Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 3:38 pm

Latest post of the previous page:

Cum as putea realiaza acesta fatada ventilata? Ca si costuri ar fi mai mult decat fatada facuta cu polistiren ( ma refer incepnad de la palaca de polistiren pana la ultimul element al ei )?
Aceast tip de fata rezista la lovituri mai bine decat cea facuta din polistiren?
Pun aceste intrebari ca este pentru a doua oara cand aud de aceasta fata ( ai mai spus tu odata, am cautat si nu am gasit nimic ).

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Sun Nov 10, 2013 3:46 pm

Fatada ventilata arata cam asa
http://www.fatade-ventilate.ro/uploaded/bau1.gif
Mai exact in fata stratului de izolatie mai exista un finisaj si un spatiu prin care aerul circula datorita convectiei. Pretul ei depinde de finisajul ales care poate fi lemnos (lemn, osb, mdf, pal, etc), ceramic, metalic sau compozit. Insa nu cred a fi mai ieftina decat placarea clasica.

Despre rezistenta, iarasi depinde de finisajul ales.

Insa are un plus la capitolul confort pe timpul verii.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 3:59 pm

cheluakame wrote:Fatada ventilata arata cam asa
http://www.fatade-ventilate.ro/uploaded/bau1.gif
Mai exact in fata stratului de izolatie mai exista un finisaj si un spatiu prin care aerul circula datorita convectiei. Pretul ei depinde de finisajul ales care poate fi lemnos (lemn, osb, mdf, pal, etc), ceramic, metalic sau compozit. Insa nu cred a fi mai ieftina decat placarea clasica.

Despre rezistenta, iarasi depinde de finisajul ales.

Insa are un plus la capitolul confort pe timpul verii.
Si totusi nu pot folosi aceasi metoda ca la polistiren?
Adica:
1. OSB 10mm;
2. vata bazalitica 10cm;
3. masa de spaclu;
4. plasa din fibra de sticla;
5. masa de spaclu;
6. decoratuva sau lavabila.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Proiect casa - eugen11

Post by cheluakame » Sun Nov 10, 2013 4:08 pm

Pentru utilizarea aceluiasi procedeu de lipire si finisare, aveti nevoie de alt sortiment de vata minerala, si anume aceasta:
http://www.preturimateriale.ro/material ... MAX-E-10cm" onclick="window.open(this.href);return false;

Si dupa cum vedeti este o diferenta mare de pret ...

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 4:34 pm

cheluakame wrote:Pentru utilizarea aceluiasi procedeu de lipire si finisare, aveti nevoie de alt sortiment de vata minerala, si anume aceasta:
http://www.preturimateriale.ro/material ... MAX-E-10cm" onclick="window.open(this.href);return false;

Si dupa cum vedeti este o diferenta mare de pret ...
Dublu si jumatate....pacat, o preferam. De la 65 LEi 2,5mp de polistiren la 122 Lei vata bazalitica.......Voi face un calcul si daa imi permit diferenta o fac...sincer numai la foc ma gandesc.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 5:10 pm

Din cate am citit aerul izoleaza cel mai bine termic. Daca as face izolatia exterioara cu vata bazalitica de fatada si la interiorul peretelui nu as mai pune vata minerala ( automat ar fi un gol de aer de 15cm ) crezi ca ar fi ok?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by phoenix » Sun Nov 10, 2013 5:26 pm

Aerul izoleeaza dar trebuie sa nu se miste...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Sun Nov 10, 2013 5:26 pm

eugen11 wrote:Din cate am citit aerul izoleaza cel mai bine termic. Daca as face izolatia exterioara cu vata bazalitica de fatada si la interiorul peretelui nu as mai pune vata minerala ( automat ar fi un gol de aer de 15cm ) crezi ca ar fi ok?
Eugen, fatada ventilata este buna, insa - scumpa. Nu este indicat sa folosesti "goluri de aer" pe post de "termoizolant"..
Eu zic, in cazul bugetelor limitate, sa te orientezi catre fatada din polistiren minim 20cm. Astfel ridici structura de lemn, o ranforsezi cu contravantuiri din platbanda, o plachezi pe exteriorul structurii cu scandura de 2cm si apoi cu polistriren de 20cm (cu glet peste plasa) si poti sa te muti in casa.. Asa stand cu ea nefinisata in interior, dar la cald si cu toate utilitatile trase, vei mai strange bani si de finisaje.. Eu asa as face. Tu ce zici?

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Sun Nov 10, 2013 5:51 pm

lisapet wrote:
eugen11 wrote:Din cate am citit aerul izoleaza cel mai bine termic. Daca as face izolatia exterioara cu vata bazalitica de fatada si la interiorul peretelui nu as mai pune vata minerala ( automat ar fi un gol de aer de 15cm ) crezi ca ar fi ok?
Eugen, fatada ventilata este buna, insa - scumpa. Nu este indicat sa folosesti "goluri de aer" pe post de "termoizolant"..
Eu zic, in cazul bugetelor limitate, sa te orientezi catre fatada din polistiren minim 20cm. Astfel ridici structura de lemn, o ranforsezi cu contravantuiri din platbanda, o plachezi pe exteriorul structurii cu scandura de 2cm si apoi cu polistriren de 20cm (cu glet peste plasa) si poti sa te muti in casa.. Asa stand cu ea nefinisata in interior, dar la cald si cu toate utilitatile trase, vei mai strange bani si de finisaje.. Eu asa as face. Tu ce zici?
Inteleg ca scandura este mai ieftina decat OSb-ul si in loc de dulapii orizontali care i-as pi pus intre cei verticali sa pun la colturi ranforsari din platband. Cat de buna r fi izolatia cu cei 20cm de polistiren?

oinomanus93
membru
Posts: 236
Joined: Fri May 03, 2013 5:54 pm
Location: Republica Moldova ; Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by oinomanus93 » Sun Nov 10, 2013 6:08 pm

eugen11 wrote: Inteleg ca scandura este mai ieftina decat OSb-ul si in loc de dulapii orizontali care i-as pi pus intre cei verticali sa pun la colturi ranforsari din platband. Cat de buna r fi izolatia cu cei 20cm de polistiren?
Ar fi foarte buna :thumbup:

Uite aici citeva cifre (ca exemplu),poate o sa te ajute sa-ti formezi o imagine : viewtopic.php?p=21001#p21001" onclick="window.open(this.href);return false;

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Sun Nov 10, 2013 8:42 pm

Uite aici contravantuiri. Sunt de la o alta casa facuta de mine anul trecut.
Eventual mai poti intari cu cornier(liniile trasate cu rosu). trasezi cu creionul unde o sa pice cornierul, tai cu circularul setat la adancime egala cu latimea cornierului si il bagi in santul creat.Apoi gaurit cornierul in zona care se intersecteaza cu lemnul (captaul liniilor albe subtiri) si bagi holzsurub pentru lemn 5x50mm / 5x60mm.
Structura in sine se tine bine si numai cu contravantuirile de lemn dar daca vrei, suplimentar, mai poti ranforsa cu cornier prin metoda explicata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply