Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by Razvan » Tue Nov 05, 2013 11:18 pm

Latest post of the previous page:

La o fundatie exista mai multe etape de executie, nu poti face totul o data.
Ai cel putin 3 etape.
1 stalpii si egalizarea
2 elevatia
3 placa

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire casa din lemn

Post by cheluakame » Tue Nov 05, 2013 11:59 pm

Nu iau partea nimanui, insa, faceti o fundatie solida, din beton armat din clasa necesara. Modul de realizare (cu boltari, scanduri, pal, etc nu conteaza). Ganditi-va ca si peste 100 de ani, daca copii/nepotii nu vor fi multumiti de casa, o vor putea da jos, eventual mari (fundatii legate cu ancore chimice) si apoi ridica din alte materiale.
Fundatia este baza casei si trebuie tratata cel mai bine caci modificarea ei costa. In rest peretii pot fi si din chirpici sau paianta.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 7:37 am

cheluakame wrote:Nu iau partea nimanui, insa, faceti o fundatie solida, din beton armat din clasa necesara. Modul de realizare (cu boltari, scanduri, pal, etc nu conteaza). Ganditi-va ca si peste 100 de ani, daca copii/nepotii nu vor fi multumiti de casa, o vor putea da jos, eventual mari (fundatii legate cu ancore chimice) si apoi ridica din alte materiale.
Fundatia este baza casei si trebuie tratata cel mai bine caci modificarea ei costa. In rest peretii pot fi si din chirpici sau paianta.
Este adevarat.....insa bani pe care ii vom avea vor fi putini si trebuie sa ne descurcam. Copii, nepotii daca nu le place ce am construit nu au decat sa faca ce vor cu banii lor :D. Stiu ca multe lucruri trebuiesc facute cum trebuie, de aceea am si acceptat o izolare mai buna si automat mai scumpa. Dulapi in loc de 5x10 cm acum vor avea 5x15 cm......iar un cost in plus......ce sa zic, este mult mai bine asa-----insa toate acestea genereaza costuri. Nu am facut si nu am sa fac compromisuri la structura de rezistenta si la izolati, insa la fundatia daca este ok pentru casa care o ridic sigur va ramane asa, nicidecum nu voi face o fundatie ca pentru o casa cu zidarie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Wed Nov 06, 2013 7:40 am

Eugen noi explicam ce credem despre aspectele propuse. In final tu decizi pentru ca banii nu sunt nelimitati.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 7:42 am

ratontop wrote:La o fundatie exista mai multe etape de executie, nu poti face totul o data.
Ai cel putin 3 etape.
1 stalpii si egalizarea
2 elevatia
3 placa
Sunt convis ca asa este......insa mi-ai dat toate socotelile peste cap :(. Eu gandeam ca pot sa fac sapaturile in pamant, apoi sa leg centura, sa pun plasa sudata cu ce era necesar pentru placa si apoi sa pot turna odata tot ce era din beton. Marele dezavataj va fi la cifa de beton.....va trebui sa o chem de trei ori plus mult mai mult timp pierdut.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 7:44 am

dan wrote:Eugen noi explicam ce credem despre aspectele propuse. In final tu decizi pentru ca banii nu sunt nelimitati.
Asa este si va multumesc. M-am simtit dator sa vin cu o explicatie sa nu creada ca sunt capos sau ca asa mi-am pus eu ambitia ca sa fac. Am vrut sa stie ca inteleg ce sfat mi-a dat dar de ce nu-l pot pune in aplicare. Sper sa nu supar pe nimeni....departe de mine aces lucru. Nu imi permit sa fac asa ceva cuiva care incearca sa ma ajute.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Wed Nov 06, 2013 7:51 am

Eu am vazut odata o casa construita de o singura persoana de 8X10 metri si era la rosu. Sustinea ca nu a platit mai mult de 15000 de euro. Era tot de lemn si avea cam 20 de cm de izolatie in pereti. A fost prima casa de lemn vazuta de mine. Deci finizaje nu avea deloc dar m-am mirat de pretul de atunci si mai ales ca a construit-o singur...doar la acoperis a fost ajutata de fratele lui...asta era cam acum 3 ani. In pamant erau doar 9 cuburi de beton de 1X1X1 si ieseau stalpi de 15X15. Lemnul era insa netratat si la data respectiva nu stiam importanta. Casa avea 1 etaj + mansarda ca sa nu fie impozitat ca etaj.

Astazi as opta tot pentru 9 cuburi de beton dar in loc de acei stalpi as pune 9 stalpi de fier beton.

Am mai vazut o casuta mica pe structura metalica si OSB si aceia era foarte calduroasa...cu timpuul am cvazut de ce sunt calduroase casele tip sandwich...atunci nu stiam, credeam ca lemnul e "de vina".
Last edited by phoenix on Wed Nov 06, 2013 7:55 am, edited 1 time in total.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 7:55 am

dan wrote:Eu am vazut odata o casa construita de o singura persoana de 8X10 metri si era la rosu. Sustinea ca nu a platit mai mult de 15000 de euro. Era tot de lemn si avea cam 20 de cm de izolatie in pereti. A fost prima casa de lemn vazuta de mine. Deci finizaje nu avea deloc dar m-am mirat de pretul de atunci si mai ales ca a construit-o singur...doar la acoperis a fost ajutata de fratele lui...asta era cam acum 3 ani. In pamant erau doar 9 cuburi de beton de 1X1X1 si ieseau stalpi de 15X15.
Pretul este exagerat. Acum vorbind de fundatie....eu am spus ca fac acei piloni de 35x35x100......insa nu stiu cum am sa sap eu un metru in pamant ca sa fac un patrat ed 35x35cm, plus ca nu sunt sigur daca este bine asa. Cineva m-a sfatuit sa torn in pamant o centura de 20x90 cm pe toata suprafata casei si crucea din mijloc si apoi sa fac elevatia armata de 20x40 cm peste care bineinteles sa vina placa.
Last edited by eugen11 on Wed Nov 06, 2013 7:57 am, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Wed Nov 06, 2013 7:56 am

Faci gaura mai mare si bagi cofrag de lemn. Doar un structurist iti poate spune...
La proiectul postat aici , proiectantul a facut copy paste de la o casa de beton, am vazut mai tarziu ca erau date copiate. Fundatia era pentru o casa de 100 de tone si nu doar de 30. Deci eu cred ca la o casa de lemn, pilonii ajung...dar e nevoie de un structurist bun sa spuna daca e sau nu riscant.

Pe cel care facuse casa de 8X10 metru il intrebam "cum ai ales stalpii ca si grosime"? Pai uite cat de putin se indoaie dulapul ala cand stau pe el...asa alesese el structura casei...mai lucrase in constructii dar eu eram amuzat de siguranta lui....asta pana am vazut alte case si mi-am dat seama ca baiatul acela navea sanse sa-i apara pb...doar cu lemnul netratat eventual.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 8:16 am

dan wrote:Faci gaura mai mare si bagi cofrag de lemn. Doar un structurist iti poate spune...
La proiectul postat aici , proiectantul a facut copy paste de la o casa de beton, am vazut mai tarziu ca erau date copiate. Fundatia era pentru o casa de 100 de tone si nu doar de 30. Deci eu cred ca la o casa de lemn, pilonii ajung...dar e nevoie de un structurist bun sa spuna daca e sau nu riscant.

Pe cel care facuse casa de 8X10 metru il intrebam "cum ai ales stalpii ca si grosime"? Pai uite cat de putin se indoaie dulapul ala cand stau pe el...asa alesese el structura casei...mai lucrase in constructii dar eu eram amuzat de siguranta lui....asta pana am vazut alte case si mi-am dat seama ca baiatul acela navea sanse sa-i apara pb...doar cu lemnul netratat eventual.
Pentru fundatie si hazna intentionez sa platesc pe cineva cu escavatorul sa faca sapaturile (nu ma duce mai mult de 200-300 Lei) si castig timp. Daca voi folosi escavatorul sunt oblogat sa fac fundatie continua.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by sandy76 » Wed Nov 06, 2013 9:55 am

-Un filmulet cu stalpi usori din beton.
http://www.youtube.com/watch?v=MCa_87Dkw1M" onclick="window.open(this.href);return false;

-Unu cu stalpi grei de beton.
http://www.youtube.com/watch?v=IqNhTkoDGhc" onclick="window.open(this.href);return false;

-Primul poate fi folosit pentru o coteata, al doilea pentru casa! :lol: :lol: :lol:

Post Reply