Incalzire prin pardoseala

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Iosif » Thu Aug 22, 2013 7:04 pm

Latest post of the previous page:

Va salut prieteni, stie cineva la sistemul uscat de incalzire in pardoseala, peste aripioarele de aluminiu si tub, se mai monteaza vreo folie sau direct parchet, si daca da ce rol are. Multumesc anticipat.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by cheluakame » Thu Aug 22, 2013 7:36 pm

Teoretic nu, caci impiedica transferul termic, practic, un parchet fara folie face zgomot cand pasesti pe el (experienta proprie).
Din cate stiu, exista o cale de mijloc si anume o folie mai "speciala" pentru parchet, una perforata pentru un transfer termic mai bun.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Thu Aug 22, 2013 7:37 pm

Salut Iosif,da se monteaza o folie ca la orice parchet....este la dedeman special pentru incalzire...dar eu am citit pe forumurile rusesti ca ar avea o rezistenta termica cam mare ...find din extrudat...si ar fi mai buna aia banala de parchet...eu am adunat o multime de informatii despre incalzire si vreau sa ma apuc acum in toamna...vezi ce am mai postat si aici...cum am un pic de timp te tin la curent...

http://forum._reclama_.com/topic/918744 ... ereti-diy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Iosif » Thu Aug 22, 2013 8:05 pm

Deci sa inteleg ca folia respectiva are rol doar de atenuarea zgomotului, si impiedica si transferul termic, eu credeam ca ar contine o pelicula metalica pt uniformizarea temperaturii, atunci o sa merg fara folie pt inceput, am asezat pe o portiune parchet direct si deocamdata nu par a fi zgomote deranjante la mers.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by ciobimar » Thu Aug 22, 2013 9:28 pm

http://forum._reclama_.com/topic/918744 ... ry13059474" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Wed Oct 16, 2013 4:48 pm

Obv. ca este cam tacere pe aici :) , am si eu nevoie de ajutorul celor care au implementat acest sistem ...eu unul m-am incurcat in calcule, la mate nu prea am fost bun :naughty: atasez si eu aici un releveu ptr un dormitor, sistemul va fi si in pardoseala dar si in perete, ptr pardoseala distanta intre tevi va fi de 20cm, adopt sistemul uscat, adica pe placa lipesc polistiren extr. de 1 sau 2cm, apoi lamele de PAL...latime 20cm, apoi introduse aripioare de AL.....si fortat sa intra teava Pex, am izolat si in interior, trebuia, asa ca acesta este un compromis, dar nu am ce face
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Oct 16, 2013 5:35 pm

Nici eu nu mă pricep să fac calculele în astfel de cazuri :oops: , dar sînt sigur că se va găsi cineva să te ajute. Am o nedumerire: de ce PAL?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by cheluakame » Wed Oct 16, 2013 6:26 pm

Gigi wrote:Obv. ca este cam tacere pe aici :) , am si eu nevoie de ajutorul celor care au implementat acest sistem ...eu unul m-am incurcat in calcule, la mate nu prea am fost bun :naughty: atasez si eu aici un releveu ptr un dormitor, sistemul va fi si in pardoseala dar si in perete, ptr pardoseala distanta intre tevi va fi de 20cm, adopt sistemul uscat, adica pe placa lipesc polistiren extr. de 1 sau 2cm, apoi lamele de PAL...latime 20cm, apoi introduse aripioare de AL.....si fortat sa intra teava Pex, am izolat si in interior, trebuia, asa ca acesta este un compromis, dar nu am ce face
Pai, si un punct de plecare? Este stabilit un necesar termic? Cel prin perete va fi complementar pentru pardoseala?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Wed Oct 16, 2013 7:18 pm

Instalatorul de Iasi wrote:Nici eu nu mă pricep să fac calculele în astfel de cazuri :oops: , dar sînt sigur că se va găsi cineva să te ajute. Am o nedumerire: de ce PAL?

Ptr ca este gratis, debitat pe router, si inainte de asta m-am informat prin alte parti daca se poate, si se poate

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Gigi » Wed Oct 16, 2013 7:20 pm

Pai, si un punct de plecare? Este stabilit un necesar termic? Cel prin perete va fi complementar pentru pardoseala?[/quote]

Da, este complementar, dar in functie de traseul ptr pardoseala

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Incalzire prin pardoseala

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Oct 16, 2013 7:27 pm

Gigi wrote:
Instalatorul de Iasi wrote:[...] Am o nedumerire: de ce PAL?
Ptr ca este gratis, debitat pe router, si inainte de asta m-am informat prin alte parti daca se poate, si se poate
Ce anume înseamnă "se poate"? :think:

Post Reply