fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 7:01 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Ei, vitejii mei, acuma am inteles si cu fosa...Daca am un consumator de apa, care consuma 10 metri cubi de apa pe luna, si facem fosa, la ce adancime imi recomandati sa fac putul? Distanta pe orizonatala nu poate depasi 20 de metri dar daca fac la adancime mare, putul, scapam de infiltratii ?
Eu am un sistem format din doua "fantani" realizate din tuburi de beton de 1m in diametru. Prima "fantana" este "septic" si a doua este "filtru" (asa se numesc ele in literatura sovietica de specialitate).
"Septic"-ul se calculeaza in functie de volumul apelor uzate obtinute in 24 ore. Volumul trebuie sa fie astfel incat apa sa se retina cateva zile (pana la 3 zile, parca). Are fund, insa nu este atat de etans din punct de vedere al penetrabilitatii apei, dupa cum s-ar considera ca ar trebui sa fie, caci nu are rost (parerea mea). Rolul lui este de a separa/decanta grosul de apa. Apa trebuie sa mearga mai departe in "fantana" cealalata in "filtru".
"Filtr-ul" se calculeaza in functie de capacitatea de absorbtie a solului. Este fara fund, insa are un strat din pietre format astfel incat cele mai marunte sunt la fund si cele mai mascate sunt la suprafata. Intre cele doua "camere/fantani" este o teava de scurgere de D110 cu un teu la 90 grd, astfel montat, incat apa sa poata pleca din "septic" in "filtru", insa "obiectele plutitoare" - ba!
Distanta recomandata pana la vre-o fantana/put de apa potabila (in normele din URSS) era minim 50m.

In 15 ani am adus vidanja de 3 ori (la un interval de 5 ani, aproximativ).. am trei chiuvete, o cada si doua vase de WC. Masina de spalat este racordata direct la "filtru" nu la "septic", pentru a proteja populatia de bacterii.
Vidanja a tras din "septic", dar de fiecare data trebuie sa las macar 5cm de "namol" pe fund, ca sa ramana bacteriile acolo, ca un fel de rasad de bacterii.. Panza freatica in zona este la 5m, insa este o apa salcie si nu o foloseste nimeni decat la udat. Zona este in oras si avem apeduct, dar nu avem canalizare in cartier. "Septic"-ul este format din 5 tuburi de 1m inaltime si "filtr"-ul la fel.
Am pomi fructiferi, coacaza, zmeura, capsuni si nu au fost sesizate probleme de incompatibilitate..

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by iliviu » Wed Jun 19, 2013 10:07 am

dan wrote:Ei, vitejii mei, acuma am inteles si cu fosa...Daca am un consumator de apa, care consuma 10 metri cubi de apa pe luna, si facem fosa, la ce adancime imi recomandati sa fac putul? Distanta pe orizonatala nu poate depasi 20 de metri dar daca fac la adancime mare, putul, scapam de infiltratii ?
Tre' sa iei in considerare si distanta de la sursa ta de apa pana la fosa vecinilor, s-au distanta de la fosa ta pana la sursa de apa a vecinilor.. Eu am facut fantana la 30 m de fosa, insa vecinii au facut fosa la 10 m de fantana mea. Le-am zis ca nu e bine dar nici n-au vrut sa auda. Pot sa spun ca atunci cand ploua mai mult, apa din fantana se colora putin si avea si un miros specific. Pana sa faca vecinii fosa, timp de vreo 10 ani, n-au fost probleme cu apa. Acum fantana e inutilizabila.
Fantana are diametrul de 1 m si e sapata pana la 16 m adancime, respectiv la al doilea strat de apa (panza freatica), iar fosa vecinilor e din beton cu adancimea de aprox. 4 m, dar probabil ca au gaurit fundul, altfel nu-mi explic cum de atunci cand ploua, erau infiltratii pana in panza freatica.

Oricum, in domeniul asta, legea e foarte proasta, adica sunt restrictii minime (10 m de sursa de apa).

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Wed Jun 19, 2013 10:13 am

lisapet wrote:
dan wrote:Ei, vitejii mei, acuma am inteles si cu fosa...Daca am un consumator de apa, care consuma 10 metri cubi de apa pe luna, si facem fosa, la ce adancime imi recomandati sa fac putul? Distanta pe orizonatala nu poate depasi 20 de metri dar daca fac la adancime mare, putul, scapam de infiltratii ?
Eu am un sistem format din doua "fantani" realizate din tuburi de beton de 1m in diametru. Prima "fantana" este "septic" si a doua este "filtru" (asa se numesc ele in literatura sovietica de specialitate).
"Septic"-ul se calculeaza in functie de volumul apelor uzate obtinute in 24 ore. Volumul trebuie sa fie astfel incat apa sa se retina cateva zile (pana la 3 zile, parca). Are fund, insa nu este atat de etans din punct de vedere al penetrabilitatii apei, dupa cum s-ar considera ca ar trebui sa fie, caci nu are rost (parerea mea). Rolul lui este de a separa/decanta grosul de apa. Apa trebuie sa mearga mai departe in "fantana" cealalata in "filtru".
"Filtr-ul" se calculeaza in functie de capacitatea de absorbtie a solului. Este fara fund, insa are un strat din pietre format astfel incat cele mai marunte sunt la fund si cele mai mascate sunt la suprafata. Intre cele doua "camere/fantani" este o teava de scurgere de D110 cu un teu la 90 grd, astfel montat, incat apa sa poata pleca din "septic" in "filtru", insa "obiectele plutitoare" - ba!
Distanta recomandata pana la vre-o fantana/put de apa potabila (in normele din URSS) era minim 50m.

In 15 ani am adus vidanja de 3 ori (la un interval de 5 ani, aproximativ).. am trei chiuvete, o cada si doua vase de WC. Masina de spalat este racordata direct la "filtru" nu la "septic", pentru a proteja populatia de bacterii.
Vidanja a tras din "septic", dar de fiecare data trebuie sa las macar 5cm de "namol" pe fund, ca sa ramana bacteriile acolo, ca un fel de rasad de bacterii.. Panza freatica in zona este la 5m, insa este o apa salcie si nu o foloseste nimeni decat la udat. Zona este in oras si avem apeduct, dar nu avem canalizare in cartier. "Septic"-ul este format din 5 tuburi de 1m inaltime si "filtr"-ul la fel.
Am pomi fructiferi, coacaza, zmeura, capsuni si nu au fost sesizate probleme de incompatibilitate..
50 m este si la noi,partea proasta este ca dupa ce le au facut alimentare cu apa si canalizari, deverseaza in fantani.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:19 am

Mda...asa cum gunoaiele de la porci sau din daramaturi, le arunca la o groapa de la marginea satului, care acelasi efect la nivelul panzei freatice, ca "asa fac toti". De multe ori ne gandim ca "romanii" fac una sau alta dar ei trebuie si "educati"...bine asta in cazul in care le oferi o solutie ca altfel cu forta e mai greu.
Ieri ma uitam la tv si un "extraordinar" spunea "cum domnule o roma face 8 copii si voi nu puteti 1?"...si vroiam sa-i spun ca la romi organele statului nu le da nici o amenda si nu le ia nici impozite...eventual le da si niste bonusuri sau pamanturi...

Scuze, dar nu m-am putut abtine si nu este incitare...incitarea este la tv.

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by iliviu » Wed Jun 19, 2013 10:22 am

tonyst wrote:
50 m este si la noi,partea proasta este ca dupa ce le au facut alimentare cu apa si canalizari, deverseaza in fantani.
O fi 50 m si la noi, dar de la "distanta recomandata" pana la "distanta reglementata legal" e o mare diferenta. Nimeni nu respecta recomandarile.Daca legea nu prevede in mod expres o distanta si sa fie prevazute si sanctiuni pt. nerespectarea ei, atunci, recomandarile sunt nule.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:24 am

Si mai ales, dincolo de lege, legea sa fie aplicabila si APLICATA. Mai bine fara lege decat aplicata discretionar.

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by iliviu » Wed Jun 19, 2013 10:30 am

Vezi ca s-ar putea sa ai nevoie si de proiect, avize, si alte alea... :D
Na ca te-am incurajat acum, ... :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:34 am

Am proiect la casa care o construiesc...la cealalta, daca imi cere proiect, nu fac...groapa nu are proiect si era cand am cumparat casa...de ce au pus stampila pe teren si imobil daca nu era in regula? :)
Last edited by phoenix on Wed Jun 19, 2013 10:34 am, edited 1 time in total.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Wed Jun 19, 2013 10:34 am

iliviu wrote:
tonyst wrote:
50 m este si la noi,partea proasta este ca dupa ce le au facut alimentare cu apa si canalizari, deverseaza in fantani.
O fi 50 m si la noi, dar de la "distanta recomandata" pana la "distanta reglementata legal" e o mare diferenta. Nimeni nu respecta recomandarile.Daca legea nu prevede in mod expres o distanta si sa fie prevazute si sanctiuni pt. nerespectarea ei, atunci, recomandarile sunt nule.
Corect Liviu

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Wed Jun 19, 2013 10:37 am

dan wrote:Am proiect la casa care o construiesc...la cealalta, daca imi cere proiect, nu fac...groapa nu are proiect si era cand am cumparat casa...de ce au pus stampila pe teren si imobil daca nu era in regula? :)
Care i valoarea reala a proiectarii / si legatura cu realitatea ?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:43 am

Nu cred ca inteelg exact intrebarea, dar ar trebui sa se calculeze , functie de teren, cat poate sa absoarba, sa se afle la ce adancime este panzafreatica si sa se puna o stampila, functie de amplasament...dar cum inca nu sunt acte pentru imobile...

Din cate stiu, un put infestat , infesteaza pe o raza de kilometri...sau poate mai mult. Teoretic stau binisor, si as dori sa se aplice regulile, ca eu nu le incalc, dar practica te face sa urli cand esti de luat de prost chiar de autoritati ca respecti legea...

Post Reply