Proiect casa

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Sat May 25, 2013 10:28 pm

Latest post of the previous page:

Nu e casa mea Iosif, este a unei prietene pe care o cunosc de peste 10 ani. Si cum aud de preturi astronomice zic sa ma bag pentru ca apoi va plati 30 de ani la banca...pentru ce? Nu ma pricep dar case proaste poate face oricine iar in Romania stiu cum se fac lucrurile de catre meseriasi.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Proiect casa

Post by anduvirgil » Sat May 25, 2013 11:25 pm

dan wrote: Nu ma pricep dar case proaste poate face oricine iar in Romania stiu cum se fac lucrurile de catre meseriasi.
Foarte adevarat.
Din cauza proastei informari si a celor ce trebuie sa vegheze la buna desfasurare a lucrurilor multi proprietari de case si apartamente ajunga sa se aleaga la finalul lucrarilor cu ceva facut de mantuiala...de genul..."lasa domne' ca merge si asa, stiu eu ca doar sunt meserias".
Ma uit la mine care acum 9 ani cand m-am apucat de casa nu stiam ce e ala etrier, pazie ..... insa am invatat si mi-am facut singur camerele la interior, baia, izolatia exterioara, instalatia electrica, sanitara, canalizarea, pavelele, solarul....si mai nou fac o soba.
Pot spune ca din mana unui amator pot iesi lucruri mult mai bune decat din mana a 1000 de "mesteri".
Asa ca Dane baga tare si termina ce ai inceput...

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa

Post by Iosif » Sun May 26, 2013 12:22 am

Bine zici Dane iar eu vorbeam de o diferenta ,si acea diferenta cade daca proprietarul este prieten, este mai usor de convins de posibilitati noi, cum ar fi izolatia sub pardoseala.... care cred ca te pomeneste de bine si dupa ce nu mai esti. Succes.

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa

Post by Vox13 » Sun May 26, 2013 2:24 pm

Lemnul uscat si tratat ajunge la pretul caramizii.
Cand alegi meseriasii cere recomandari de la lucrarile lor .Mergi la fata locului si uitate la ele.Un om cu experienta ,harnic si priceput e greu sa gasesti in Romania.
Inainte de fazele determinante masoara si tu cotele din proiect .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Sun May 26, 2013 4:38 pm

Da, preturile sunt comparabile desi este absurd. Motivatia gasita este ca piata este reglata de cerere si nu de pretul corect al materiei prime.
In consecinta pretul unei case pe structura de lemn ajunge aproape de cea de caramida sau beton. Initial visam sa fac casa singur, ajutat de fratele meu. O casa pe strctura de lemn ar trebui teoretic sa coste macar la manopera mult mai putin. In final piata e condusa de inertia intereselor oamenilor ce au investit in ea si o controleaza. Este un pret artificial.

Cu toate astea, peretele de caramida, desi este mai durabil teoretic, nu imi rezolva problema izolatiei. Un perete de caramida, in afara de portanta, nu imi da nici un avantaj. Lemnul insa, il folosesc la structura si ca imbracaminte pentru izolatie. Greutatea si costul fundatiei este iar in favorea casei de lemn...cel putin teoretic.

Poate ma credeti nebun, dar la casa mea este posibil sa folosesc lemn cat mai uscat si am sa-l tratez eu. Mai studiez. In cazul proiectului de casa propus nu e alegerea mea in privinta calitatii lemnului.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Sun May 26, 2013 9:27 pm

Imi pare rau ca nu este casuta ta.
La cotele din proiect asta este aranjamentul posibil .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Sun May 26, 2013 9:42 pm

Mai este o baie la etaj...Stim ca nu se lafaie in sptiu dar si banii sunt putini...de 10 ani sta in chirie in 27 de metrii de spatiu...are rost sa dea 200 de euro lunar? Ii convenea sa dea rata de 200 de euro pe 30 de ani dar i-am spus hei las-o balta...sa vedem ce putem face...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Sun May 26, 2013 10:20 pm

dan wrote:Mai este o baie la etaj...Stim ca nu se lafaie in sptiu dar si banii sunt putini...de 10 ani sta in chirie in 27 de metrii de spatiu...are rost sa dea 200 de euro lunar? Ii convenea sa dea rata de 200 de euro pe 30 de ani dar i-am spus hei las-o balta...sa vedem ce putem face...
Sa stii ca este baia mea de la Dunare, e suficient. in proiectul tau e putin mai mare. la cea de jos parca pozitia usii.....nu mai stiu.
(De studiat}
Sunt lucruri in esenta bune , prinse de proiectant, dar care uneori constructiv sunt greu de realizat . O sa capeti experienta necesara si imediat realizezi cum e cel mai bine,chiar legat de cheltuieli . sa traiesti

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by user_banat_85 » Mon May 27, 2013 10:34 am

dan wrote:Da, preturile sunt comparabile desi este absurd. Motivatia gasita este ca piata este reglata de cerere si nu de pretul corect al materiei prime.
In consecinta pretul unei case pe structura de lemn ajunge aproape de cea de caramida sau beton. .. In final piata e condusa de inertia intereselor oamenilor ce au investit in ea si o controleaza. Este un pret artificial.
Sunt deacord ca multe lucruri sunt absurde.. OSB-ul produs din deseuri de lemn este mai scump ca lemnul (referndu-ma la metru cub).. Peletii produsi din deseuri de lemn sunt mai scumpi ca lemnul... Este deja o practica frecvent intalnita intr-o societate care isi bate joc de propriile resurse..

Cat priveste fundatiile de beton.. Am discutat cu colegii de la rezistenta si mi-au spus ca exista o norma care nu le permite sa realizeze fundatii mai inguste de 60 cm indiferent de ce greutate are suprastructura.. Le-am spus ca in Rusia chiar si in zone mlastinoase casele din lemn masiv sunt rezemate pe stalpi din caramida - mi s-a contraargumentat ca acolo nu sunt cutremure de pamant.. In Norgegia se aseaza casele pe placi din beton armat turnate pe un pat de pietris - acolo, cica este permafrostul... Deci, in final, concluzia mea este ca trebuie sa mai treaca un pic de timp si sa se creeze precedente, realizate de straini, caci noua ne este frica de "Norma proasta".. ne-am transformat din ingineri in juristi.. Dar nu a mai ramas mult.. :(

"Daca pun casa de lemn pe apa - asta nu se scufunda... insa pe sol ii trebuie o fundatie solida de cateva ori mai mare decat propria greutate al constructiei de lemn.." - altfel te mananca inspectiile... :)

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Mon May 27, 2013 10:56 am

lisapet wrote:
dan wrote:Da, preturile sunt comparabile desi este absurd. Motivatia gasita este ca piata este reglata de cerere si nu de pretul corect al materiei prime.
In consecinta pretul unei case pe structura de lemn ajunge aproape de cea de caramida sau beton. .. In final piata e condusa de inertia intereselor oamenilor ce au investit in ea si o controleaza. Este un pret artificial.
Sunt deacord ca multe lucruri sunt absurde.. OSB-ul produs din deseuri de lemn este mai scump ca lemnul (referndu-ma la metru cub).. Peletii produsi din deseuri de lemn sunt mai scumpi ca lemnul... Este deja o practica frecvent intalnita intr-o societate care isi bate joc de propriile resurse..

Cat priveste fundatiile de beton.. Am discutat cu colegii de la rezistenta si mi-au spus ca exista o norma care nu le permite sa realizeze fundatii mai inguste de 60 cm indiferent de ce greutate are suprastructura.. Le-am spus ca in Rusia chiar si in zone mlastinoase casele din lemn masiv sunt rezemate pe stalpi din caramida - mi s-a contraargumentat ca acolo nu sunt cutremure de pamant.. In Norgegia se aseaza casele pe placi din beton armat turnate pe un pat de pietris - acolo, cica este permafrostul... Deci, in final, concluzia mea este ca trebuie sa mai treaca un pic de timp si sa se creeze precedente, realizate de straini, caci noua ne este frica de "Norma proasta".. ne-am transformat din ingineri in juristi.. Dar nu a mai ramas mult.. :(

"Daca pun casa de lemn pe apa - asta nu se scufunda... insa pe sol ii trebuie o fundatie solida de cateva ori mai mare decat propria greutate al constructiei de lemn.." - altfel te mananca inspectiile... :)
Parca mi ati citit gandurile,multumesc.ma uit cu groaza la armatura din fundatiile cladirilor(cele care se executa conform proiect) si in final la dimensionarea elementelor de rezistenta, ce calcule se fac?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Mon May 27, 2013 11:17 am

Imi cer scuze,am citit acum, de 60 cm aia ,nu se poate,nu este de inteles.

Post Reply