Proiect casa

Moderators: sobe, teracotix

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Proiect casa

Post by anduvirgil » Thu Jun 13, 2013 12:54 pm

Latest post of the previous page:

Eu una braco de 120l cu motor de 0,6 Kwdin 2005 si a facut 3 case + alte maruntisuri. Ca metentanta a fost gresarea la aducere aminte, o vopsire si o intindere de curea...in rest nimic...doar uzuri normale la coroana si pinion.
Vad ca diferente majore de pret nu sunt la aceasta gama de volum...
Nu mai stiu sigur dar la a mea se demonta sau se strangea pe la picioare ceva...nu stiu sigur...si nici nu o am acasa... :(
Cel mai bine mergi cu masina la magazin si vezi ce gasesti ca sa incapa... ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Thu Jun 13, 2013 1:08 pm

Daca ai facut 3 case cu betoniera devine mai usor...o sa torn niste trotuare ca sa vad cum se lucreaza cu ea.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by ciine » Fri Jun 14, 2013 5:47 pm

dan wrote:Daca ai facut 3 case cu betoniera devine mai usor...o sa torn niste trotuare ca sa vad cum se lucreaza cu ea.
Faci calcul la volum util pt a face corect reteta de beton in felul irmator : o pui in pozitia de lucru si masori exact cita apa intra in ea pina sa dea afara , acela e volumul util de lucru si calculezi cite betoniere ai nevoie pt 1mc dupa care in functie de tipul de beton pe care il doresti faci reteta corecta de ciment per betoniera.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Proiect casa

Post by ciobimar » Sat Jun 15, 2013 8:48 pm

Ca reper sa va faceti o ideie de " pret (lucrare)manopera"....stiam ca o gasisem pe undeva si am retinut-o in calculator pentru orientare ...nu stiu cat mai este de actuala..dar poate ajuta cumva...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Proiect casa

Post by anduvirgil » Sat Jun 15, 2013 10:05 pm

dan wrote:o sa torn niste trotuare ca sa vad cum se lucreaza cu ea.
La o betoniera de "120 l" in general se foloseste masura de 1 (o) galeata.
Adica 1 galeata (10 L) apa, cimentsi nisip in functie de reteta.
Eu aveam un retetar ...dar acum e varianta actualizata http://www.edilsud.ro/images/structo.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ...
Sper sa fie util....

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Proiect casa

Post by ciine » Sat Jun 15, 2013 11:52 pm

cantitatea de ciment in functie de clasa o luati de aici
http://www.constructii-neamt.ro/materia ... e-betoane/

Aveti grije la tipul cimentului , obligatoriu pt armaturi folositi clsa A (ex CEM II/AM 32,5R SAU CEM II/ AS , A-LL ,etc) feritiva de B ca e piata plina

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Sat Jun 15, 2013 11:53 pm

Multumesc baieti. O sa iau betoniera sa fie, am nevoie si eu la casa mea s afac trotuar si niste gropi pentru niste stalpi la un garaj. La casa o sa recurg la beton de statie, mai ales ca neavand experienta ma gandesc ca betonul pus cu roaba poate se usuca aiurea pana vin cu alta roaba...idei de om care n-a turnat niciodata beton cu roaba...
Am inteles ciine cum se umple roaba, cat sa nu sara betonul din ea.
Multumesc Andu pentru reteta.
Marine multumesc, foarte folositor sa stiu preturile si ca exiosta astfel de liste cand ma duc la negociat.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Proiect casa

Post by tonyst » Sun Jun 16, 2013 7:12 am

dan wrote:Multumesc baieti. O sa iau betoniera sa fie, am nevoie si eu la casa mea s afac trotuar si niste gropi pentru niste stalpi la un garaj. La casa o sa recurg la beton de statie, mai ales ca neavand experienta ma gandesc ca betonul pus cu roaba poate se usuca aiurea pana vin cu alta roaba...idei de om care n-a turnat niciodata beton cu roaba...
Am inteles ciine cum se umple roaba, cat sa nu sara betonul din ea.
Multumesc Andu pentru reteta.
Marine multumesc, foarte folositor sa stiu preturile si ca exiosta astfel de liste cand ma duc la negociat.
Dupa o perioada de timp ,lucrand cu betonul, instinctul iti sugereaza ca ceva nu este in regula, se formeaza ochiul.In mod normal,si mai ales la elementele de rezistenta , se iau probe care se duc la laborator pentru incercari.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Mon Jun 17, 2013 5:25 pm

Am luat si eu o betoniera cu coroana de fonta care cica e ungureasca.
130 de litri, 800 w motorul. Sper sa si mearag dupa asamblare, ca e interesant ca mi-o asamblau ei la 50 de lei si mi-o testau si apoi mi-o desfaceau, poate tot la 50 de lei :)

Altrad si inainte sa cumpar am vazut ca pinionul e acelas ca la Limex...deci ar trebui si coroana sa fie la fel.
Acuma vad ca e frantuzeasca...asta e bonus.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Proiect casa

Post by ciobimar » Mon Jun 17, 2013 5:41 pm

Din asta am si eu ...si merge de 10 ani....am schimbat doar cureaua si pinionul ....sa o stapanesti sanatos...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa

Post by phoenix » Mon Jun 17, 2013 5:43 pm

Inca un bonus daca ai si tu Marine si inca merge...la raft costa 775 de lei dar la casa am platit 709 lei...alt bonus.
Alea cu coroana de tabla, aveau motor de 400 w si costau 6 milioane + ca aveau 120 l nu 130...cred ca merita diferenta.

Multumesc Marine, sanatate si tie.

Post Reply