Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Moderators: sobe, teracotix

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 7:59 pm

Latest post of the previous page:

Nu dau banii pe aspect, nu voi sta pe șezlong sa ma uit la ea și nici nu ma interesează părerile vecinilor. Pentru mine confortul primează. Cat timp eu voi fi mulțumit și ma voi simți bine e ok.

Pun niște planuri care le aveam salvate:
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... r53012.jpg
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg

Aceste proiecte sunt doar de referință. Unele sunt prea mari, au și garaj. Pe mine ma interesează ca la intrare sa am o baie mica. Livingul sa fie mare, peste 25m2 și separat de dining, cel puțin o ușă glisanta. Dormitoarele sa fie mici, aprox. 12m2, cel matrimonial sa aibă baie proprie cu dus.

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 8:06 pm

@ratantop: din ce vad eu tu calculezi surplusul fara sa scazi costul și suprafața unei scări interioare, precum și a planșeului dintre nivele. Se cam amortizează, nu crezi?

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 8:08 pm

Cel mai bine iti faci o schita pe hartie asa cum vrei tu aranjarea camerelor si marimea lor, dupa necesitatile tale .
Eventual te inspiri din alte proiecte.

Repet: o casa parter+mansarda e mai ieftina decat una doar cu parter, la aceeasi suprafata utile.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Razvan » Wed Nov 13, 2013 8:12 pm

stege wrote:@ratantop: din ce vad eu tu calculezi surplusul fara sa scazi costul și suprafața unei scări interioare, precum și a planșeului dintre nivele. Se cam amortizează, nu crezi?

Am spus cateva posturi in urma asa
ratontop wrote: In loc de 140mp pe un singur nivel, Parter 70-75mp + mansarda 70-75mp.
Parter +mansarda este mai ieftin pentru ca:
1. Fundatia nu va mai fi pentru o casa de 140mp ci pentru una de 70-75mp
2. Acoperisul va fi la fel ca si fundatia aproape la jumatate.
Adica 5mp pentru o scara cred ca sunt suficienti.

Nu cred ca o scara si un planseu fac cat o fundatie de 70mp si un acoperis aferent acesteia.

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 8:18 pm

Sunt de acord ca nu fac, dar eram curios cu cât as ieși mai scump..

Am ceva schițe, dar voi încerca mâine sa le pozez /scanez. Săptămâna aceasta se renovează unde stăteam și doar mâine ajung la birou cu calculator.
Ms de sugestii. Apreciez. Discuțiile în contradictoriu duc la progres.

LE: știu ca sunt pisalog și pricep mai greu, dar vreau sa fiu convins când voi face ceva în acest sens.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 8:24 pm

stege wrote:Nu dau banii pe aspect, nu voi sta pe șezlong sa ma uit la ea și nici nu ma interesează părerile vecinilor. Pentru mine confortul primează. Cat timp eu voi fi mulțumit și ma voi simți bine e ok.
Dom-le, esti de-al nostru! :thumbup:
stege wrote: Pun niște planuri care le aveam salvate:
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... r53012.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.eproiectedecase.ro/wp-conten ... parter.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Am rasfoit acest site.. M-a pufnit rasul cand am vazut preturile.. Idea e ca am mai vazut proiecte cumparate de pe net.. Acolo sunt cativa arhitecti, care le fac foarte dragute, in schimb la specialitati - se atrag cei mai ieftini proiectanti si iese o bataie de joc de proiect.. Ca sa nu fac reclama proasta - nu este vorba de acest site, ci de unul similar.. nu mai dau detalii.. Dar vorbesc foarte serios.. Nici macar legislatia actuala privind anveloparea nu se respecta..
stege wrote: Aceste proiecte sunt doar de referință. Unele sunt prea mari, au și garaj.
Garaj in casa este o mare greseala.. "Faci casa pentru o masina care este conceputa sa stea in parcare sub cerul liber indiferent de anotimp".. Majoritatea cunostintelor mele nu tin masinile in garaj, e prea mult deranj cu deschiderea portilor curtii, apoi portilor garajului.. si toate sunt actionate automat, nu manual..
stege wrote: Pe mine ma interesează ca la intrare sa am o baie mica. Livingul sa fie mare, peste 25m2 și separat de dining, cel puțin o ușă glisanta. Dormitoarele sa fie mici, aprox. 12m2, cel matrimonial sa aibă baie proprie cu dus.
Daca dormitoarele le faci mici, trebuie prevazut sistemul de ventilare controlata.. care pentru o casa de pana la 180mp poate ajunge la 10 000 Euro.

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Wed Nov 13, 2013 8:41 pm

Proiectele de acolo sunt doar de inspirație. De asemenea nu ma interesează garaj, cei puțin nu acum. Vreau casă sa ma pot muta. Gardul ma ajuta ai mei.
Am prieteni arhitecți care ma vor ajuta cu proiectul, dar trebuie sa ma decid asupra înălțimii și încălzirii.
Din fericire pe perioada construcției voi avea ajutor în fiecare etapa. De asta îmi permit sa gândesc puțin futurist când vine vorba de proiect.
Faza cu dormitoarele nu am înțeles-o. Poți fi mai explicit puțin? Credeam ca un dormitor de 12m2 e arhisuficient; eu doar dorm în el, iar unui copil cred că-i ajunge. Într-un apartament nu aveam nici atât.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by cheluakame » Wed Nov 13, 2013 11:35 pm

stege wrote: Faza cu dormitoarele nu am înțeles-o. Poți fi mai explicit puțin? Credeam ca un dormitor de 12m2 e arhisuficient; eu doar dorm în el, iar unui copil cred că-i ajunge. Într-un apartament nu aveam nici atât.
Un om are nevoie de o anumita cantitate de oxigen. Pe timpul zilei nu este problema, caci traversam incaperile si nu petrecem intr-o camera mica, inchisa mai mult de 2-3 ore.
Pe cand noaptea, petrecem minim 7-8 ore intr-o camera inchisa. Daca sunt 2 persoane este si mai "rau", caci scade concentratia de O2 si creste cea de CO2.

O rezolvare pe langa ventilatia activa, ar mai fi lasarea unui gol de minim 2-3 cm intre usa si pardoseala sau "inter-conectarea" camerelor cu grile de aerisire (desi are un dezavantaj fonic).

stege
junior
Posts: 20
Joined: Tue Nov 12, 2013 9:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by stege » Thu Nov 14, 2013 10:06 am

Atunci o dimensiune optimă a dormitoarelor care ar fi?
Oricum mă bate gândul să pun un sistem de ventilație cu recuperare de căldură, după ce am citit tot ce a scris bogdan. Sunt curios totuși, la cât a ajuns cu investiția.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by user_banat_85 » Sat Nov 16, 2013 8:44 am

stege wrote:Atunci o dimensiune optimă a dormitoarelor care ar fi?
Oricum mă bate gândul să pun un sistem de ventilație cu recuperare de căldură, după ce am citit tot ce a scris bogdan.
In contextul reducerii consumurilor de energie aferente incalzirii in multe tari din UE - acest sistem de ventilare cu recuperarea caldurii din aerul viciat deja este o norma pentru casele noi proiectate incepand cu 2009. Daca vrei sa respecti aceste norme, atunci teoretic dimensiunea dormitoarelor nu mai conteaza.. am vazut proiecte cu "9mp-dormitorul".
stege wrote: Sunt curios totuși, la cât a ajuns cu investiția.
Poti sa-l intrebi.. si poti sa-l inviti pe topicul tau.. :)


Revenind la forma optima a cladirii.. Hai sa incercam sa simulam pierderile de caldura in cazul a doua case cu aceeas suprafata incalzita:
a) Casa parter de 140 mp. Laturile sunt 7x20.
- Pardoseala pe sol: 7x20=140 mp;
- Tamplarie (se recomanda raportul intre 1:5 si 1:8, in dormitoare poate fi si 1:10, multi din arhitectii nostri tind catre 1:5 si mai mic.. vom lua 1:7) pentru 140 mp - vom considera 20 mp;
- Pereti exteriori: Perimetru 2x(7+20)=54 ml, Suprafata 54x3-20=142 mp;
- Planseu peste ultimul nivel (aici e doar parter si este aceeas ca valoare cu Pardoseala pe sol): 140 mp.
Volumul aerisit nu ar trebui sa-l iau in calculul acesta, caci va avea aceeas valoare, dar hai sa-l iau..: 140x2,7=378 mc.

b) Casa P+M, de 140 mp. Laturile sunt 7x10.
- Pardoseala pe sol: 70 mp;
- Tamplarie: 20 mp;
- Pereti exteriori: Perimetru 2x(7+10)=34 ml, Suprafata 34x6-20=184 mp;
- Planseu peste ultimul nivel: 70 mp.
- Volum ventilat - 378 mc.

Determinam pierderile de caldura grosier .. Imobilul este in Baia Mare, temperatura exterioara de calcul minus 18 grd C, consideram ca temperatura interioara confortabila e +22 grdC. Temperatura medie a solului +10 grd C.
Tratam anvelopa astfel:
-Pardoseala in contact cu solul - 20cm de termoizolant, coeficientul de transfer termic U=0,17 W/(mp K);
-Peretii exteriori - 20 cm de termoizolant, coeficient de transfer termic U=0,18 W/(mp K);
-Tamplaria - coeficient de transfer termic garantat de producator de cca U=1,0 W/(mp K);
- Planseu peste ultimul nivel - 40 cm de termoizolant, U=0,09 W/(mp K);
- Aerisirea se face minim un schimb la 2 ore.

Deci,
pentru cazul a)
- Pardoseala pe sol: 140 mp x 0,17x12=0,286 kW;
- Tamplarie : 20 mp x 1 x 40=0,8 kW;
- Pereti exteriori: 142 mp x 0,18x 40=1,022 kW;
- Planseu peste ultimul nivel: 140 mp x 0,09x40=0,504 kW.
- Aerisire: 378 mcx0,189x40=2,858 kW.
Total: 2,612 kW prin anvelopa si 2,858 kW prin ventilare fara recuperarea caldurii.

pentru cazul b)
- Pardoseala pe sol: 70 mp x 0,17x12=0,143 kW;
- Tamplarie : 20 mp x 1 x 40=0,8 kW;
- Pereti exteriori: 184 mp x 0,18x 40=1,325 kW;
- Planseu peste ultimul nivel: 70 mp x 0,09x40=0,252 kW.
- Aerisire: 378 mcx0,189x40=2,858 kW.
Total: 2,52 kW prin anvelopa si 2,858 kW prin ventilare fara recuperarea caldurii.

Raportul laturilor casei le-am luat aliatoriu..
Daca anveloparea contine termoizolatie mult "mai subtire" diferentele vor fi mai mari!
Daca se foloseste ventilarea cu recuperarea de caldura si preincalzirea aerului proaspat in sol - componenta aferenta ventilarii va scadea de la 2,858 la cca 0,3 kW (in functie de caracteristicile schimbatoarelor de caldura).

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Casă pe structură de lemn, 140m2, parter

Post by Gigi » Thu Nov 21, 2013 8:11 am

Garaj in casa este o mare greseala.. "Faci casa pentru o masina care este conceputa sa stea in parcare sub cerul liber indiferent de anotimp".. Majoritatea cunostintelor mele nu tin masinile in garaj, e prea mult deranj cu deschiderea portilor curtii, apoi portilor garajului.. si toate sunt actionate automat, nu manual..
...............

Andrei, varsta automobilului este aceeasi ca si a garajului , ca se mai tine si masina afara..este alta socoteala,depinde de multi factori, financiar, locatie, suprafata..etc, sa-ti dau un exemplu personal, eu am o suprafata de 400m2, casa are amprenta de aproape 100, de casa am lipit garajul....care are o usa care da in casa(hol) si o poarta glisanta (homemade) actionata cu telecomanda, singurul care a fost impotriva acestu garaj amplasat lipit de casa a fost socrul meu (in varianta lui trebuia garaj separat si dus in spatelecurtii), care are o varsta, sta la tara, si a trait o viata in comunism, faptul ca afost sofer de TIR, nu s-a lipit nimic de el...si ca sa revin, cand ploua si ninge, deschid poarta si intru in garaj direct din strada, fara sa maud deloc, amvecini care ma invidiaza ptr asta, pe unul nu l-a lasat nevasta sa faca asta,,,,,,acum regreta,fapt consumat,iarna daca a nins peste noapte si plec.....este ca noua(se poate si spala)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply