Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Moderators: sobe, teracotix

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 10:17 am

Salutare tuturor,

Am achiziționat recent un teren de 8 ari, 40x20 (20 fiind deschizătura la drum), în Tăuții-Măgherăuș, lângă Baia Mare, Maramureș. Anul viitor voi construi (impropriu spus) o casă pe structură de lemn, de tip framing, pe un singur nivel. Mă gândeam la o suprafață maximă de 140m2. Aceasta o voi izola atât pe exterior, cât și pe interior, cât mai bine posibil (în funcție de costuri evident). Componența casei va fi (cel puțin așa-mi doresc): 3 dormitoare, un living, un dining cu bucătărie (aș vrea să separ această încăpere printr-o ușă sau ceva asemănător de living), 3 băi (una mică la intrare - am o fobie în acest sens, una mare pentru toți, una mică cu duș pentru dormitorul matrimonial) sau cel puțin două și eventual o cameră tehnică.

Înainte de a pune întrebările vreau să menționez că nu mă pricep deloc la construirea unei case. Sunt habarnist și de ceva vreme am început să citesc forumurile, însă fiind zero barat în domeniu orice mi se pare interesant (mai exact oricine mă poate duce cu zăhărelul și de aceea am apelat la voi, sperând în răspunsuri oneste fără vreun interes anume). Trebuie să spun că sunt adeptul ideilor noi, nu agreez expresia „doar ce-i tradițional e bun” și urmăresc o casă în care confortul/cheltuielile de întreținere primează.

Accept orice sfaturi legate de fundație, izolație, încălzire , proiect, ș.a.m.d.. Dacă considerați că aș ieși mai bine pe zidărie ori altceva sau să optez pentru P+1/P+M vă rog să-mi precizați motivele.

Momentan am la dispoziție aproximativ 30.000 Euro și am în plan să scot un credit de maxim 20.000 Euro, sumă cu care vreau să finalizez întreaga casă (sau măcar living, bucătărie, dormitor și băi).

Era să uit: Toate utilitățile (curent, inclusiv trifazic, apă și gaz, fără canalizare) sunt în „fața” terenului.

Vă mulțumesc anticipat,
Răzvan

http://i.imgur.com/PRuHQwh.jpg
http://i.imgur.com/1fwLHqr.jpg

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 4:34 pm

stege wrote:Salutare tuturor,
Bine ai venit la noi Razvan! :)
stege wrote: .. Anul viitor voi construi (impropriu spus) o casă pe structură de lemn, de tip framing,..
Foarte interesant. Eu zic ca ai nimerit pe aria potrivita.. ma refer la colegi care pot sa te ajute cu sfaturi. Avem suficiente cadre competente. :thumbup:

Din punct de vedere constructiv cel mai rational ar fi sa ai o casa cat mai compacta, adica o forma cat mai aproape de cub.
Daca vrei o casa pe structura de lemn, la cum se pune problema la structuristi (impunerea unei fundatii cu talpi de minim 60cm latime) ar fi mai rational sa urci locuinta pe doua nivele, astfel reducand din suprafata amprentei, ceace ar reduce din betoane la infrastructura.. Inca un avantaj al acestei solutii ar fi ca ai imparti locuinta in doua zone: Zona de zi si zona de noapte.. Zona de noapte este zona dormitoarelor, intimitatii.. unde ziua nu are acces nici-un musafir, chiar daca ai uitat sa aranjezi asternutul, sau nu ai pus rufele in cosul respectiv din baie...

In alta ordine de idei, ce panta are terenul? Daca terenul impune sa ridici nivelul cotei zero (cota suprafetei pardoselei finite ale parterului) la mai mult de 1m (cel putin pe o latura) si tinand cont ca adancimea de fundare la noi e undeva la 90-100m (in functie de zona), ar fi pacat sa nu prevezi macar un "Subsol partial".. pe care il vei folosi ca spatiu tehnic..
stege wrote: Momentan am la dispoziție aproximativ 30.000 Euro și am în plan să scot un credit de maxim 20.000 Euro, sumă cu care vreau să finalizez întreaga casă (sau măcar living, bucătărie, dormitor și băi).
Deci bugetul stabilit este 50 000 Euro. Respect pentru abordare! Caci multi se aventureaza sa construiasca case mari si apoi cand se ajunge la instalatii (nu mai zic de finisaje) incep sa se carpeasca..

Incerc sa postez niste planuri..

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 7:13 pm

Tastez de pe telefon, deci scuzați-mi greșelile.
Sa le luam pe rand :
La casa pe un nivel pierd la fundație și acoperiș, dar câștig cu scara și planșeul dintre nivele. Și dacă ajung mai scump cu proiectul pe un nivel, bănuiesc ca nu va fi o suma de speriat și as trece cu vederea. Prefer confortul unei case pe un nivel din punct de vedere al urcatului scărilor. De asemenea ma gândesc la sunetul provocat de copiii mei care se vor juca la etaj.
Legat de zona de zi și de noapte ma gândeam la un proiect unde intrarea în dormitoare sa fie delimitata de un zid/ușa glisanta. Invitații nu au ce sa umble aiurea prin casa. Livingul, diningul și o baie le ajunge.
Plus ca la ora actuala nu se mai pretează sa vii la cineva fără sa suni înainte.
Vreau sa evit subsolul din cauza unor cheltuieli inutile (deși mi-ar plăcea) . Voi face o camera tehnica în casa.
Nu știu ce panta are terenul. Mie mi se pare drept, dar voi veni cu detalii în acest sens.


Bugetul va fi de 50000, dar în eu trebuie sa intre și electrocasnicele.

Mulțumesc de interesul acordat.
O seara plăcută vă doresc tuturor.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:30 pm

lisapet wrote:..Incerc sa postez niste planuri..
Atasez doua proiecte suedeze asa doar ca idei de plecare.. Indemn si alti colegi care au ceva proiecte sa le posteze..
Razvan, daca ai vazut pe undeva ceva - posteaza planurile care ti-au placut.. ca sa le discutam aici.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 7:32 pm

In primul rand ca sa scazi din costuri eu propun asa:
In loc de 140mp pe un singur nivel, Parter 70-75mp + mansarda 70-75mp.
Parter +mansarda este mai ieftin pentru ca:
1. Fundatia nu va mai fi pentru o casa de 140mp ci pentru una de 70-75mp
2. Acoperisul va fi la fel ca si fundatia aproape la jumatate.


Si inca un avantaj:
Vei avea loc mai mult in curte :D

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 7:37 pm

Am înțeles ca va fi mai ieftin, dar cu cât? Asta ma interesează. Dacă pierd 2000 euro e ok pt mine. Înainte doar la p+m/1 ma uitam, dar mi-a picat cu tronc cea pe un singur nivel.

O sa încerc sa caut proiectele care mi-au plăcut, dar e greu că-s pe telefon.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 7:39 pm

Si inca un avantaj ar fi o casa parter + mansarda va putea avea o arhitectura mai deosebita decat una doar parter.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 7:47 pm

stege wrote: Dacă pierd 2000 euro e ok pt mine.
Cred ca am inceput gresit.

2000 de euro conteaza atunci cand nu ii ai.
Poti sa faci calclul pana la ultimul banut dar de fiecare data socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.
Intervin costuri adiacente constructiei unei case, cum ar fi:
- apa curenta.
- electricitate
- o fosa septica pentru baie
- gard (si din plasa daca il faci tot trebuie tevi si beton)
stege wrote:Am înțeles ca va fi mai ieftin, dar cu cât? Asta ma interesează.
1 Fundatia va fi mai ioftina cu cel putin 40%.
2.Acoperisul mai ieftin cu cel putin 40%.

Ca sa stii exact diferenta de bani trebuie sa ai cu ce sa compari.
Adica un proiect al unei case cu Parter si un proiect al unei case Parter+mansarda.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:50 pm

stege wrote:Am înțeles ca va fi mai ieftin, dar cu cât? Asta ma interesează. Dacă pierd 2000 euro e ok pt mine. Înainte doar la p+m/1 ma uitam, dar mi-a picat cu tronc cea pe un singur nivel.
Daca se permitea la noi sa fundam casele pe structura usoara asa cum se face in Rusia sau tarile nordice era mult mai ieftin..
Nu mai spun cate case de lemn la tara nu au fundatii din beton armat ingropate sub nivelul de inghet si stau peste 50 ani "in picioare".. Vorba unui coleg structurist "pai asta o pun pe apa si pluteste, ce sa mai vorbim.. dar normativele sunt normative si nimeni nu se incumeta sa nu le respecte"..
stege wrote:O sa încerc sa caut proiectele care mi-au plăcut, dar e greu că-s pe telefon.
Lasa ca avem timp..
Daca postezi un oarecare proiect vom incerca sa simulam si costurile de incalzire anuale.. cu termoizolatii "ca la carte". :)

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 7:59 pm

Nu dau banii pe aspect, nu voi sta pe șezlong sa ma uit la ea și nici nu ma interesează părerile vecinilor. Pentru mine confortul primează. Cat timp eu voi fi mulțumit și ma voi simți bine e ok.

Pun niște planuri care le aveam salvate:
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... r53012.jpg
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg

Aceste proiecte sunt doar de referință. Unele sunt prea mari, au și garaj. Pe mine ma interesează ca la intrare sa am o baie mica. Livingul sa fie mare, peste 25m2 și separat de dining, cel puțin o ușă glisanta. Dormitoarele sa fie mici, aprox. 12m2, cel matrimonial sa aibă baie proprie cu dus.

Post Reply