Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Thu Nov 07, 2013 11:59 pm

Latest post of the previous page:

lisapet wrote: Ideea este interesanta, insa eu nu m-as multumi cu doar 15cm intre "sol" si "incapere".
Pai eu zic ca este important si coeficientul celor 15 cm :)
Una este sa vorbim de 0.044 si alta este sa avem in vedere 0.032 sau chiar 0.027 w/mK :)
Cu alte cuvinte 20 cm EPS 0.044 w/mK = 15 cm EPS Grafitat 0.032 w/mK = 12 cm XPS grafitat 0.027 w/mK si toate acestea au sub 0.24 w/mp K cat cere normativul romanesc ... dar sunt sigur ca stiati acest lucru deja :roll:
eugen11 wrote:Sub fundatie intentionez sa pun acest tip de polistiren http://www.depozit-online.ro/shop/polis ... 50x600x100" onclick="window.open(this.href);return false;.
Cred ca este cea mai buna alegere.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Fri Nov 08, 2013 8:30 am

cheluakame wrote:
lisapet wrote: Ideea este interesanta, insa eu nu m-as multumi cu doar 15cm intre "sol" si "incapere".
Pai eu zic ca este important si coeficientul celor 15 cm :)
Una este sa vorbim de 0.044 si alta este sa avem in vedere 0.032 sau chiar 0.027 w/mK :)
Cu alte cuvinte 20 cm EPS 0.044 w/mK = 15 cm EPS Grafitat 0.032 w/mK = 12 cm XPS grafitat 0.027 w/mK si toate acestea au sub 0.24 w/mp K cat cere normativul romanesc ...
eugen11 wrote:Sub fundatie intentionez sa pun acest tip de polistiren http://www.depozit-online.ro/shop/polis ... 50x600x100" onclick="window.open(this.href);return false;.
Cred ca este cea mai buna alegere.
Florin, d-ta ai introdus in calcul grosimea si conductibilitatea (asta e abordarea fizica), iar eu sugerez sa introducem in calcul si pretul (asta va fi o abordare inginereasca). :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Fri Nov 08, 2013 9:19 am

lisapet wrote: Florin, d-ta ai introdus in calcul grosimea si conductibilitatea (asta e abordarea fizica), iar eu sugerez sa introducem in calcul si pretul (asta va fi o abordare inginereasca). :)
Pai fata de XPS fara grafit, aceasta este mai ieftin, dar izoleaza mai bine.
Fata de EPS rezistent la compresiune (A150 spre exemplu) este putin mai scump, insa trebuie sa asiguram protejarea acestuia fata de umiditate.
Fata de EPS grafitat spre exemplu, este cam dublu la pret, insa si in cazul acestuia, trebuie sa-l protejam de umiditate.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Fri Nov 08, 2013 1:32 pm

cheluakame wrote: Pai fata de XPS fara grafit, aceasta este mai ieftin, dar izoleaza mai bine.
Fata de EPS rezistent la compresiune (A150 spre exemplu) este putin mai scump, insa trebuie sa asiguram protejarea acestuia fata de umiditate.
Fata de EPS grafitat spre exemplu, este cam dublu la pret, insa si in cazul acestuia, trebuie sa-l protejam de umiditate.
Daca sub placa avem pietris pentru ruperea capilaritatii si in afara de asta cota de nivel la care se monteaza "termoizolantul" este mai sus ca nivelul cotei terenului amenajat - mai sunt riscuri sa "ajunga apa" la "termoizolant"? :think:
Poate nu am fost suficient de clar, eu as opta pentru polistiren expandat care sa reziste la maxim 5tone/mp si as accepta sa fie mai gros (aici ma refer la aceeas rezistenta termica, egala cu celelalte variante) dar sa fie mai acceptabil ca pret. :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Fri Nov 08, 2013 1:59 pm

Pai in cazul acesta, este intr-adevar nevoie de 20 cm EPS 70 sau alternative (0.044w/mK).
Pretul per mp pentru acest EPS este de 40 ron/mp
Pentru 15 cm grafitat este de 43 ron/mp dar are rezistenta la compresiune de 10 sau 15 t/mp (desi nu este un criteriu neaparat important, mai ales daca va fi montat deasupra placii, intre cadru de lemn si pardoseala flotanta din OSB/lemn)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Fri Nov 08, 2013 2:10 pm

cheluakame wrote:Pai in cazul acesta, este intr-adevar nevoie de 20 cm EPS 70 sau alternative (0.044w/mK).
Pretul per mp pentru acest EPS este de 40 ron/mp.
Deci, se poate "merge" pe solutia asta cu 20cm peste placa la pret de 40 lei/mp. :)
cheluakame wrote: Pentru 15 cm grafitat este de 43 ron/mp dar are rezistenta la compresiune de 10 sau 15 t/mp (desi nu este un criteriu neaparat important, mai ales daca va fi montat deasupra placii, intre cadru de lemn si pardoseala flotanta din OSB/lemn)
Eu ma gandesc ca daca se monteaza polistiren, nu ar mai fi cazul sa se monteze si cadre de lemn.. Iar daca se va hotara sa se monteze cadre de lemn, atunci poate ca mai rational ar fi sa se "monteze" vata. :think:

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 3:00 pm

Daca folosesc http://www.preturimateriale.ro/material ... over-10-cm" onclick="window.open(this.href);return false; in locul polistirenului expandat credeti ca este mai bine?
Restul procedurilor la vata bazalitica sunt la fel ca la polistiren?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Sun Nov 10, 2013 3:19 pm

eugen11 wrote:Daca folosesc http://www.preturimateriale.ro/material ... over-10-cm" onclick="window.open(this.href);return false; in locul polistirenului expandat credeti ca este mai bine?
Restul procedurilor la vata bazalitica sunt la fel ca la polistiren?
Unde anume doriti inlocuirea polistirenului expandat? La pardoseala sau izolatia exterioara a peretilor?

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 3:23 pm

cheluakame wrote:
eugen11 wrote:Daca folosesc http://www.preturimateriale.ro/material ... over-10-cm" onclick="window.open(this.href);return false; in locul polistirenului expandat credeti ca este mai bine?
Restul procedurilor la vata bazalitica sunt la fel ca la polistiren?
Unde anume doriti inlocuirea polistirenului expandat? La pardoseala sau izolatia exterioara a peretilor?
Vreau sa o montez in locul polistirenului expandat din exterior. Propun sa ne adresam la persoana 1 daca nu deranjeaza.
:)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Sun Nov 10, 2013 3:32 pm

In cazul acesta, vata mai sus prezentata nu poate fi montata asemeni polistirenului (sau cel putin producatorul nu recomanda), ci poate fi folosita in cazul fatadelor ventilate (montare uscata, fara adeziv, doar dibluri daca este cazul).

Vorbirea la persoana a 3-a imi "scapa" pentru ca asa m-am obisnuit. Insa nu sunt deranjat daca va adresati la persoana I ;)

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 3:38 pm

Cum as putea realiaza acesta fatada ventilata? Ca si costuri ar fi mai mult decat fatada facuta cu polistiren ( ma refer incepnad de la palaca de polistiren pana la ultimul element al ei )?
Aceast tip de fata rezista la lovituri mai bine decat cea facuta din polistiren?
Pun aceste intrebari ca este pentru a doua oara cand aud de aceasta fata ( ai mai spus tu odata, am cautat si nu am gasit nimic ).

Post Reply