Proiect casa - eugen11

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Mon Nov 04, 2013 11:25 pm

cheluakame wrote:
eugen11 wrote: Ma pregateam sa te intreb :D
Acum va intreb, cate case sau apartamente stiti sa plateasca sub 1000 ron pe sezon la incalzire? :)
Evident excludem proiectele de pe aici :D
Pentru a trece mai departe va rog cei care va pricepeti la fundatii sa-mi recomandati un tip de fundatie si sa-mi dati si cateva detalii cum sa o realizez. Imi cer scuze de off topic.Eventual ca sa nu ne abatem aici de la subiect as ruga daca se poate sa-mi trimiteti pe privat. Multumesc anticipat.
Acum realizez ca a incalzi o casa inseamna a avea o izolatie buna. Ca sa ai o izolatie buna trebuie sa fie cat mai grosimea, deci automat si grosimea peretilor este influentata. Automat dupa aceste modificari implict urmeaza si alte modificari. Uffffff
Credeti-ma ca am schimbat si redesenat proiectul de cel putin 30 de ori numai din cauza scari. Dar tot ce am modificat si tot ce a venit nou a fost si este in favoarea mea. Astept in continuare sfaturi.
Last edited by eugen11 on Mon Nov 04, 2013 11:49 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 11:29 pm

Ar fi pacat sa nu deschizi un subiect, daca tot iti faci o casa...pe forumul acesta fiecare are nevoie de ceva...cam toti ne facem lucrari...

In linkul de la topicul de constructii, unde dezbateam proiectul casei, un user Ciobimar, a postat un link cu multe proiecte de la rusi...rasfoieste si ai sa vezi multe idei de fundatii.
http://www.forumhouse.ru/useralbums/?page=9

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 7:52 am

dan wrote:Ar fi pacat sa nu deschizi un subiect, daca tot iti faci o casa...pe forumul acesta fiecare are nevoie de ceva...cam toti ne facem lucrari...

In linkul de la topicul de constructii, unde dezbateam proiectul casei, un user Ciobimar, a postat un link cu multe proiecte de la rusi...rasfoieste si ai sa vezi multe idei de fundatii.
http://www.forumhouse.ru/useralbums/?page=9
Am incercat sa gasesc, dar nu cunosc rusa deloc si nu dau de Ciobimar.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire casa din lemn

Post by phoenix » Tue Nov 05, 2013 7:59 am

Pai sunt poze....Nici Ciobimar nu stia rusa cand s-a apucat de cazanul lui...si a invatat atat cat ii trebuia...
http://www.forumhouse.ru/useralbums/7408/view
http://www.youtube.com/watch?v=lcHUZo_F ... =fvwp&NR=1

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by stelica_33 » Tue Nov 05, 2013 8:11 am

eugen11 wrote:
dan wrote:Ar fi pacat sa nu deschizi un subiect, daca tot iti faci o casa...pe forumul acesta fiecare are nevoie de ceva...cam toti ne facem lucrari...

In linkul de la topicul de constructii, unde dezbateam proiectul casei, un user Ciobimar, a postat un link cu multe proiecte de la rusi...rasfoieste si ai sa vezi multe idei de fundatii.
http://www.forumhouse.ru/useralbums/?page=9
Am incercat sa gasesc, dar nu cunosc rusa deloc si nu dau de Ciobimar.
Marin poate fi gasit aici,sper sa nu se supere
http://forum._reclama_.com/topic/946318 ... alte-sobe/

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 8:20 am

dan wrote:Pai sunt poze....Nici Ciobimar nu stia rusa cand s-a apucat de cazanul lui...si a invatat atat cat ii trebuia...
http://www.forumhouse.ru/useralbums/7408/view
http://www.youtube.com/watch?v=lcHUZo_F ... =fvwp&NR=1
Multumesc

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Incalzire casa din lemn

Post by flavius76 » Tue Nov 05, 2013 2:12 pm

Eu am la tara o casa din lemn, are cam 70 ani, avand in vedere problemele aparute in timp datorita infiltrarii apei din sol, care au dus la putrezirea lemnului, daca ar fi sa mai fac casa din lemn, as face cam asa:
- conturul exterior al fundatiei la adancimea de 90-100cm(pt a nu fi probleme cu inghetarea structurii), la interior se poate face mai putin adanca sau fundatie discontinua(stalpi)
- elevatia(de la nivelul solului in sus) minim 50cm pe inaltime, elevatia va avea in ea fier beton, in fundatie merge fara fier
- in interiorul elevatiei se umple cu pamant compactat, iar ultimi 10 cm cu piatra sparta pt ruperea capilaritatii
- peste piatra sparta si peste zidurile elevatiei se toarna placa continua pe toata suprafata, se lasa mustati de fier iesite in sus maxim 10 cm, doar pe conturul unde vor venii peretii casei
-peste aceasta placa se pune hidroizolatie continua pe toata suprafata, daca se poate un carton mai de calitate, aici sunt mai multe solutii de aplicare.
-peste hidroizolatie se pune izolatia termica(EPS sau XPS) exceptand zona de contur a peretilor, trebuie gasita o modalitate de fixare a izolatei de hidroizolatie, o varianta ar fi dibluri, dar nu as vrea sa gauresc hidroizolatia.
-dupa ce sa fixat izolatia, in zona peretilor a ramas spatiu gol, in acest spatiu gol cat si in zona perimetrului exterior(se cofreaza pe exterior) se toarna beton pana la nivelul izolatiei.
- de aici mai departe sunt mai multe variante in functie daca se alege incalzire in pardoseala sau nu.

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 8:13 pm

flavius76 wrote:Eu am la tara o casa din lemn, are cam 70 ani, avand in vedere problemele aparute in timp datorita infiltrarii apei din sol, care au dus la putrezirea lemnului, daca ar fi sa mai fac casa din lemn, as face cam asa:
- conturul exterior al fundatiei la adancimea de 90-100cm(pt a nu fi probleme cu inghetarea structurii), la interior se poate face mai putin adanca sau fundatie discontinua(stalpi)
- elevatia(de la nivelul solului in sus) minim 50cm pe inaltime, elevatia va avea in ea fier beton, in fundatie merge fara fier
- in interiorul elevatiei se umple cu pamant compactat, iar ultimi 10 cm cu piatra sparta pt ruperea capilaritatii
- peste piatra sparta si peste zidurile elevatiei se toarna placa continua pe toata suprafata, se lasa mustati de fier iesite in sus maxim 10 cm, doar pe conturul unde vor venii peretii casei
-peste aceasta placa se pune hidroizolatie continua pe toata suprafata, daca se poate un carton mai de calitate, aici sunt mai multe solutii de aplicare.
-peste hidroizolatie se pune izolatia termica(EPS sau XPS) exceptand zona de contur a peretilor, trebuie gasita o modalitate de fixare a izolatei de hidroizolatie, o varianta ar fi dibluri, dar nu as vrea sa gauresc hidroizolatia.
-dupa ce sa fixat izolatia, in zona peretilor a ramas spatiu gol, in acest spatiu gol cat si in zona perimetrului exterior(se cofreaza pe exterior) se toarna beton pana la nivelul izolatiei.
- de aici mai departe sunt mai multe variante in functie daca se alege incalzire in pardoseala sau nu.
Multumesc pentru sfaturi. In privinta elevatiei am o solutie pe care am s-o desenez si am sa o postez aici.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by trendd » Tue Nov 05, 2013 8:52 pm

recomand daca este posibilitate sa se puna ca stalpi trunchiuri de salcam arse, rezista in mocirla sute de ani si daca incerci sa le tai iese scantei din drujba ;)

eugen11
junior
Posts: 77
Joined: Sun Nov 03, 2013 1:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Incalzire casa din lemn

Post by eugen11 » Tue Nov 05, 2013 8:57 pm

trendd wrote:recomand daca este posibilitate sa se puna ca stalpi trunchiuri de salcam arse, rezista in mocirla sute de ani si daca incerci sa le tai iese scantei din drujba ;)
Banuiesc ca te referi la fundatie.

Post Reply