Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 8:57 pm

Latest post of the previous page:

trendd wrote:recomand daca este posibilitate sa se puna ca stalpi trunchiuri de salcam arse, rezista in mocirla sute de ani si daca incerci sa le tai iese scantei din drujba ;)
Banuiesc ca te referi la fundatie.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by trendd » Tue Nov 05, 2013 9:03 pm

nu ai zis ca vrei sa o faci cu stalpi de lemn?? in loc sa cumperi bile de brad si sa fi nevoit sa le asezi desupra fundatiei cu 1-2cm ca sa aibe "ventilatie" sa nu mucegaiasca si tot restu' bagi salcam ca nu are nici pe .... daca sta pe ciment :D

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 9:18 pm

trendd wrote:nu ai zis ca vrei sa o faci cu stalpi de lemn?? in loc sa cumperi bile de brad si sa fi nevoit sa le asezi desupra fundatiei cu 1-2cm ca sa aibe "ventilatie" sa nu mucegaiasca si tot restu' bagi salcam ca nu are nici pe .... daca sta pe ciment :D
Nu am zis ca o fac suspendata si nicidecum pe stalpi de lemn. Acum ma documentez si vad ce si cum. Insa sunt aporpe 80% sanse sa o fac din beton. Piloni din pamant vor avea 35x35x100cm iar centura de jur imprejur va fi de 20x40cm.
Sper sa fie ok.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by trendd » Tue Nov 05, 2013 9:40 pm

eugen11 wrote:
trendd wrote:nu ai zis ca vrei sa o faci cu stalpi de lemn?? in loc sa cumperi bile de brad si sa fi nevoit sa le asezi desupra fundatiei cu 1-2cm ca sa aibe "ventilatie" sa nu mucegaiasca si tot restu' bagi salcam ca nu are nici pe .... daca sta pe ciment :D
Nu am zis ca o fac suspendata si nicidecum pe stalpi de lemn. Acum ma documentez si vad ce si cum. Insa sunt aporpe 80% sanse sa o fac din beton. Piloni din pamant vor avea 35x35x100cm iar centura de jur imprejur va fi de 20x40cm.
Sper sa fie ok.
ok scuze nu stiu de ce aveam impresia ca vr stalpi din lemn ... cred ca din cauza pozelor de "pa" facebuuckk

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 9:42 pm

trendd wrote:
eugen11 wrote:
trendd wrote:nu ai zis ca vrei sa o faci cu stalpi de lemn?? in loc sa cumperi bile de brad si sa fi nevoit sa le asezi desupra fundatiei cu 1-2cm ca sa aibe "ventilatie" sa nu mucegaiasca si tot restu' bagi salcam ca nu are nici pe .... daca sta pe ciment :D
Nu am zis ca o fac suspendata si nicidecum pe stalpi de lemn. Acum ma documentez si vad ce si cum. Insa sunt aporpe 80% sanse sa o fac din beton. Piloni din pamant vor avea 35x35x100cm iar centura de jur imprejur va fi de 20x40cm.
Sper sa fie ok.
ok scuze nu stiu de ce aveam impresia ca vr stalpi din lemn ... cred ca din cauza pozelor de "pa" facebuuckk
Stai linistit......nu este nici un fel de problema.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by Razvan » Tue Nov 05, 2013 9:49 pm

Casa va fi din lemn rotund calibrat sau stil american cu pereti sandwich.
Scz de intrebare dar nu am reusit sa citesc tot din cauza timpului.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by trendd » Tue Nov 05, 2013 9:51 pm

ratontop wrote:Casa va fi din lemn rotund calibrat sau stil american cu pereti sandwich?
pai care este diferenta tot are nevoie de stalpi de lemn si omu o zis c vrea beton ...

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 9:52 pm

ratontop wrote:Casa va fi din lemn rotund calibrat sau stil american cu pereti sandwich.
Scz de intrebare dar nu am reusit sa citesc tot din cauza timpului.
Cu pereti sandwich.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 9:53 pm

trendd wrote:
ratontop wrote:Casa va fi din lemn rotund calibrat sau stil american cu pereti sandwich?
pai care este diferenta tot are nevoie de stalpi de lemn si omu o zis c vrea beton ...
Sa nu confundam. Fundatia va fi din beton iar restul casei din lemn.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by Razvan » Tue Nov 05, 2013 9:55 pm

Stalpi de beton deasupra elevatiei sau fundatie pe stalpi debetin? Sunt confuz.
modificare. am inteles acum.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 9:58 pm

ratontop wrote:Stalpi de beton deasupra elevatiei sau fundatie pe stalpi debetin? Sunt confuz.
La fundatie vor fi niste piloni conform desenului postat de mine iar peste ei va veni o centura armata cu fierbeton de 12mm. Peste aceasta centura va fi turnata placa de beton care va avea o grosime de 10cm si va fi armata cu plasa sudata cu ochiuri de 10cm si va avea o grosime de Ø4mm. Peste aceasta placa incep sa ridic casa care va fi numai din lemn.

Post Reply