Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by sandy76 » Wed Nov 06, 2013 9:55 am

Latest post of the previous page:

-Un filmulet cu stalpi usori din beton.
http://www.youtube.com/watch?v=MCa_87Dkw1M" onclick="window.open(this.href);return false;

-Unu cu stalpi grei de beton.
http://www.youtube.com/watch?v=IqNhTkoDGhc" onclick="window.open(this.href);return false;

-Primul poate fi folosit pentru o coteata, al doilea pentru casa! :lol: :lol: :lol:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by sandy76 » Wed Nov 06, 2013 10:11 am

-Aici chiar daca structura este desenata pentru o casa in cadre de beton, poti intelege cum fasonezi fierul pentru stalpii si grinzile care sunt in partea de fundatie.
-Acest fel de prezentare (animata) este mai explicita decat orice alta fotografie. :thumbup:
http://www.youtube.com/watch?v=vc4_5M1rhFg" onclick="window.open(this.href);return false;

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by sandy76 » Wed Nov 06, 2013 10:25 am

-Iar aici o fundatie continua cu elevatia din caramizi de beton.
-Animatie
http://www.youtube.com/watch?v=_A6qbihsbyY" onclick="window.open(this.href);return false;

-Aici distantele minime pentru jontarea fierului beton.
Animatie.
http://www.youtube.com/watch?v=5PcpDWjbbDc" onclick="window.open(this.href);return false;

-Aici film real.
http://www.youtube.com/watch?v=HHzthHaNsdA" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by sandy76 on Wed Nov 06, 2013 10:32 am, edited 1 time in total.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by sandy76 » Wed Nov 06, 2013 12:52 pm

Pentru ca apa sa nu urce din fundatie in ziduri prin capilaritate se folosesc diverse metode.
-Cel mai utilizat este smoala si lipit peste carton asfaltat.
-Niste unii au inventat un produs care adaugat in masa betonului inainte de turnare face acelasi lucru, numai ca de aceasta data apa nu patrunde prin sau in beton.
-Produsul se numeste Penetron.
Cea mai simpla hidroizolatie
http://www.youtube.com/watch?v=zyoJx02euG8" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 06, 2013 7:41 pm

Sincer, raman uimit cum se trateaza in Romania fundatiile pentru casele pe structura de lemn.. :crazy:
Am mai spus asta.. Nu avem interes sa tratam rational la nivel de institutii de proiectare aceste subiecte..
Cativa ani in urma discutam cu un verificator de proiecte (structurist) cu care am o relatie amicala de multi ani, si caruia imi permiteam sa-i spun ca sunt nedumerit cum se trateaza fundatiile pentru casele usoare in Romania.. Nu voi putea intelege niciodata cum pot sa consider o astfel de constructie "rationala" la care infrastructura este mai grea decat suprastructura..

Domnilor in tara asta nu se fac calcule? In continuare facem dupa ureche?
Eugen - acest mesaj nu este adresat tie, ci este un "racnet in bezna".. :-(


Eugen, hai sa o luam cum trebuie, pe calea logicii.. daca vei face asa - te vei bucura de casa asta tot restul vietii.
Hai sa simulam, caci timp avem, care ar fi greutatea casei tale.. ca sa stim in functie de calitatea terenului ce suprafata va trebui sa aiba talpile reazemelor. Deacord?

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 7:54 pm

lisapet wrote:Sincer, raman uimit cum se trateaza in Romania fundatiile pentru casele pe structura de lemn.. :crazy:
Am mai spus asta.. Nu avem interes sa tratam rational la nivel de institutii de proiectare aceste subiecte..
Cativa ani in urma discutam cu un verificator de proiecte (structurist) cu care am o relatie amicala de multi ani, si caruia imi permiteam sa-i spun ca sunt nedumerit cum se trateaza fundatiile pentru casele usoare in Romania.. Nu voi putea intelege niciodata cum pot sa consider o astfel de constructie "rationala" la care infrastructura este mai grea decat suprastructura..

Domnilor in tara asta nu se fac calcule? In continuare facem dupa ureche?
Eugen - acest mesaj nu este adresat tie, ci este un "racnet in bezna".. :-(


Eugen, hai sa o luam cum trebuie, pe calea logicii.. daca vei face asa - te vei bucura de casa asta tot restul vietii.
Hai sa simulam, caci timp avem, care ar fi greutatea casei tale.. ca sa stim in functie de calitatea terenului ce suprafata va trebui sa aiba talpile reazemelor. Deacord?
Bineinteles ca sunt de acord. ma simt atat de neputincios si de fiecare data nu fac decat sa cer ajutor pentru ca nu ma pricep la nimic referitor la casa. In maxim 20 de minute revin cu toate detaliile care le stiu in momentul de fata si care sper ca sunt corecte.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 8:44 pm

Fundatia va avea in pamnt o adancime de 90 cm iar elevatia va avea 40-50 cm. Peste aceasta elevatie va veni placa de beton care va avea o grosime de 10 cm si va fi armata cu plasa sudata cu ochiuri de 10x10 cm si groasa de 4mm. Din pamant spre acoperi va fi (inafara de fundatie):
1. pietris pentru ruperea de capilaritate;
2. polistiren extrudat grafitat 10 cm;
3. placa de beton groasa de 10 cm armata cu plasa de 4mm;
Peste placa de beton in interiorul casei va fi:
1. careuri din dulapi de 5x5 cm umplute cu polistiren expandat grafitat de 5 cm.
2. peste aceste careuri si polistiren va veni dusumea din rasinoase groasa de 2 cm.
Pereti vor fi de la exterior spre interior:
1. decorativa;
2. masa de spaclu;
3. plasa de sticla;
4. adeziv vata bazalitica;
5. vata bazalitica 10 cm;
6. placa osb de 10 mm;
7. vata minerala la sul 15 cm;
8. bariera de vapori;
9. rigips 12,5 mm'
10. lavabila.
Tavanul intre parter si mansarda va fi:
1. lavabila;
2. rigips 9 mm;
3. dulapi 5x25 cm;
4. intre dulapi izolatie vata minerala la sul 20 cm;
5. osb 15 mm;
6. dusumea rasinoase 2 cm.
Acoperisul va fi de la interior la exterior:
1. lavalbila;
2. rigips 9mm;
3. dulapi 5x10 cu izolatie intre ei de vata minerala la sul de 10 cm;
4. dulapi 5x20 cu izolatie intre ei de vata minerala la sul de 20cm;
5. astereala 2 cm;
6. bariera de vapori;
7. sipca logitudinala;
8. sipca transeversala;
9. tigla metalica.
Va rog sa ma corectati unde este cazul. Din tot ce am citit asa am inteles. Va multumesc si astept cu mare interes sfaturile voastre.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Bogumil » Wed Nov 06, 2013 9:07 pm

La fundatie:
1. ...
1'. Folie hidroizolatie. Ai la dispozitie de la folie de sera pana folie de pond.
2. ...
3. Plasa de 6 mm.

Tavanul intre parter si mansarda:

5. ...
5'. Folie de parchet. Chiar si aceea la sul, de 3 mm. Va atenua efectul de clampanit intre dusumea si OSB plus ceva izolatie fonica le zgomote de impact. Daca permite bugetul ai la dispozitie si alte tipuri de izolatie fonica mai eficiente.
6. ...

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 9:15 pm

Bogumil wrote:La fundatie:
1. ...
1'. Folie hidroizolatie. Ai la dispozitie de la folie de sera pana folie de pond.
2. ...
3. Plasa de 6 mm.

Tavanul intre parter si mansarda:

5. ...
5'. Folie de parchet. Chiar si aceea la sul, de 3 mm. Va atenua efectul de clampanit intre dusumea si OSB plus ceva izolatie fonica le zgomote de impact. Daca permite bugetul ai la dispozitie si alte tipuri de izolatie fonica mai eficiente.
6. ...
Multumesc.

Din cate am vorbit cu un structurist plasa de 4mm ar fi suficienta pentru casa care o ridic.....mai ma documentez si vad ce plasa pun.

Folia de hidroizolatie ma gandeam sa o pun decat intre centua de lemn si placa de beton......in rest credeam ca se ocupa polistirenul.
Pentru izolatie fonica am crezut ac este suficienta izolatia din vata minerala. Care ar fi celelalte material uzuale care se pun ca izolatie fonica pentru pardoseala?
Bugetul din pacate este foarte mic. Maxim 15000 Euro pentru tota casa, cu posibilitatea lasari nefinisata a mansardei.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 06, 2013 11:51 pm

Atasez fundatia recomanda de un structurist.
Armarea grinzilor se face cu cate 3 bare sus si jos de 12mm si 2 bare de 8mm la jumatatea grinzii.
Placa trebuie armata cu o plasa de minim 4mm cu ochiuri de 10/10cm.

Va rog sa-mi spuneti ce reprezinta ce am incercuit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Thu Nov 07, 2013 1:13 am

eugen11 wrote:Fundatia va avea in pamnt o adancime de 90 cm iar elevatia va avea 40-50 cm. Peste aceasta elevatie va veni placa de beton care va avea o grosime de 10 cm si va fi armata cu plasa sudata cu ochiuri de 10x10 cm si groasa de 4mm. Din pamant spre acoperi va fi (inafara de fundatie):
1. pietris pentru ruperea de capilaritate;
2. polistiren extrudat grafitat 10 cm;
3. placa de beton groasa de 10 cm armata cu plasa de 4mm;
Peste placa de beton in interiorul casei va fi:
1. careuri din dulapi de 5x5 cm umplute cu polistiren expandat grafitat de 5 cm.
2. peste aceste careuri si polistiren va veni dusumea din rasinoase groasa de 2 cm.
Pana aici sunt de acord.
O intrebare as lansa catre colegi, si ar trebui sa te gandesti la acest lucru:
- La o asemenea casa, izolatia sub placa se mai justifica? Sau mult mai bine ar fi inaltarea casei cu dulapi 5x15 si pusa intre pardoseala si placa izolatia??
Eu unul cam asa as proceda.
eugen11 wrote:Pereti vor fi de la exterior spre interior:
1. decorativa;
2. masa de spaclu;
3. plasa de sticla;
4. adeziv vata bazalitica;
5. vata bazalitica 10 cm;
6. placa osb de 10 mm;
7. vata minerala la sul 15 cm;
8. bariera de vapori;
9. rigips 12,5 mm'
10. lavabila.
Aici am specificat si pe forumul celalalt, eu unul as merge pe polistiren. Daca intr-adevar doriti vata, atunci faceti un efort financiar si realizati o fatada ventilata. Pe timpul verii aceasta isi va dovedi utilitatea. In plus, vata bazaltica pentru fatade ventilate este mai ieftina decat cea pentru fatade tencuite.
Parca sa zic eu ca intre placa osb si vata de 15 cm ar trebui si o folie de difuzie (asemeni celei ce se foloseste la acoperis, insa nu stiu unde trebuie montata sigur).
eugen11 wrote:Tavanul intre parter si mansarda va fi:
1. lavabila;
2. rigips 9 mm;
3. dulapi 5x25 cm;
4. intre dulapi izolatie vata minerala la sul 20 cm;
5. osb 15 mm;
6. dusumea rasinoase 2 cm.
Cum a spus si Bogumil, intre dusumea si osb fie folie PEE (de parchet), fie vreun adeziv ;).
In plus, nu vad justificarea a 20 cm vata, poate doar fonica, insa cred ca si 10 cm sunt suficienti. 20 cm ar fi necesari daca nu incalzesti si etajul :).
eugen11 wrote:Acoperisul va fi de la interior la exterior:
1. lavalbila;
2. rigips 9mm;
3. dulapi 5x10 cu izolatie intre ei de vata minerala la sul de 10 cm;
4. dulapi 5x20 cu izolatie intre ei de vata minerala la sul de 20cm;
5. astereala 2 cm;
6. bariera de vapori;
7. sipca logitudinala;
8. sipca transeversala;
9. tigla metalica.
Va rog sa ma corectati unde este cazul. Din tot ce am citit asa am inteles. Va multumesc si astept cu mare interes sfaturile voastre.
Aici, intre gipscarton si dulapii cu izolatie de 10 cm trebuie bariera de vapori, iar deasupra la izolatie folia de difuzie, sunt 2 produse total diferite. Prima nu lasa nici vaporii, nici apa sa treaca, iar cea de-a doua lasa vaporii sa treaca dar nu lasa apa ;)

Post Reply