Pompe de circulatie

sobe cu schimbator si incalzire pardoseala

Moderators: sobe, teracotix

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Pompe de circulatie

Post by sandy76 » Wed Sep 12, 2012 11:01 am

-Daca tot suntem la incalzire cred ca acest nou subiect sa fie de ajutor celor ce cautam sa avem confort pe timp de iarna, mai ales ca avem de unde alege.
-Dupa ce am citit am ajuns la concluzia ca pompele Grundfos sunt printre cele mai bune la ora actuala, asa ca m-am dotat cu o pompa Grundfos Basic 25-40 pentru recirculare soba, cine vrea poate posta si alte marci.
http://www.grundfos.ro/web/homero.nsf/G ... ulatie.pdf

-Celor mai priceputi sau care au in dotare pompe Grundfos ar fi bine sa ne spuna ce tip au la ce foloseste pompa respectiva si daca da rezultatul pentru care a fost montata in circuitul respectiv, adica pentru boiler este buna pompa asta, pentru pardoseala alfa2 cu autoadapt...

http://www.grundfos.ro/WEB/homero.nsf/W ... LAN-APLHA2

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by ciine » Sun Sep 16, 2012 12:10 pm

Eu cred ca Laing este tatic in pompe la fiabilitate.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by sandy76 » Sun Sep 16, 2012 1:43 pm

ciine wrote:Eu cred ca Laing este tatic in pompe la fiabilitate.
ciine wrote:Frate ce scoruri au ?
:shock:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Pompe de circulatie

Post by Bobo » Sun Sep 23, 2012 3:57 pm

[quote="sandy76"]-

Eu am Grundfos in 3 trepte 35--50--65 w/ora, de 8 ani luata la mina a doua, adusa din Suedia .Dupa cum am vazut aceasta firma si Laing se lupta pentru suprematie. Am cam 5 m calorifere si 55 l apa- la alta centrala prin teracota tot grundfos de 55-65 duce 6 m si mai mult.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompe de circulatie

Post by luvio » Wed Oct 10, 2012 11:37 am

Pompe bune sunt si WILO, eu personal de astea am. Acum intre Grundfos si Wilo care sunt mai bune, ce sa zic, parerile instalatorilor sunt impartite, am inteles ca si unele si celelalte au diverse neajunsuri, nu s-a descoperit inca pompa ideala.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by user_banat_85 » Wed Oct 10, 2012 11:47 am

luvio wrote:Pompe bune sunt si WILO, eu personal de astea am....
Si eu pentru instalatiile termice folosesc mai mult Wilo. Pentru incalzirea in pardoseala - Wilo Stratos Pico, care costa in jur de 220 Euro (TVA inclus). Am folosit Grundfos Magna (din 2004 nu am avut nici o problema, cu toate ca de atunci functioneaza non-stop, caci merge atat pe incalzire cat si pe racire), dar la setari mai fine - cere telecomanda (care este inca vre-o 50 euro)..In timp ce Wilo Stratos au un mic display si tasta multifunctionala..
Grundfos, in schimb, sunt mai bune (parerea mea) la submersibile.. folosesc frecvent SQ si SQE.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompe de circulatie

Post by luvio » Sat Feb 16, 2013 9:50 am

Am inteles ca mai nou ar trebui sa se renunte la pompele in trepte si ca in instalatii ar trebui introduse pompele cu turatie variabila care au un consum redus de energie.
Stiti cumva cam care sunt principiile de functionare ale acestora si intreb asta deoarece in instalatia mea pompa traditionala este prea mare indiferent de treapta folosita, iar circulatia in termosifon prea mica. Oare o pompa din astea cu turatie variabila ar putea rezolva problema circulatiei din instalatia mea?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by ciine » Sat Feb 16, 2013 10:03 am

luvio wrote:Am inteles ca mai nou ar trebui sa se renunte la pompele in trepte si ca in instalatii ar trebui introduse pompele cu turatie variabila care au un consum redus de energie.
Stiti cumva cam care sunt principiile de functionare ale acestora si intreb asta deoarece in instalatia mea pompa traditionala este prea mare indiferent de treapta folosita, iar circulatia in termosifon prea mica. Oare o pompa din astea cu turatie variabila ar putea rezolva problema circulatiei din instalatia mea?

Normal , mai ales daca are posibilitatea unui reglaj debit/temperatura

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompe de circulatie

Post by user_banat_85 » Sat Feb 16, 2013 8:38 pm

ciine wrote:..mai ales daca are posibilitatea unui reglaj debit/temperatura
@ciine, eu nu stiu cum se realizeaza din punct de vedere electronic, insa pot sa-ti spun ca am avut aplicatii unde "automatistii-electronisti" au facut asa incat convertizorul turatiei pompei era legat de senzorul temperaturii pe tur. In acest caz temperatura pe tur era constanta mentinandu-se la o anumita valoare setata.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Pompe de circulatie

Post by ciine » Sun Feb 17, 2013 12:58 am

lisapet wrote:
ciine wrote:..mai ales daca are posibilitatea unui reglaj debit/temperatura
@ciine, eu nu stiu cum se realizeaza din punct de vedere electronic, insa pot sa-ti spun ca am avut aplicatii unde "automatistii-electronisti" au facut asa incat convertizorul turatiei pompei era legat de senzorul temperaturii pe tur. In acest caz temperatura pe tur era constanta mentinandu-se la o anumita valoare setata.
Exact este printre cele mai importante avantaje , mentinerea temperaturi setate prin modificarea vitezei de circulatie

Post Reply