Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by tonyst » Thu Mar 12, 2015 11:45 am

Latest post of the previous page:

merak wrote:Daca as face casa din nou as include in proiect amplasarea sobelor si hoarnelor. Cand am facut casa eram habarnist la capitolul asta iar acum sunt limitat de stalpi de rezistenta si alte neajunsuri.
Daca iti faci un cazan , preferabil intr o camera tehnica , cu cap , dupa niste calcule bine facute , scapi de toate astea si sa stii ca si cu mai putina munca si bani .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by phoenix » Thu Mar 12, 2015 1:14 pm

da, este ideal in camera tehnica dar stiu persoane cu cazan in bucatarie...doar sa isi ia detector de CO si e ok.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 8:41 pm

Bobo , ti-am mutata teracota aici viewtopic.php?f=6&t=919" onclick="window.open(this.href);return false;

Mariusyale
junior
Posts: 5
Joined: Fri Jan 15, 2016 7:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Mariusyale » Fri Jan 22, 2016 10:17 am

Va salut ! Am descoperit de putin timp acest forum , din care noi incepatorii mai ales, avem de invatat.
Cind platesti un ,,minjitor de cahle" sa-ti faca o soba , si-ti face ,,Turnul din Pisa"care mai si inghite lemne ca nebuna
prinzi frica ...incepi sa te informezi...prinzi curaj si incerci singur sa te descurci. La rindul ei folosirea corecta a unei
sobe , te salveaza de probleme.In cazul meu ,,Turnul din Pisa" a decedat datorita faptului ca dupa ce am incalzit-o
bine ,am bagat si doua galeti de nuci ....Rezultatul : Usa sobei deformata,gratarul topit ,placi si colturi fisurate ....
Am recuperat jumatate din soba ,am completat cu alte placi (dimensiuni si culori diferite) si am ridicat o soba
2x2,5x6 ,careia i-am facut fumurile in spirala .Am gresit la grosime , nu tine caldura mult timp .Deocamdata este pe pozitie doar pina la primavara .Intre timp am primit o soba demontata pe care as vrea sa o fac cu plita.De aceea
va rog sa aruncati o privire si si sa-mi dati un sfat .Sunt incepator si nu pot descifra sobele rusilor sau cele avansate .
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie ,sau sa deschid topic nou .
Va salut !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by grig72 » Fri Jan 22, 2016 12:46 pm

Ca sa-ti traga asa cum ai desenat trebuie sa-i faci o asa zisa cale directa, adica sa faci un fel de deschidere in ultimul fum pe care sa o poti astupa dupa ce s-a incalzit un pic hornul. Adica, prima data, cind aprinzi focul, lasi mai intii sa iasa fumul prin calea directa, dupa care o astupi si fumul o sa-ti iasa pe unde vrei tu, adica mai jos decit vatra plitei.Enevoie de aceasta cale directa, adica un traseu mai scurt de la foc la horn, mai ales, la inceput, dupa ce ai facut soba si primavara cind se incalzeste afara si toamna cind inca nu e destul de rece afara dar totusi trebuie sa facem focul.

Mariusyale
junior
Posts: 5
Joined: Fri Jan 15, 2016 7:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Mariusyale » Fri Jan 22, 2016 6:17 pm

Prima poza are sageata rosie bifurcata . Acolo este un sibar .
A doua poza are sibarul caramiziu .

Mariusyale
junior
Posts: 5
Joined: Fri Jan 15, 2016 7:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Mariusyale » Fri Jan 22, 2016 6:43 pm

Mai incerc o data. Poate se vede mai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by flavius76 » Fri Jan 22, 2016 7:00 pm

Ar putea merge, dar sa nu fie fumurile prea strampte caci nu va trage bine, depinde si de cos.

Mariusyale
junior
Posts: 5
Joined: Fri Jan 15, 2016 7:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Mariusyale » Fri Jan 22, 2016 8:06 pm

Multumesc Flavius .Fumurile sunt cam la 18x18 ,cosul este zidit de jos are ~25 dar in afara de asta pe care
o ticluiesc , mai este cea de care pomeneam mai sus (aia de 6 rinduri ).De aceea o fac mai pitica .
La un metru decalaj intre cosuri am problrme ?Imi era frica sa nu ma intrebi daca am calculat ...Din fericire
nu ...Nu a fost nevoie ...Este o camera fara nici un fel de izolatie cu beton pardoseala si placa de beton la
tavan dar va urma sa o imbunatatesc.Nu are cine sa o foloseasca .
Insa imi este drag sa am o soba cu plita .Felicitari pentru ajutorul pe care ni-l dai .Tie .dl-lor Bobo .Ciobimar .
user banat (amindoi ) si celorlalti care-si rapesc din putinul timp sa ne ajute pe noi incepatorii .
Toata stima .

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Bobo » Fri Jan 22, 2016 8:47 pm

Mariusyale wrote:Multumesc Flavius .Fumurile sunt cam la 18x18 ,cosul este zidit de jos are ~25 dar in afara de asta pe care
o ticluiesc , mai este cea de care pomeneam mai sus (aia de 6 rinduri ).De aceea o fac mai pitica .
La un metru decalaj intre cosuri am problrme ?Imi era frica sa nu ma intrebi daca am calculat ...Din fericire
nu ...Nu a fost nevoie ...Este o camera fara nici un fel de izolatie cu beton pardoseala si placa de beton la
tavan dar va urma sa o imbunatatesc.Nu are cine sa o foloseasca .
Insa imi este drag sa am o soba cu plita .Felicitari pentru ajutorul pe care ni-l dai .Tie .dl-lor Bobo .Ciobimar .
user banat (amindoi ) si celorlalti care-si rapesc din putinul timp sa ne ajute pe noi incepatorii .
Toata stima .

Cuptor nuii pui.Ce soba de bucatarie este fara cuptor?(ri nar.toba)

Mariusyale
junior
Posts: 5
Joined: Fri Jan 15, 2016 7:14 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Generalitati despre sobele de teracota.

Post by Mariusyale » Fri Jan 22, 2016 9:16 pm

Va salut Dl Bobo .
Acum gindesc cum il adaptez.Pe laterala stinga .
Ceva de genul asta .(pe ala din tabla il voi dona)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply