teracota cu cazan - radiatoare, boiler

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
me1234
junior
Posts: 2
Joined: Tue Sep 22, 2020 3:32 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

teracota cu cazan - radiatoare, boiler

Post by me1234 » Wed Sep 23, 2020 10:50 am

Buna ziua,

as avea rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii daca se poate.
1.Ce putere termica are o soba de teracota, cu 7 randuri ? (simpla, fara plita).
2.Aveti vre-o schema pentru racordare radiatoare si boiler, la teracota cu cazan ?
3.Cum se protejeaza soba cu cazan la supratemperatura ?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: teracota cu cazan - radiatoare, boiler

Post by flavius76 » Tue Sep 29, 2020 11:15 am

Teracota doar ca soba simpla fara serpentine, degaja cam 1kw putere/mp de suprafata a sobei care se incalzeste, aceasta putere scade cand soba se raceste, deci nu emite 1kw constant in continuu, doar daca faci foc in continuu, dar nu e indicat sa o supraincalzesti.
Schema de racordare e la fel ca la o centrala pe lemne, pompa, vas, supapa de siguranta, termostat, vana termica( optional). Mai complicat e pozitionarea schimbatorului in soba, functie de cum e gandita soba pe interior, trebuie aleasa solutia optima de pozitionare care sa permita randament bun de captare si acces usor la curatare.
Pentru supratemperatura nu exista o protectie dedicata, raman doar supape de siguranta sau vas de exp deschis, si se poate pune un ups pentru pompa daca se ia curentul. O instalatie facuta bine, nu se supraincalzeste decat daca se opreste pompa din varii motive.

me1234
junior
Posts: 2
Joined: Tue Sep 22, 2020 3:32 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: teracota cu cazan - radiatoare, boiler

Post by me1234 » Fri Oct 09, 2020 11:08 am

multumesc pentru raspuns

Post Reply