Soba de teracota, teracote....

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sun Oct 01, 2017 8:58 pm

Latest post of the previous page:

Buna seara domnule Dan,
Voi face si acel orificiu.
Multumesc inca odata pentru ajutor.
PS: daca nu primeam sprijin de la dvs. probabil nu ma apucam nici de reparat teracota si nici de soba tip semineu.
Cu stima,
Zoli

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Mar 31, 2018 11:26 pm

Buna seara tuturor, dupa ce am refacut teracota cu trei sertare si un clopot (pt ca asa rea si a mers bine) am folosit-o dar a aparut o problema.
Usa de la focar se incalzeste foarte tare (devine rosie), motiv pentru care a inceput sa se deformeze. Am rezolvat problema cu garnitura de azbest.
Desi teracota merge foarte bine intreb si eu: este normal sa se incazeasca usa asa de tare (este usa de fonta dublata si cu gratar de protectie) ?
Cu multumiri !

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by gi0 » Sun Apr 01, 2018 12:01 pm

Aveti un desen , o schita care ar putea sa ajute la intelegerea fenomenului ? Adica schita cu ultimile modificari .
Multumesc .

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by flavius76 » Sun Apr 01, 2018 5:36 pm

Sunt temperaturi mari in focar, mai ales cand folosesti lemn de esenta tare care varsa jar mult. Depinde si de usa, in general aceste usi duble unele au izolatie intre fete, dar mai bine aste cu spatiu de aer ventilat intre fete, eventual plus izolatia, la mine s- a distrus fata interna, dar cea externa e ok, ventilata cu aer. Bineinteles ca si calitatile materialului pot sa difere de la o usa la alta.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by gi0 » Sun Apr 01, 2018 7:25 pm

Domnul Flavius , aceste temperaturi nu sunt cumva datorita faptului ca orificiile de iesire din focar si clopote sunt cam mici ? In schita de la pagina 4 a topicului iesirea din focar si primul clopot este de 100mm iar ultima spre cos are inaltimea doar de 70mm . Nu stiu cealalta dimensiune a orificiilor , dar daca si acelea sunt mici si in realitate sunt ca in schita , nu cumva caldura ramane prea mult captiva in focar datorita circulatiei prea incete a gazelor ? Daca era o usa de sticla ceda demult .
Spalarea usii cu un curent de aer , cum spuneati de altfel ar fi o solutie de indepartare a caldurii . Cred ca si inaltarea orificiului de la cos ar facilita o circulatie mai buna a fumului ... :think:
Cu stima .

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sun Apr 01, 2018 9:23 pm

Multumesc pentru aprecieri. Asa cum ati spus si eu cred ca am gaurile prea mici la iesirea din focar si deaceia se supraancalzeste usa. Usa este dubla cu izolatie intre fete (usa veche de 50 ani). Din pacate nu am decat lemn de stejsr si prun foarte uscate (de 3-4 ani). Caldura am foarte buna si consumul nu este prea mare, consum cam 20 kg pe zi, fac foc cam 10 ore din 24.
Acum pentru ca este inca frig am sa lipesc injurul usii niste jnur de azbest. Am gasit un silicon "PENOSIL" ce scrie ca rezista la 1500 grade, silicon cu care voi lipi garnitura astfel incat sa etanseze usa.
Cand se mai inalzeste voi mari orificiul de iesire din focar (acum are 10 cm si voi face 15 cm), sunt ff curios daca se va rezolva problema.
PS. In rest teracota merge f bine, nu afuma nici cu usa deschisa, trage foarte bine. Schita teracotei este cea de la pagina 1 .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by gi0 » Sun Apr 01, 2018 9:35 pm

Posibil sa ma insel , dar dupa schite asa cred . Si dimensiunile clopotelor pot influenta temperatura din focar . Faptul ca soba merge bine este un lucru bun . Ce temperaturi ati avut cand ati folosit lemne mai putine ?
Cu stima .

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by ciobimar » Sun Apr 01, 2018 9:37 pm

Salut ..daca functioneaza bine prin canalul de 10cm nu trebuie sa-ti faci probleme deloc , nu trebuie sa umbli acolo ..alta e cauza cred ..m-am uitat in urma dar nu am vazut dimensiunile focarului ...pare sa fie un focar cu laturi mari ce dezvolta o putere mare ...ard lemnele prea repede cumva ..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by gi0 » Sun Apr 01, 2018 10:17 pm

Temperatura mare la cos ma face sa cred ca este vorba de ceva subdimensionari la clopote . Cred ca mergeau clopote mai mari ... Cum pomeneam si pe SP , nu inteleg de ce se face clopot deasupra focarului , spatiu care este deja incalzit de aceste foarte puternic daca nu exista izolatie . Nu imi schimb opinia pentru ca o usa de focar nu trebuie sa fie rosie . Daca dimensionarea nu este corecta , se mai umbla la aer ... mai putine lemne ... In clopotele mici dupa ce zidaria se satureaza de caldura gazele fierbinti nu se mai racesc , se stratica pana jos si ies prea fierbinti spre urmatoarea camera in care se intampla acelasi lucru .
Cu stima .

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by ciobimar » Sun Apr 01, 2018 10:27 pm

gi0 wrote:Temperatura mare la cos ma face sa cred ca este vorba de ceva subdimensionari la clopote . Cred ca mergeau clopote mai mari ... Cum pomeneam si pe SP , nu inteleg de ce se face clopot deasupra focarului , spatiu care este deja incalzit de aceste foarte puternic daca nu exista izolatie . Nu imi schimb opinia pentru ca o usa de focar nu trebuie sa fie rosie . Daca dimensionarea nu este corecta , se mai umbla la aer ... mai putine lemne ... In clopotele mici dupa ce zidaria se satureaza de caldura gazele fierbinti nu se mai racesc , se stratica pana jos si ies prea fierbinti spre urmatoarea camera in care se intampla acelasi lucru .
Cu stima .
Aici aveti dreptate , clopotele fiind mici se satureaza imediat si nu prea se face stratificarea gazelor..cat despre clopotul deasupra focarului cred ca asa avea disponibilitate ...dar trebuia sa faca numai unul cu dirijarea gazelor sus in tavanul clopotului si iesirea din clopot sa fie pe jos afara din soba ..

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by flavius76 » Mon Apr 02, 2018 12:45 pm

Vedeti ca le incurcati, e vorba de prima soba, care e cu fumuri orizontale, a doua soba e cu clopot. 10 ore de foc, cam mult as zice, depinde si ce inseamna focul asta, e foc puternic sau cate un lemn ca sa tina focul.

Post Reply