fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 10:10 pm

Latest post of the previous page:

Deci, fosa septica, se scurge parte din apa in sol sau nu? De ce este septica? Fosa, care nu e septica, are gauri si toata apa trece in sol. Cu adevarat fosa este mai "septica" dar daca trece apa prin beton nu prea mai e septica...nu?
Fosele septice din fibra de sticla permit scurgerea apei in sol?

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Vox13 » Tue Jun 18, 2013 10:22 pm

Fosele de beton filtreaza apa si comunica cu solul .Nu este indicata fosa de beton in locuri cu panza freatica la suprafata si la o distanta mai mica de 30 m de o fantana .

Cele de fibra sunt de mai multe feluri .Sunt cele ce functioneaza ca depozite si cele cu bacterii si drenuri . Cele din urma accepta apa fara prea multi detergenti si chimicale care sa omoare bacteriile ce descompun grosul si limpezesc apa pentru a fi trimisa prin drenuri la suprafata pamintului .Fosele cu bacterii pot sa evacueze apa in rauri sau alte surse de udat in agricultura .

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by Lonely » Tue Jun 18, 2013 10:24 pm

ratontop wrote:Pricipiul este acesta.http://img13.imageshack.us/img13/9729/xrqv.jpg
Exact asa o am eu, si functioneaza cu brio de 3 ani deja
Sper ca anul acesta sa imi fac timp de o vizita sa verific nivelul namolului in prima camera.

Cu stima

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: fosa septica

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jun 18, 2013 10:25 pm

Vox13 wrote:[...] Fosele cu bacterii pot sa evacueze apa in rauri sau alte surse de udat in agricultura.
Alea nu cumva sînt staţiile de epurare?

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Vox13 » Tue Jun 18, 2013 10:27 pm

Marketingul asa le zice .

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: fosa septica

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jun 18, 2013 10:36 pm

Probabil un anume "marketing"... acela care vrea să vîndă fose septice pe post de (mini)staţii de epurare. ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 10:57 pm

Asa le ziceam si eu, statii de epurare...dar mereu nu am inteles ce e cu fosa septica...cat de "septica" este.
De fapt acum am inteles...normal ca e fosa septica...trebuia sa fie fosa "aseptica"...deci toate fosele sunt septice, si cele cu fund si cele fara fund, adica cele care se scug in pamant.

Din pacate, putul e in mijlocul curtii la vreo 20 de metri de orice colt, iar toti vecinii au puturile la 18 metri...bine ca lor nu le pasa...ei deacolo beau apa desi ei nau fose au doar gropi.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: fosa septica

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Jun 18, 2013 11:14 pm

A avut cineva curiozitatea sau curajul să facă analiza apei din fîntînă/puţ?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jun 18, 2013 11:27 pm

Eu n-am curaj...nici nu cred ca merita, vecinul are porci...si ei beau din put si cand ii dor rinichii spun ca...si e dura de e alunecoasa...astia n-au nimic deaface cu gospodaria...Ilfovul, judetul judetelor.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 12:42 am

Ei, vitejii mei, acuma am inteles si cu fosa...Daca am un consumator de apa, care consuma 10 metri cubi de apa pe luna, si facem fosa, la ce adancime imi recomandati sa fac putul? Distanta pe orizonatala nu poate depasi 20 de metri dar daca fac la adancime mare, putul, scapam de infiltratii ?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 7:01 am

dan wrote:Ei, vitejii mei, acuma am inteles si cu fosa...Daca am un consumator de apa, care consuma 10 metri cubi de apa pe luna, si facem fosa, la ce adancime imi recomandati sa fac putul? Distanta pe orizonatala nu poate depasi 20 de metri dar daca fac la adancime mare, putul, scapam de infiltratii ?
Eu am un sistem format din doua "fantani" realizate din tuburi de beton de 1m in diametru. Prima "fantana" este "septic" si a doua este "filtru" (asa se numesc ele in literatura sovietica de specialitate).
"Septic"-ul se calculeaza in functie de volumul apelor uzate obtinute in 24 ore. Volumul trebuie sa fie astfel incat apa sa se retina cateva zile (pana la 3 zile, parca). Are fund, insa nu este atat de etans din punct de vedere al penetrabilitatii apei, dupa cum s-ar considera ca ar trebui sa fie, caci nu are rost (parerea mea). Rolul lui este de a separa/decanta grosul de apa. Apa trebuie sa mearga mai departe in "fantana" cealalata in "filtru".
"Filtr-ul" se calculeaza in functie de capacitatea de absorbtie a solului. Este fara fund, insa are un strat din pietre format astfel incat cele mai marunte sunt la fund si cele mai mascate sunt la suprafata. Intre cele doua "camere/fantani" este o teava de scurgere de D110 cu un teu la 90 grd, astfel montat, incat apa sa poata pleca din "septic" in "filtru", insa "obiectele plutitoare" - ba!
Distanta recomandata pana la vre-o fantana/put de apa potabila (in normele din URSS) era minim 50m.

In 15 ani am adus vidanja de 3 ori (la un interval de 5 ani, aproximativ).. am trei chiuvete, o cada si doua vase de WC. Masina de spalat este racordata direct la "filtru" nu la "septic", pentru a proteja populatia de bacterii.
Vidanja a tras din "septic", dar de fiecare data trebuie sa las macar 5cm de "namol" pe fund, ca sa ramana bacteriile acolo, ca un fel de rasad de bacterii.. Panza freatica in zona este la 5m, insa este o apa salcie si nu o foloseste nimeni decat la udat. Zona este in oras si avem apeduct, dar nu avem canalizare in cartier. "Septic"-ul este format din 5 tuburi de 1m inaltime si "filtr"-ul la fel.
Am pomi fructiferi, coacaza, zmeura, capsuni si nu au fost sesizate probleme de incompatibilitate..

Post Reply