Proiect casa

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Tue Jun 11, 2013 6:34 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Uneori iti vine sa dansezi pe sarma pe forumul asta...totul este simplu :)
Deci Dan, am inteles , noi astia cu casele de lemn obligatoriu trebuie sa crestem porc.... ( sa nu se supere Iosif,este o gluma)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by user_banat_85 » Tue Jun 11, 2013 8:20 am

tonyst wrote: Deci Dan, am inteles , noi astia cu casele de lemn obligatoriu trebuie sa crestem porc.... ( sa nu se supere Iosif,este o gluma)
Eu zic ca si gasca afumata este buna.. pe un mal de rau - gasca creste foarte bine, iar viteza de luare in greutate este mai buna ca la porc.. :lol:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Tue Jun 11, 2013 9:04 am

lisapet wrote:
tonyst wrote: Deci Dan, am inteles , noi astia cu casele de lemn obligatoriu trebuie sa crestem porc.... ( sa nu se supere Iosif,este o gluma)
Eu zic ca si gasca afumata este buna.. pe un mal de rau - gasca creste foarte bine, iar viteza de luare in greutate este mai buna ca la porc.. :lol:
Daca stiti bancul , cu legatura intre cartea de logica si acvariu, cam asa am inteles si eu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by user_banat_85 » Tue Jun 11, 2013 10:19 am

tonyst wrote: Daca stiti bancul , cu legatura intre cartea de logica si acvariu, cam asa am inteles si eu.
:) Scuze, eu am inteles ca celor cu casele de lemn le este indicat sa afume iarna podul, iar ca sa nu se afume "fara rost" - dvs ati propus sa se creasca cate un porc, care iarna sa se afume in pod.. iar eu am preluat ideea si am zis ca si gastele se pot afuma in pod, caci se cresc mai usor si mai repede.. :D

A fost un pamflet si este off topic. Inca o data imi cer iertare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Tue Jun 11, 2013 10:37 am

Eu stiam ca ghinda ajuta la combaterea cariilor de lemn dar nicaieri nu era explicat tot procesul. Ghinda o dai la porci, apoi afumi porcul, si scapi de cari. Mai ziceau unii de un ceas mecanic care trebuie pus in zona unde este infestatia, dar cred ca era in legatura tot cu carnea afumata...sau poate se streseaza aia ca suna ceasul in fiecare dimineata sa mearga la munca si intra in depresie.

Este mai logic totul acum.
Last edited by phoenix on Tue Jun 11, 2013 11:41 am, edited 1 time in total.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Tue Jun 11, 2013 11:40 am

lisapet wrote:
tonyst wrote: Daca stiti bancul , cu legatura intre cartea de logica si acvariu, cam asa am inteles si eu.
:) Scuze, eu am inteles ca celor cu casele de lemn le este indicat sa afume iarna podul, iar ca sa nu se afume "fara rost" - dvs ati propus sa se creasca cate un porc, care iarna sa se afume in pod.. iar eu am preluat ideea si am zis ca si gastele se pot afuma in pod, caci se cresc mai usor si mai repede.. :D

A fost un pamflet si este off topic. Inca o data imi cer iertare.
Cred ca se permite sa fim mai destinsi, binenteles fara sa depasim anumite limite.Am sa incerc sa spun bancul,dincolo la glume.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa

Post by Iosif » Tue Jun 11, 2013 3:53 pm

ma bucur ca am destins atmosfera cu porcul meu la afumat, dar e o realitate,in comparatie cu alta realitate cruda:am verificat zilele acestea grinzile la mansarda mea si sint pline de carii, chiar daca acm sapte ani am platit si tratarea lemnului la cumparare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Tue Jun 11, 2013 3:56 pm

Asta nu e bine...ma si mir cum e posibil sa nu ai carii. Cand am vazut cati gandaci sunt la lemnele de foc , este clar ca ei merg mai departe in casele oamenilor...nu stiu ce eficienta sa aiba un insecticid.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa

Post by Iosif » Tue Jun 11, 2013 4:13 pm

Dane sint convins ca acum sint si produse de calitate,dar mai important sa faci tu operatia cu simt de raspundere, nu sa te increzi in mina comerciantului cu lemnul tratat.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jun 11, 2013 5:10 pm

Eu cred că dacă lemnul nu a fost uscat artificial, atunci tratamentele aplicate lui trebuie făcute periodic... şi asta pentru că încă nu s-a lansat pe piaţă produsul minune, cel pe care-l dai o singură dată şi ţine "o viaţă". ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Tue Jun 11, 2013 5:16 pm

Eu cred ca oricum trebuie reaplicat dupa 4-5 ani orice tratament..si apoi devine complicat, ca aplici la vedere dar la restul, lasi asa cum e. Bun, ajung la concluzia ca eu imi fac pb pentru ca atac teoretic constructia asa cum n-o face nimeni...dar oare in SUA nu exista carii? Sunt acoperisuri care sunt de 60 de ani...ori nu sunt carii in zona ori se ignora problema si doar uneori cade vreun acoperis de la lemnul atacat ori exista o solutie. Am inteles, dau cu cel mai tare produs de pe piata care costa, dar dupa o vreme trebuie iar aplicat.

Oamenii cu experienta mai abordeaza si alta solutie si anume "las-o bai Dane dracului ca nu faci o casa din carti, faci asa cum o facem toti, hai da si tu o bere ca tare cald e afara. Hai sa traiesti!"...

Post Reply