Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Mon Oct 01, 2012 1:01 am

Latest post of the previous page:

Buna seara.
Asa arata distribuitorul in momentul de fata.Este obligatorie utilarea lui cu debitmetre?Azi am vorbit cu instalatorul si mi-a zis ca nu sunt necesare deoarece circuitele sunt aproape egale si isi va face foarte bine treaba chitul de amestec care va fi montat in caseta.Chiar nu stiu daca are idee despre ventilele termostatice de amestec.Am discutata ceva si despre termostate dar trebuie dotat distribuitorul cu actuatoare. Cat despre pompe,intelesesem ca vrea sa foloseasca Dab...cred.Trebuie sa-mi fac singur o schema de montaj.Cand va fi gata o voi afisa dar va rog sa nu sariti pe mine ptr nestiinta mea.
Cu toata stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Mon Oct 01, 2012 9:47 pm

gi0 wrote:...Este obligatorie utilarea lui cu debitmetre?
Debitmetrele sunt necesare in cazul unui concept clar definit (cu stabilirea debitelor necesare pentru fiecare circuit), in caz contrar - sunt inutile. Cine va poate indica valorile debitelor pe fiecare circuit?
gi0 wrote: Azi am vorbit cu instalatorul si mi-a zis ca nu sunt necesare deoarece circuitele sunt aproape egale si isi va face foarte bine treaba chitul de amestec care va fi montat in caseta.
Daca toate acele circuite ale distribuitorului erau intr-o singura incapere - eram deacord cu instalatorul dvs. Insa avand incaperi diferite cu valori diferite ale necesarului termic si fara actuatoare care ar putea concentra debitul catre cele mai solicitate circuite - nu stiu ce va "iesi" in final...
gi0 wrote: Chiar nu stiu daca are idee despre ventilele termostatice de amestec.Am discutata ceva si despre termostate dar trebuie dotat distribuitorul cu actuatoare. Cat despre pompe,intelesesem ca vrea sa foloseasca Dab...cred.Trebuie sa-mi fac singur o schema de montaj.Cand va fi gata o voi afisa dar va rog sa nu sariti pe mine ptr nestiinta mea.
Cu toata stima.
Scuze ca sunt asa direct.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Tue Oct 02, 2012 3:30 pm

Nu aveti de ce sa va cereti scuze.Opiniile deschise si sincere sunt cele care ne sunt de folos.
Distribuitorul va fi echipat cu actuatoare ptr ca vreu temperaturi diferite pe anumite zone.Ramane de vazut ce GPA imi va propune domnul instalator,desi modelul cu pompa si VTA pare foarte simplu si mult mai ieftin.Dar trebuie sa stii sa le montezi in instalatie.
Cu toata stima.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Instalatorul de Iasi » Sun Oct 07, 2012 9:23 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:Folosesc o singura pompa si o singura vana de amestec pentru toate distribuitoarele din casa.
Se poate o schemă hidraulică a sistemului pe care îl foloseşti? Mulţumesc anticipat.
Up! ;)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Sun Oct 07, 2012 9:32 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
Instalatorul de Iasi wrote:
lisapet wrote:Folosesc o singura pompa si o singura vana de amestec pentru toate distribuitoarele din casa.
Se poate o schemă hidraulică a sistemului pe care îl foloseşti? Mulţumesc anticipat.
Up! ;)
Scuze, am omis.. Incerc zilele acestea sa postez o schema. :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by gi0 » Sat Oct 13, 2012 4:05 pm

Buna ziua tuturor.
Imi pate recomanda cineva un model de actuatoare si termostate de camera pentru automatizarea instalatiei de incalzire in pardoseala?Multumesc.
Cu stima.

blueq
junior
Posts: 1
Joined: Sat Nov 24, 2012 8:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by blueq » Sat Nov 24, 2012 10:39 pm

Salut,
Eu am folosit actuatoare Herz, pe langa alte componente Herz, care functioneaza foarte bine. Incearca sa trimiti un mail , vezi la http://www.herz-armaturen.com/herz-arma ... php?pID=72 adresa email.
Termostate am folosit Herz (electro-mecanice) dar si altele electronice cu afisaj. Cele electromecanice sunt mai greoaie, mai imprecise chiar fiind de firma. Cele electronice sunt mult mai expresive si cu mai multe posibilitati (desi ale mele sunt low end China). Cele din urma iti afiseaza de exemplu permanent temperatura camerei. Gasesti multe oferte in magazine sau net.
Succes!

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Wed Dec 26, 2012 6:36 pm

http://www.forumhouse.ru/useralbums/4148/view" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.forumhouse.ru/useralbums/2162/view" onclick="window.open(this.href);return false;

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by hudemanicolai » Wed Dec 26, 2012 8:16 pm

Faina izolatia.
Interesant ca n-am observat fundatie la casa. La noi nu cred ca merge fara.
Zile frumoase si caldura-n case.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by user_banat_85 » Wed Dec 26, 2012 8:28 pm

hudemanicolai wrote:...Interesant ca n-am observat fundatie la casa. La noi nu cred ca merge fara....
Ar merge si la noi, daca am avea mai multi oameni deschisi la minte. Proiectantii ar trebui in primul rand sa fie "ingineri" si apoi "juristi".. La noi se pare ca in proiectare s-au adunat mai multi "juristi" decat "ingineri".. Iar "juristii" spun asa: " Mortii se acopera cu pamant, iar viii - cu "hartii"!".. In astfel de situatii va trebui sa asteptam sa vina din strainatate sa proiecteze, caci normele noastre "ne cam leaga mainele"... Si vreau sa va spun ca un lucrul deosebit ii sta in putere doar unuia cu coloana vertebrala..

Nu am nimic impotriva juristilor, am prieteni foarte buni prin randurile lor.. Eu spun ca cel care proiecteaza ar trebui mai intai sa se bazeze pe legile "Naturii" si apoi pe ale "omului".. si nu invers. :)

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by hudemanicolai » Thu Dec 27, 2012 9:05 pm

Ai dreptate in ce spui.
Dar asa cum tu ne-ai convertit de la teracota la caramida, poate mai chemi vre-un "frate moldovan" care sa ne-nvete sa facem case fara fundatie.
Doamne ajuta si spor in toate.

Post Reply