Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Sat Jan 02, 2021 8:14 pm

Bine v-am regasit si La multi ani!
De data asta vin cu o soba ceva mai "speciala" pe care am reconstruit-o in vara lui 2018. In locul de unde am cumparat-o a fost refacuta pentru gaz. Eu am reconstruit-o la fel, cu fumuri orizontale si cred ca dintr-o greseala amatoriceasca i-am lasat focarul prea mic si ultimul fum al bazei din cahle prea ingust. N-a tras bestial niciodata, dar acum si cu cosul curatat la perfectie imi da fumul in casa la fiecare foc si imi afuma sticla de la usa de nu vad nimic prin ea. Am bagat pastile de curatare chimica, am incins soba la maxim... Dar degeaba... Parca tot mai rau trage. In final am decis ca ii desfac turnul sa ii pot inalta focarul si sa reduc la 2 fumurile de la baza...care acum sunt 3 mai inguste.
Apreciez orice sfat sau idee revolutionara care mi-ar fi de ajutor atat din punctul de vedere al tirajului cat si din punctul de vedere al usurintei la curatare. M-ar ajuta mult idei legate de constructia focarului in cazul acestui tip de soba cu fumuri orizontale. Revin cu poze in cateva minute.
Va multumesc anticipat!
https://i.imgur.com/w9EbF0e.jpg
https://i.imgur.com/BPk5bAE.jpg
https://i.imgur.com/naNPA82.jpg
https://i.imgur.com/qsGKJK2.jpg

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by DAN » Sun Jan 03, 2021 1:22 pm

Salut, traseul este destul de lung prin soba, vreau poze si cu cosul, la ala trebuie sa imbunatatesti.

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Sun Jan 03, 2021 3:30 pm

Cosul e din caramida si interiorul are diametrul de 120. E tencuit in interior si se curata destul de usor. Este pe coltul casei si are o inaltime de aprox 7.5m (casa e cu etaj si mansarda). Mai este o soba de tabla legata la acelasi cos, cu 2.5 m mai sus, care functioneaza ireprosabil.... Are un tiraj de te sperie.
Capatul partii din exterior a cosului e sub coama cu aprox 40-50 cm si nu are palarie si nici nu este acoperit in vreun fel. Locuim intr-o vale langa Cluj.
Ce ar ajuta sa fotografiez la cosul de fum?

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Sun Jan 03, 2021 3:58 pm

Soba, initial, a fost construita intr-o incapere de 4,5 m (casa interbelica) si a avut inca 2 elementi orizontali la turn, deci traseul a fos si mai lung, doar ca atunci mergea pe gaz.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by DAN » Sun Jan 03, 2021 10:48 pm

Gazul si lemnele, comparam mere cu pere. Soba de metal alta mancare de peste cu teracota. Soba de deasupra, iesirea in cos a sobei, se inchide cu un subar sau nu?
Din cate inteleg candva a functionat si cu lemne dar ai ingustat fumurile dar le-ai scurtat ca lungime? Sau niciodata nu a mers decat pe gaz?
Fa un test, soba de deasupra metalica, faci un foc cu lemne gen brad, sa fie cosul foarte cald, si dupa ce se stinge focul, maxim 30 minute, pui subar si inchizi soba catre cos de la etaj. Atunci incerci un foc de lemne jos, in soba cu pb, tot cu brad.
Vreau sa aflu daca soba merge si cu lemne in conditiile expuse de mine, daca nu trebuie desfacuta si facute fumuri mai largi, daca cosul este cum spui tu bun(te asiguri ca e curatat tot cosul si legatura la cos).
Iti recomand sa ajungi la un focar cu latime maxima, adica cahla+o samota groasa si inaltime de aproape 2 ori usa iar fumurile de minim o caramida deschidere. Usa o poti rudica la jumatatea focarului daca poti dar insemna sa tai cahlele sia tunci lasi cum este acum doar interiorul refacut.
Succes!

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Mon Jan 04, 2021 12:25 am

Sunt constient ca sobele de tabla sunt altceva fata de cele de teracota doar ca discrepanta de tiraj e uriasa. Soba de tabla nu are sibar nicaieri. E un butoi de tabla cu un racord din tabla de 120. Am incercat si schema cu amorsatul hornului cu ajutorul sobei de tabla, dar cea de teracota tot nu trage.
Soba e de prin1920-30 deci a functionat cu siguranta si pe lemne, insa nu cunosc ce configuratie interna a avut atunci. Focarul e lat cat o cahla+ un lat de caramida de-o parte si de alta. Inaltimea e doar cat o cahla. Am sa reconfigurez interiorul dupa cum mi-ati spus. Ar fi indicat sa las fumurile mai inalte decat o caramida? Ar trebui sa fie mai scurte decat focarul? Ma tem ca daca le scurtez prin adaugarea unui rand de caramida sau a dispunerii caramizilor pe lat... se va incalzi mult prea greu.
La focar ar trebui sa fac si altceva inafara de modificarea pe inaltime? Sunt ceva trucuri care ar ajuta? Am cautat pe forum dar n-am gasit informatii despre focarele astea clasice sau mi-or fi scapat.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by DAN » Mon Jan 04, 2021 8:29 am

Exista niste calculatoare pe site care pun la dispozitie dimensiunile cosului si ale focarului.

Problema este ca daca nu aveti suber la soba de tabla cosul acolo se intrerupe. Cosul trage pana acolo si de acolo nu prea mai avem un cos.
Incercati temporar sa inchideti cosul din zona sobei de tabla, pentru niste teste, cosul sa ramana disponibil doar la soba de teracota.

Imi spuneti modificarile de tiraj dupa inchiderea de la etaj.

In mod normal tirajul se masoara si atuci discutiile nu mai au loc, incerc sa va explic ce putem face de la distanta si fara sa am informatii foarte exacte.

Mai vad un gemulet in stanga sobei, va rog sa inchideti acel gemulet daca nu este catre exteriorul casei cand testati si deasemenea sa-mi spuneti ce geamuri aveti la respectiva camera, daca aveti termopane, deschideti un geam in timpul testelor (un singur geam cat mai jos, jos insemnand cat mai aproape de nivelul cenusarului, catre exteriorul casei).

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Mon Jan 04, 2021 9:37 pm

Va multumesc pentru ajutorul acordat. Incaperea are o fereastra termopan din lemn de 138/128 si doua gemulete (inclusiv cel din imagine). Chiar si de-s toate trei ferestrele deschise tirajul e foarte prost. Am sa incerc sa montez un suber pe teava de la soba de tabla si am sa revin cu concluzii. Am incercat si tirajul la usa de vizitare de la baza cosului si are tiraj de trage fuiorul de fum de la 30 de cm distanta. Toate astea ma fac sa ma gandesc ca soba e infundata.
Fereastra la nivelul cenusarului nu am.
Multumesc inca odata!

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by flavius76 » Tue Jan 05, 2021 5:05 pm

Daca soba a fost construita cu fumuri pt gaz, dar o folositi pe lemne nu prea merge, invers da, fiindca volumul gazelor arse la lemne este mai mare decat la gaz metan. Probabil din cauza arderii ineficiente s-au infundat fumurile, plus ca fumurile orizontale nu pot fi curatate, la gaz metan nu e nevoie de curatare caci nu sunt depuneri pe canale. Daca a fost construita de un sobar, trebuia sa stie aceste aspecte.

CalinR
junior
Posts: 15
Joined: Tue Apr 04, 2017 1:11 am
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba ornamentala cu fumuri orizontale

Post by CalinR » Thu Jan 07, 2021 12:17 am

Am rezolvat problema cel putin pana la vara cand am sa ii recladesc interiorul dupa cum m-a sfatuit Dan. Am curatat dumnezeieste soba in cauza si am pus subar + recuperator caldura la soba din tabla. Are tiraj cum n-a avut vreodata, nu imi mai da fum in casa cand deschid usa si se incalzeste foarte repede. Cea din tabla arde mai mult timp ai imi incalzeste de 2 ori mai repede camera cu o cantitate ceva mai mica de lemn decat inainte.
@flavius76 soba a fost demontata dintr-o vasa veche si reconstruita de mine aproape identic. Singurele lucruri diferite la reconstructie au fost scurtarea turnului cu 2 elementi (ca nu mi-ar fi incaput in camera) si marirea diametrelor fumurilor orizontale din baza de cahle.
Bine ca-i rezolvata treaba! Multam fain de sfaturi! Voi reveni in primavara/vara cu reconstruirea ei.

Post Reply