Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by flavius76 » Mon Sep 15, 2014 7:31 pm

Latest post of the previous page:

Nu am inteles niciodata de ce fabricantii de teracote lasa treaba asta in seama sobarilor. Cum ar fi sa fie si faianta la fel?

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by admin_1234 » Mon Sep 15, 2014 7:32 pm

Cica protectie la transport...da nu sunt convins.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Bobo » Mon Sep 15, 2014 8:38 pm

flavius76 wrote:Nu am inteles niciodata de ce fabricantii de teracote lasa treaba asta in seama sobarilor. Cum ar fi sa fie si faianta la fel?
Acum 5 ani am facut o soba de Sibiu, alba , fasonata si data cu smalt peste tot. O cumparase beneficiarul venind din Anglia si ia placut la prima vedere. Aceste teracote sunt foarte dure nu se pot taia decit cu turatie mica sau discuri speciale,mai dure decit samota lui Ciine. Va dati seama ca fiind fasonala si lacuita cu marginea de 1-1,5 cm cum este sa o cioplesti cind nu mai are tesitura unde pui cutitul ,Folosesti diamantatul, faci praf. A uitasem, aceste teracote nu sunt ca alea de le vedem la nemti ci au diferente de pina la 6 mm pe inaltime si 3 pe latime. Eu prefer sa o cioplesc decit sa o cumpar fasonata. O cioplesc ca la Ghermano dar cu cutit nu cu dalta, din prima mina, in rest cam la acel filmulet.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by gi0 » Mon Sep 15, 2014 10:23 pm

Atrag atentia domnului sobar sa nu mai foloseasca flexul fara protectie.Daca avea sau nu ochelari de protectie...nu am putut vedea. :lol:

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by cheluakame » Tue Sep 16, 2014 2:02 pm

Zic sa o pun aici datorita finisajului.

Destul de interesanta soba, si ma refer la simplitatea montajului.

http://www.youtube.com/watch?v=M9Kuwz9gE1M#t=67" onclick="window.open(this.href);return false;

Si inca unul, desi acesta ar merge spre cele "grele".
Pana la urma se pare ca si sobele masive pot fi la fel de "comerciale" ca cele de "teracota". Din cate vad aici, ba chiar mai usor de pus in aplicare, adica montarea lor nu ar lua mai mult de o zi.
Interesant este deasemenea si "adezivul", vad ca este pensulabil.

http://www.youtube.com/watch?v=T5Dux-B_12g" onclick="window.open(this.href);return false;

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Bobo » Tue Sep 16, 2014 9:54 pm

cheluakame wrote:Zic sa o pun aici datorita finisajului.

Destul de interesanta soba, si ma refer la simplitatea montajului.

http://www.youtube.com/watch?v=M9Kuwz9gE1M#t=67" onclick="window.open(this.href);return false;

Si inca unul, desi acesta ar merge spre cele "grele".
Pana la urma se pare ca si sobele masive pot fi la fel de "comerciale" ca cele de "teracota". Din cate vad aici, ba chiar mai usor de pus in aplicare, adica montarea lor nu ar lua mai mult de o zi.
Interesant este deasemenea si "adezivul", vad ca este pensulabil.

http://www.youtube.com/watch?v=T5Dux-B_12g" onclick="window.open(this.href);return false;

adydadon
junior
Posts: 5
Joined: Sat Oct 11, 2014 12:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by adydadon » Sun Oct 12, 2014 2:06 pm

download/file.php?mode=view&id=7941&sid ... 291be0c5a8

Am desfacut urmatoarea soba deoarece nu am fost multumit de ea,intretineam focul toata ziua degeaba,la 20 cm de ea nu simteam nimic.Nu stiu daca are vreo importanta dar cand batea vantul puternic,usa de la focar se trantea.
Am vorbit cu un baiat sa vina sa ma ajute sa o fac ( nu este sobar de meserie ,deci nu stiu ce/cat stie) si cred ca el vrea sa o faca cu niste poduri ,asemanatoate celui de la focar,cu gaura in colturi diferite ,in care aerul se plimba in zig-zag pana ajunge la COS!
Eu vreau sa ii schimb si dimensiunile,deoarece 2,5/2,5 mi se pare cam micuta pentru o camera de 18 mp.
Este vreun Profesionist dornic sa imi prezinte o schita a sobei ?
2.5/3 cum iese ? fumuri sau clopot ? un desen cat mai simplu sa il pot intelege ? o poza de pe google cu o soba care sa arate cam cum ar iesii a mea ? (am placi de teracota foarte multe in curte,din alt model dar daca le pun pe spate nu se observa)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by tonyst » Mon Oct 20, 2014 3:48 pm

adydadon wrote:download/file.php?mode=view&id=7941&sid ... 291be0c5a8

Am desfacut urmatoarea soba deoarece nu am fost multumit de ea,intretineam focul toata ziua degeaba,la 20 cm de ea nu simteam nimic.Nu stiu daca are vreo importanta dar cand batea vantul puternic,usa de la focar se trantea.
Am vorbit cu un baiat sa vina sa ma ajute sa o fac ( nu este sobar de meserie ,deci nu stiu ce/cat stie) si cred ca el vrea sa o faca cu niste poduri ,asemanatoate celui de la focar,cu gaura in colturi diferite ,in care aerul se plimba in zig-zag pana ajunge la COS!
Eu vreau sa ii schimb si dimensiunile,deoarece 2,5/2,5 mi se pare cam micuta pentru o camera de 18 mp.
Este vreun Profesionist dornic sa imi prezinte o schita a sobei ?
2.5/3 cum iese ? fumuri sau clopot ? un desen cat mai simplu sa il pot intelege ? o poza de pe google cu o soba care sa arate cam cum ar iesii a mea ? (am placi de teracota foarte multe in curte,din alt model dar daca le pun pe spate nu se observa)
Pe unde este intrarea in cos ? Camera are 4,5x4 m= aprox 2kw necesarul termic ( trebuie facut un calcul precis ) 1mp suprafata radianta soba = 500w( poti sa o dimensionezi soba ) . Fa o schita cu iesirea din focar si unde intra la cos (o poza ) ca sa realizam clopotul.

adydadon
junior
Posts: 5
Joined: Sat Oct 11, 2014 12:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by adydadon » Sun Nov 02, 2014 6:37 pm

S-a apucat deja de ea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by GeoMar » Sun Nov 02, 2014 7:42 pm

O metoda rapida dar ineficienta in timp, folosirea platbandului(fierului) pentru sustinerea podului de caramida.
In timp de la temperatura focului cedeaza si cade podul
Mai greu de realizat, dar mai rezistenta in timp este creearea unei bolte din caramizi pana la realizarea podului.

La inceput foloseam si eu metoda "cu fier", dar am renuntat, am avut intamplari neplacute de pe urma lui (a fierului).

Este o parere personala si trebuie tratata ca atare, pana la urma fiecare face cum stie/cu ce are.

adydadon
junior
Posts: 5
Joined: Sat Oct 11, 2014 12:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by adydadon » Sun Nov 02, 2014 8:56 pm

Si eu sunt de aceeasi parere.Dar,"acoperisul" focarului nu trebuia facut din samota subtire ? Aici s-a pus un singur rand de sobinca si pamantul..

Post Reply