fosa septica

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Sun Jul 28, 2013 5:34 pm

Latest post of the previous page:

ciobimar wrote:
"Omul sfinteste locul"...

Bravo D-le....e clar ca esti un baiat vrednic si gospodar....sa te tina D-zeu sanatos si cu putere de munca...si... succes in tot ce vrei sa mai intreprinzi....
ciobanuvali wrote:bravo, sa fii sanatos si sa ai spor in toate... ;)
Multumesc domnilor.

Astazi ma odihnesc, va urma chituirea rosturilor dintre tuburi cu un amestec de bitum/ciment/nisip si dupa aceea un strat de bitum pe interiorul fosei pentru a evita orice infiltratii.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Sun Jul 28, 2013 6:42 pm

ratontop wrote:
ciobimar wrote:
"Omul sfinteste locul"...

Bravo D-le....e clar ca esti un baiat vrednic si gospodar....sa te tina D-zeu sanatos si cu putere de munca...si... succes in tot ce vrei sa mai intreprinzi....
ciobanuvali wrote:bravo, sa fii sanatos si sa ai spor in toate... ;)
Multumesc domnilor.

Astazi ma odihnesc, va urma chituirea rosturilor dintre tuburi cu un amestec de bitum/ciment/nisip si dupa aceea un strat de bitum pe interiorul fosei pentru a evita orice infiltratii.
Combinatia, bitum, ciment, nisip ,nu o pricep. Se inchide rostul cu mortar de ciment, se scliviseste si apoi inchiderea porilor cu amorsa de bitum.

Poti sa explici sistemul acela de drenaj.
De regula la drenaje, dar nu chiar de genul acesta , fosa septica se face din doua camere (prima pentru grosier) daca nu, este mai bine tuburile ,cu radier de piatra sparta,cat mai departe de fundatia casei. Daca vad bine, a fost umplutura acolo unde a i sapat?
Last edited by tonyst on Sun Jul 28, 2013 7:03 pm, edited 1 time in total.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Sun Jul 28, 2013 7:00 pm

tonyst wrote:Combinatia, bitum, ciment, nisip ,nu o pricep. Se inchide rostul cu mortar de ciment, se scliviseste si apoi inchiderea porilor cu amorsa de bitum.

Extras din fisa tehnica Atlas Apla HydroStop:

Utilizarea simultană a unei emulsii bituminoase speciale+ciment+nisip în proporţiile 2 / 1 / 3, amestecate foarte bine, se constituie un mortar plastifiat hidroizolator. Acest compus poate fi aplicat cu o grosime de 2-3 cm
tonyst wrote:Poti sa explici sistemul acela de drenaj.
Principiul este acesta:
http://img13.imageshack.us/img13/9729/xrqv.jpg

In cazul meu este un singur compartiment(tuburi de fantana), cand se foloseste baia, dusul etc , ce este "gros" se sedimenteaza, creste nivelul apei in fosa si este preluata de drenaj. Intrarea cu teava de canalizare este mai sus, iesirea tubului de drenaj este mai jos, astfel ca in fosa ramane tot timpul un nivel constant de apa murdara. Aplicand un tratament cu bioactivatori, acestia macereaza substanta "groasa" din fosa transformand-o in lichid si astfel se mareste si perioada dintre 2 vidanjari.
tonyst wrote:Daca vad bine, a fost umplutura acolo unde a i sapat?
Exista si umplutura de piatra sparta intre 10 si 20 cm.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Sun Jul 28, 2013 9:47 pm

Inainte de constructie s a realizat o nivelare de teren(umplutura de pamant) , si in aceste conditii trebuie atentie la infiltratii, de orice natura (fundatii).
Nu vreau sa fiu rautacios, sa nu te superi , dar ai marit si suprafata cu teul acela. Imi cer scuze.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Mon Jul 29, 2013 2:01 pm

Conform hartii hidrogeologice a judetului in zona mea panza freatica este la peste 10m adancime, iar solul, conform hartii pedologice este format din cernoziomuri tipice (castanii si ciocolatii).
Cernoziomurile au o textura lutoasa si sunt bine structurate, au o permeabilitate medie la apa si un factor K de erodabilitate tot mediu dar care este influentat de granulometria solului (in cazul cernoziomurilor aceasta este de 39% sub 0,002mm si 55% intre 0,002-0,05mm.
Intre erodabilitate si fractiunile mai fine s-a stabilit o corelatie pozitiva semnificativa: astfel, coeficientul de corelatie intre K si fractiunea de 0,05 – 0,002 este de +0,875, iar dintre K si argila (sub 0,002 mm) este de +0,606, fapt care arata accentuarea erodabilitatii o data cu cresterea procentuala a acestor fractiuni.
In zona cernoziomurilor se resimte o lipsa mare de apa in perioada de vegetatie , eu voi planta o specie de gard viu cu o dezvoltare radiculara mare si crestere rapida pe lungimea drenajului , langa gard si in rest gazon.
O alta chestiune pe care vreau sa o puctez este ca anul trecut cand am executat sapatura pentru fosa am fost nevoit sa fa rost de un pickhammer, nu e nici o gluma, ca sa pot ajunge de la adancimea de 2m la 2,6m.
Toate acestea prezentate mai sus ma fac sa dorm linistit noaptea stiind ca drenajul isi va face treaba si nu vor exista infultratii la case.
PS tonyst, nu e nicio suparare nu trebuie sa-ti ceri scuze.Ai pus intrebari pertinente si orice discutie in contradictoriu eu o consider constructiva.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: fosa septica

Post by tonyst » Mon Jul 29, 2013 2:41 pm

ratontop wrote:Conform hartii hidrogeologice a judetului in zona mea panza freatica este la peste 10m adancime, iar solul, conform hartii pedologice este format din cernoziomuri tipice (castanii si ciocolatii).
Cernoziomurile au o textura lutoasa si sunt bine structurate, au o permeabilitate medie la apa si un factor K de erodabilitate tot mediu dar care este influentat de granulometria solului (in cazul cernoziomurilor aceasta este de 39% sub 0,002mm si 55% intre 0,002-0,05mm.
Intre erodabilitate si fractiunile mai fine s-a stabilit o corelatie pozitiva semnificativa: astfel, coeficientul de corelatie intre K si fractiunea de 0,05 – 0,002 este de +0,875, iar dintre K si argila (sub 0,002 mm) este de +0,606, fapt care arata accentuarea erodabilitatii o data cu cresterea procentuala a acestor fractiuni.
In zona cernoziomurilor se resimte o lipsa mare de apa in perioada de vegetatie , eu voi planta o specie de gard viu cu o dezvoltare radiculara mare si crestere rapida pe lungimea drenajului , langa gard si in rest gazon.
O alta chestiune pe care vreau sa o puctez este ca anul trecut cand am executat sapatura pentru fosa am fost nevoit sa fa rost de un pickhammer, nu e nici o gluma, ca sa pot ajunge de la adancimea de 2m la 2,6m.
Toate acestea prezentate mai sus ma fac sa dorm linistit noaptea stiind ca drenajul isi va face treaba si nu vor exista infultratii la case.
PS tonyst, nu e nicio suparare nu trebuie sa-ti ceri scuze.Ai pus intrebari pertinente si orice discutie in contradictoriu eu o consider constructiva.
Cernoziom ,tip de sol zonal, din clasa molisolurilor, format îndeosebi pe loess și depozite loessoide, în condiții bioclimatice de stepă tipică sau de silvostepă. Are culoare închisă (neagră, castanie etc.), acumulare apreciabilă de humus (4-15 %) în orizontul superior (A), de carbonați în cel inferior (C) și fertilitate naturală ridicată. Orizontul B lipsește. În funcție de conținutul în humus și carbonați se disting tipurile: castaniu, ciocolatiu, carbonatic, argiloluvial, cambic (levigat), gras (c. propriu-zis). În România este caracteristic C. Române, C. Moldovei, Cîmpiei de Vest, Pod. Dobrogei.
Mi am cerut scuze pentru ca nu vreau sa deranjez. De ce a trebuit sa faci doua santuri? Daca dormi linistit e bine. La ce nivel este perna de loess ?

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Mon Jul 29, 2013 2:48 pm

Am facut 2 santuri de 5m pentru a mari suprafata de drenare. daca foloseam un sant de 10 m nu cred ca apa mai ajungea pana in capat si se scurgea in primii metri.
stratul de loess e dupa 2 m.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by phoenix » Tue Jul 30, 2013 11:59 am

Cred ca sunt asa de hotarat sa fac o fosa incat nu o sa mi se indeplineasca dorinta...nu ma mai chinui pentru cateva luni...se pare ca o sa am canalizare pana in 2014...teava e pusa de anul trecut dar nu ma asteptam sa termine cu adevarat...dar pare ca totusi :(
V-am tradat...

Glumesc...macar una o sa fac undeva...macar ideile sa le folosesc.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Wed Aug 21, 2013 11:00 pm

Pana acum am fost ocupat cu baia pe care am reusit sa o construiesc(peretii de fapt pentru ca este pe un colt al unei camere) si intre timp m-am ocupat si de fosa.
Am chituit rosturile dintre tuburi, intrarea in fosa si iesirea catre drenaj cu un amestec de bitum/ciment nisip in raport 2/1/3.
Inainte de chituire a fost executat sanfren intre tuburi cu discul diamantat.

http://img823.imageshack.us/img823/5691/ndjk.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/9525/gkk9.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/7896/8cur.jpg

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: fosa septica

Post by Razvan » Sun Aug 25, 2013 11:08 am

Am finalizat si cu fosa dupa ce am aplicat 2 maini de bitum, acum ramane sa termin baia...

http://img547.imageshack.us/img547/760/2jh9.jpg

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: fosa septica

Post by user_banat_85 » Sun Aug 25, 2013 1:36 pm

ratontop wrote:Am finalizat si cu fosa ...
Da unde sunt teurile de pe capetele de tub de scurgere? 8-)

Post Reply