doar operatiile fizice.

Parerea mea.

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Sun Sep 09, 2012 2:08 pm

Oare un robinet cu cap termostatic ar fi indicat pt a face diferenta intre temperatura AT din paroseala~max50C si temperatura AT din calorifere~70-90C
sau ce alta metoda ar putea fi folosita pt "temperarea " AT din pardoseala

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Sun Sep 09, 2012 2:29 pm

focusufd wrote:Oare un robinet cu cap termostatic ar fi indicat pt a face diferenta intre temperatura AT din paroseala~max50C si temperatura AT din calorifere~70-90C
sau ce alta metoda ar putea fi folosita pt "temperarea " AT din pardoseala
Salutare focusufd, bine ai revenit pe forumul nostru.. :)
Exemplifica un pic, caci eu nu imi dau seama exact ce vrei sa spui.. poate te ajut, daca inteleg ce vrei sa obtii..
Daca zici de temperarea agentului termic, atunci "elementul sensibil" trebuie sa fie "spalat" de agentul termic.. Daca faci referire la robinet cu cap termostatic, acestea detin "elementele sensibile" in "aer" si nu in "agentul termic"..

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by focusufd » Tue Sep 11, 2012 12:28 am

AT vine din schimbator undeva la 80gr si la incalzirea in pardoseala trebuie sa fie max 50gr.care ar fi cea mai simpla metoda de obtinerea temperaturii de 40-50gr pt pardoseala

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Tue Sep 11, 2012 6:42 am

focusufd wrote:AT vine din schimbator undeva la 80gr si la incalzirea in pardoseala trebuie sa fie max 50gr.care ar fi cea mai simpla metoda de obtinerea temperaturii de 40-50gr pt pardoseala
Cea mai simpla metoda s-ar putea sa nu fie si cea mai sigura.. Eu folosesc vane cu 3 cai pentru asigurarea amestecului.
Am folosit ESBE care sunt termostatate. Adica nu mai depinzi de energia electrica. Setez din maneta pozitia (ceva cum sunt robinetii termostatabili de tur a caloriferelor), are de la 1 la 6 (care corespund anumitor temperaturi ale agentului termic). Si pompa de circulatie prin pardoseala preia amestecul si il trimite in circuite.. Temperatura turului amestecului intre 20 grd C si 43 grdC.
Eu am fost multumit mai ales la incalzirea cu lemne.. :)

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by sandy76 » Tue Sep 11, 2012 9:43 am

focusufd wrote:AT vine din schimbator undeva la 80gr si la incalzirea in pardoseala trebuie sa fie max 50gr.care ar fi cea mai simpla metoda de obtinerea temperaturii de 40-50gr pt pardoseala
-Acesta este pentru temperaturi ale apei intre 20-43 grade si o suprafata de 50mp
http://www.calorserv.ro/produse/Element ... SBVTA3221P

-In acelasi link sunt mai multe, pentru temperaturi si suprafete diferite, sunt si scheme de legare, apoi date tehnice.
Mai jos cateva foto din link.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Tue Sep 11, 2012 5:08 pm

sandy76 wrote: -Acesta este pentru temperaturi ale apei intre 20-43 grade si o suprafata de 50mp
http://www.calorserv.ro/produse/Element ... SBVTA3221P
Bravo sandy76,
exact la acest model ma refeream.. Eu folosesc unul din acestea la o instalatie cu pardoseala incalzita de 180mp.
Nu am gresit nimic, repet de 180 mp. :)

Post Reply