fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Sat Oct 12, 2013 7:32 pm

Latest post of the previous page:

ratontop wrote: S-a facut tun chitul ;) . A facut bine priza amestecul de bitum cu ciment si nisip.
Ma faci de vin la vasle pana la Braila .

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Sat Oct 12, 2013 9:56 pm

danielman wrote:ce diametru si inaltime au tuburile de fanatana si cam cat costa unul,
Diametru interior/exterior = 80/95cm si inaltime 80cm. Pretul a fost 90 de lei/buc anul trecut in aprilie.
danielman wrote:-ce diametru are teu-ul de drenaj,
Tot sistemul de canalizare/drenaj este de 110mm
danielman wrote:-tubul gofrat are gauri pe toata lungimea,
Tubul gofrat arata asa
http://www.dedeman.ro/braila/termice/in ... renaj.html
Fantele acelea sunt de fapt gaurile .
danielman wrote:-cate tuburi ai bagat in pamnat.
Sunt 3tuburi.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by oli » Mon Feb 17, 2014 3:48 pm

phoenix wrote:Deci, fosa septica, se scurge parte din apa in sol sau nu? De ce este septica? Fosa, care nu e septica, are gauri si toata apa trece in sol. Cu adevarat fosa este mai "septica" dar daca trece apa prin beton nu prea mai e septica...nu?
Fosele septice din fibra de sticla permit scurgerea apei in sol?
Vad ca nu mai zice nimeni nimic de fose si cum in primavara (care pare a fi tare aproape) vrem sa ne apucam de fantana si de fosa , tare as mai vrea sa aud si parerile voastre.
Cu fantana e clar, din tuburi de beton sapata manual .
Cu fosa insa........ ne tenteaza f mult alea din fibra de sticla dar au niste preturi....... c-am ustura, e in jur de 2000 numai fosa, apoi transportul, montajul si restul de capace tuburi.......
Pana la urma tot la tuburi pt fantana ajungem, daca tot aducem pt fantana aducem si pt fosa si gata, doar mai mari, parca as prefera de 1500mm pt partea mare a fosei iar al doilea tub de vreo 80 m-am gandit eu, cel pt apa "curata".
Oare pastilele alea care se pun in foasa isi fac treaba, in teorie se zice ca nu ar trebui sa mai miroase dar nu stiu ce sa zic , nu cunosc pe nimeni care sa le fi folosit!

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Mon Feb 17, 2014 4:34 pm

Pentru a nu contamina panza freatica trebuie mult material filtrant inainte de a aseza tuburile de dren.
Materialul filtrant poate fi in ordinea straturilorde sus in jos: tub de dren,piatra concasata, sort mare 10-20mm, sort mic 5-10mm, nisip.
In legatura cu "pastilele" sunt de fapt microorganisme/bacterii care ar trebui sa "absoarba" mirosurile neplacute si sa macereze dejectiile. Deocamdata nu am folosit la mine dar urmeaza sa cumpar.
Oricum trebuie sa faci analize periodice ale apei din fantana la un laborator specializat pentru a sti daca apa este potabila sau nu.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by oli » Mon Feb 17, 2014 5:49 pm

ratontop wrote:Pentru a nu contamina panza freatica trebuie mult material filtrant inainte de a aseza tuburile de dren.
Materialul filtrant poate fi in ordinea straturilorde sus in jos: tub de dren,piatra concasata, sort mare 10-20mm, sort mic 5-10mm, nisip.
In legatura cu "pastilele" sunt de fapt microorganisme/bacterii care ar trebui sa "absoarba" mirosurile neplacute si sa macereze dejectiile. Deocamdata nu am folosit la mine dar urmeaza sa cumpar.
Oricum trebuie sa faci analize periodice ale apei din fantana la un laborator specializat pentru a sti daca apa este potabila sau nu.
Multumesc pentru promptitudine, sigur ca vom verifica apa periodic, spre norocul nostru fantana va fi la vreo 50 m de fosa si putin mai sus. dar vorba cuiva de mai inainte, ce te faci cu vecinii!!! Am tot sperat la apa de la comuna dar ... in prima faza au tras conducte si au montat o pompa pe malul paraului, si nici macar la intrarea in sat ci aproape de iesire :crazy: , acum li s-au ars pompele si nu mai e nici apa din parau, au promis ca aduc apa curata dar pana la alegerile viitoare nu prea cred asa ca baza e in fantana.
Ce nu am inteles eu cu fosele compartimentate, dupa ce termini cu tot, montaj, tuburi dren, deci inainte de prima folosire, fosa se umple cu apa!!??? Ca daca nu atunci cum trece stratul plutitor de dura de iesire pentru apa curata?
Tu pana la ce adancime ai sapat santurile in care ai pus materialul filtrant si tubul de dren?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Mon Feb 17, 2014 5:58 pm

O hazna daca ajunge in panza fratica infesteaza toate puturile pe o raza de kilometri...Daca in zona ai haznele trebuie sa sapi pana cand dai de apa curata si nu ai garantia ca la anu nu o sa fie infestata...ajungi la 70 de metri si poate e ok...treci macar de 2 paze freatice, prima in nici un caz, a doua poate...

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by oli » Thu Mar 06, 2014 4:18 pm

Buna seara
As mai avea o intrebare , care poate unora li se va parea ciudata sau hazlie, de unde stiu cand trebuie vidanjata o fosa septica, ea va fi mereu plina cu apa si nu cred ca e bine sa astept pana ajunge "grosul" in a doua camera?
Am vazut undeva ca cineva zicea ceva de miros in baie, dar daca folosesti bioactivatori s-ar putea sa nu miroase si atunci?

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: fosa septica

Post by liviu-tiutiu » Fri Mar 07, 2014 8:58 am

Eu am fosa de 5 ani facuta.Este facuta cu doua compartimente, iar scurgerea din fosa este cu tevi de dren pe pricipiul prezentat de @ratontop in prima pagina.De cand am facut-o o singura data am ridicat capacul de la ea pentru inspectie la cca 1 an de folosinta. Am folosit si bioactivatori http://www.fose-ecologice.ro/bioactivatori.aspx dar la mine nu au dat rezultate din cauza solutiilor dezinfectante folosite de sotie in cabinet. Cloramina si ce mai foloseste pe-acolo pentru dezinfectarea suprafetelor ataca bacteriile din bioactivatori.De vreo 4 ani nu am mai umblat la ea. Bineinteles ca nu este folosita decat in weekend, iar daca lipsim mai mult timp si se evapora apa din sifonul de pardoseala, apar mirosurile neplacute.
As mai avea o intrebare , care poate unora li se va parea ciudata sau hazlie, de unde stiu cand trebuie vidanjata o fosa septica, ea va fi mereu plina cu apa si nu cred ca e bine sa astept pana ajunge "grosul" in a doua camera?
Prin inspectie anuala, sau la 6 luni.
Preferabil ar fi ca din momentul; constructiei sa prevezi scurgeri separate.
In primul compartiment, cel de sedimentare sa ajunga doar apa de la wc, iar in compartimentul doi sa ajunga apa de la cada, chiuvete, dus....etc. asta daca o faci cu tevi de dispersie.Daca o faci vidanjabila, nu mami e nevoie de scurgeri separate, si nici de compartimentare.
Iar daca nu arunci dezinfectanti puternici in scurgere ( cloramine, soda caustica, etc) poti folosi bioactivatori pentru primul compartiment.
Acum cat or fi de eficienti....ramane de vazut.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by oli » Mon Mar 10, 2014 5:57 pm

Multumesc pentru raspunsurile anterioare
Dar..... inca nu am terminat cu intrebarile, am inteles ca este recomandat ca pentru canalizare sa se foloseasca teava PORTOCALIE , acum intrebarea mea ar fi ce grosime ( ma refer strict la grosimea peretelui tevii) pentru ca teava va fi de 110 sau 150 si cu ce tip de imbinare recomandati voi, inel sau mufa???!!!

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: fosa septica

Post by liviu-tiutiu » Tue Mar 11, 2014 8:32 am

Eu am folosit pana la fosa si din fosa teava gri de 110 la 4m. La partea de dispersie am gaurit jumatatea inferioara cu burghiu de 10. Imbinarea tevilor este cu inel de cauciuc la mine.

Post Reply