Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 9:51 am

Latest post of the previous page:

lisapet wrote:
eugen11 wrote:Peretele pentru 2-3 ani ar fi:

1. masa de spaclu;
2. plasa de armare;
3. masa de spaclu;
4. polistiren expandat 20cm;
5. Osb sau scanduri;
6. dulapi 5x15cm.

Atat. Cat de buna ar fi izolatia?
Eugen, Dan are dreptate, insa pot sa-ti confirm ca aceasta anvelopa descrisa de d-ta va asigura valoarea consumului specific de energie aferenta incalzirii in conformitate cu legislatia actuala in Romania. Ca in alte tari din UE acea valoare este mai mica - e o alta discutie. Dar pentru familia ta va fi in regula in prima faza.

Eu altceva vreau sa zic daca ai sa te grabesti sa montezi gipscartoul - nu cred ca vei mai avea chef sa-l demontezi ca sa suplimentezi cu vata .. Insa, daca vei accepta sa stai ceva timp cu structura aparenta in interior - atunci e bine. Eu nu ma bucur sa stai ceva timp asa, ci vreau sa vad cat de intentionat esti sa treci prin aceasta experienta ca sa te bucuri ulterior de ceva ce inca multi nu vor avea la momentul acela in Romania (consumuri foarte mici pentru incalzire)..
Eu am inteles ce a spus @dan....insa nu stiu sa calculez, de aceea am postat inca odata si mai detailat.
Calculul in sine acum nu mai este important din moment ce stiu ca este ok. Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze siperetii?

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by sandy76 » Wed Nov 13, 2013 1:10 pm

eugen11 wrote: Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze siperetii?

-Poti cumpara lambriu deja uscat, il tratezi si numai lucreaza in timp.
http://www.tratamente-lemn.ro/bios-wood-total-p-29.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tratamente-lemn.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
-Eu am dat un exemplu, poti folosi orice alt produs.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 4:45 pm

eugen11 wrote:.. Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze si peretii?
Hai sa incercam sa simulam logic. Care este structura noastra? - Dulapii de 5x15 care vor fi si ranforsati cu acele contravantuiri dintr-un colt pana in celalalt colt. In acest caz cum crezi ar putea scandura de 2cm pe post de invelitoare sa deformeze structura de rezistenta al casei? Eu zic ca nu.
La cate acoperisuri se bate astereala uscata? Cu toate acestea reuseste astereala sa deformeze capriorii? :naughty:

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 4:52 pm

lisapet wrote:
eugen11 wrote:.. Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze si peretii?
Hai sa incercam sa simulam logic. Care este structura noastra? - Dulapii de 5x15 care vor fi si ranforsati cu acele contravantuiri dintr-un colt pana in celalalt colt. In acest caz cum crezi ar putea scandura de 2cm pe post de invelitoare sa deformeze structura de rezistenta al casei? Eu zic ca nu.
La cate acoperisuri se bate astereala uscata? Cu toate acestea reuseste astereala sa deformeze capriorii? :naughty:
Multumesc de raspuns. In loc de hidroizolatie la talpa casei ma gandeam sa folosesc http://www.tratamente-lemn.ro/bios-wood-total-p-29.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; care din spusele celui cu care am avut o discutie izoleaza perfect lemnul si nu mai este necesara hidroizolarea cu carton bituminos. Ba mai mult spunea ca a fost chemat la case construite acum cativa ani si a gasit pe acel carton apa....practic structula lemnoaa statea in apa. Eu inteleg ca doreste sa-si vanda produsele, mai este cineva care a folosit asa ceva si intradevar da rezultate?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 5:14 pm

eugen11 wrote:.. In loc de hidroizolatie la talpa casei ma gandeam sa folosesc http://www.tratamente-lemn.ro/bios-wood-total-p-29.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; care din spusele celui cu care am avut o discutie izoleaza perfect lemnul si nu mai este necesara hidroizolarea cu carton bituminos. .
Poti sa ne prezinti un detaliu unde vrei sa elimini hidroizolatia?

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by eugen11 » Wed Nov 13, 2013 5:28 pm

lisapet wrote:
eugen11 wrote:.. In loc de hidroizolatie la talpa casei ma gandeam sa folosesc http://www.tratamente-lemn.ro/bios-wood-total-p-29.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; care din spusele celui cu care am avut o discutie izoleaza perfect lemnul si nu mai este necesara hidroizolarea cu carton bituminos. .
Poti sa ne prezinti un detaliu unde vrei sa elimini hidroizolatia?
Pe placa de beton se monteaza o centura de 10x15cm. Aceasta centura se pune la conturul casei si sub peretii ineteriori. Intre aceasta centura ( talpa casei ) si placa de beton vreau sa nu mai pun hidroizolatie si sa folosesc acea solutie care face lemnul impermeabil.
Daca exista o alta solutie mai ieftina decat cea prezentata va rog sa mi-o comunicati. La nici un filmulet de pe diferite site-uri de specialitate nu am vaziut o casa cu hidroizolatie pe toata suprafata placi de beton ( desi cineva intr-un post mi-a spus ca este bine sa hidroizolez toata placa de beton ).

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by sandy76 » Wed Nov 13, 2013 5:36 pm

eugen11 wrote:
lisapet wrote:
eugen11 wrote:.. In loc de hidroizolatie la talpa casei ma gandeam sa folosesc http://www.tratamente-lemn.ro/bios-wood-total-p-29.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; care din spusele celui cu care am avut o discutie izoleaza perfect lemnul si nu mai este necesara hidroizolarea cu carton bituminos. .
Poti sa ne prezinti un detaliu unde vrei sa elimini hidroizolatia?
Pe placa de beton se monteaza o centura de 10x15cm. Aceasta centura se pune la conturul casei si sub peretii ineteriori. Intre aceasta centura ( talpa casei ) si placa de beton vreau sa nu mai pun hidroizolatie si sa folosesc acea solutie care face lemnul impermeabil.
Daca exista o alta solutie mai ieftina decat cea prezentata va rog sa mi-o comunicati. La nici un filmulet de pe diferite site-uri de specialitate nu am vaziut o casa cu hidroizolatie pe toata suprafata placi de beton ( desi cineva intr-un post mi-a spus ca este bine sa hidroizolez toata placa de beton ).
-Da, este mai bine sa hidroizolezi toata placa de beton, cel mai ieftin cred ca iesi cu smoala si carton asfaltat, cel putin asa sa facut la mine.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Bogumil » Wed Nov 13, 2013 7:10 pm

lisapet wrote:
eugen11 wrote:.. Daca in locul OSB-ului montez scanduri cu grosimea de 2cm nu exista riscul ca aceaste in timp cand se usuca sa se deformeze si automat sa deformeze si peretii?
Hai sa incercam sa simulam logic. Care este structura noastra? - Dulapii de 5x15 care vor fi si ranforsati cu acele contravantuiri dintr-un colt pana in celalalt colt. In acest caz cum crezi ar putea scandura de 2cm pe post de invelitoare sa deformeze structura de rezistenta al casei? Eu zic ca nu.
La cate acoperisuri se bate astereala uscata? Cu toate acestea reuseste astereala sa deformeze capriorii? :naughty:
Din cate stiu scandura de brad cand se usuca pierde 1 cm la 20-23 cm latime si 3-4 mm la 2 m lungime.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:21 pm

Bogumil wrote:..Din cate stiu scandura de brad cand se usuca pierde 1 cm la 20-23 cm latime si 3-4 mm la 2 m lungime.
Daca intre scanduri apare un rost de 1cm - nu ma deranjeaza sub polistiren.. cu toate ca scandura de 20cm ar putea fi mai scumpa ca cea de 10cm.. Daca se bate scandura de 10cm latime, rostul va fi si mai mic..
Nici cei 3-4mm la 2m lungime nu deranjeaza structura..

Bine, asta nu inseamna ca eu sustin constructia casei din lemn verde si/sau ud.. :naughty:

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Proiect casa - eugen11

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 7:35 pm

Eu pentru exterior as opta totusi pe OSB3 in loc de scandura.

Pentru Hidroizolare placii se poate folosi amorsa bituminoasa la rece, se da cu pensula trafalet.

Talpa casei poate fi si 5x15cm.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Proiect casa - eugen11

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:41 pm

ratontop wrote:Eu pentru exterior as opta totusi pe OSB3 in loc de scandura.
@ratontop, sunt deacord ca OSB3 este mai potrivit, dar omul este limitat in buget.
ratontop wrote:Talpa casei poate fi si 5x15cm.
Deacord. Odata ce sta pe grinda de beton, fara care nu se poate aproba proiectul de rezistenta a fundatiei, sunt deacord ca se poate doar un rand de dulapi (adica 5x15).

Post Reply