Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Jul 22, 2021 5:45 pm

Latest post of the previous page:

Daca mergi pe varianta cum e in video, nu cred ca poti face focarul separat de plita ca nu te incadrezi pe lungime, probabil o parte din plita va sta si peste focar. Samota ar fi necesara la focar si zonele cu temperatura mare, la conturul plitei, eventual partea superioara a clopotului 1, dar poti face si intreg miezul.
Clopotul schimbatorului trebuie zidarie mai groasa, in special in partea spre focar, aici ar merge caramida pe lat 12cm+ cei 6 cm ai focarului, aici e zona unde se acumuleaza caldura in caramida. Pe partea cealalta a clopotului, spre camera, as izola cumva zidul acesta sa nu se piarda mult spre camera si sa ramana mai mult pt schimbator, as baga in cahle bca, apoi un rand de caramida subtire lipit de teracota +un rand de caramida 6cm cu rost de dilatare. La clopotul 2 e suficient un rand de caramida 6 cm lipit de placile de teracota. La modul general rigidizarea teracotei se face cu agrafele metalice, peste se poate lipi un rand de caramida sau se poate tencui cu pamant.
Nu uita de guri de curatare la baza clopotelor, buzunarul pt registru, care e mai dificil de inchis la placi de teracota (probabil cu ceva jumatati de placa puse pe pozitie si chituite cu mortar), tava de condens plus scurgerea ei, pe unde elimini condensul. Unii au facut baza clopotului tencuita cu beton rezistent la apa si placat cu gresie, scurgerea au facut direct in podeaua clopotului cu panta.
Usa ar fi suficienta si asta, eu zic ca se poate incarca, si incap si tavile de cozonac daca e cazul sa coci ceva in focar, o poti monta putin mai sus fata de baza focarului. Insa nu ar strica sa fie usa cu geam, sa poti vedea focul.

Suberele se pot manufactura la fata locului, pot fi facute si din caramida subtire de samot, ceva tije metalice si platband sau profil, tija de actionare o treci prin zid printr-o teava metalica sau de cupru, poti pune o garnitura oring la capat sa nu iasa gazele.

Trebuie totusi sa tinem cont si de limitarile unei astfel de sobe, in primul rand necesarul termic de 12 kw(presupun ca a fost calculat corect) este f mare pt o casa de 90mp, normal ar fi pe la 4-5 kw, ceea ce ar fi imbunatatit situatia schimbatorului, ca sa nu mai vorbim de consumul de lemne, dar asta e situatia cu casele vechi. Schimbatorul acesta de 8kw nu are si masa de caramida necesara ca sa poate sustine perioada dintre focuri, asta inseamna ca va fi o oscilatie mai mare de temperatura in camerele cu calorifere.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sat Jul 24, 2021 10:02 am

Buna dimineata! Prima si prima data multumesc mult de raspuns. Un deliciu sa treci prin toate detaliile pe care le-ati mentionat.
Am creionat cat de cat proiectul sobei, nu sunt chiar toate la locul lor si cum ar trebui sa fie, dar esenta cred ca am prins-o.
In proiect am mai copiat soba in diverse ipostaze pentru a fi mai usor de vazut ce-i prin ea.

Nici nu stiu de unde sa mai incep.

Pentru plita am ales sa o pun deasupra focarului, se mai poate vedea si prin proiect mai in lateral o tentativa de desenare a sobei cu plita in spatele focarului, dar oricum era destul de mica si cred ca o puneam cam degeaba, nu stiu daca puteai sa faci ceva acolo.

In ceea ce priveste portita, in proiect am pus una de 480x360 si portita de cenusar veche, dar nu cred ca-i cea mai fericita varianta, trebuie sa o pui pana sub plita, dar acolo mai ai si podul + izolatia si nu s-ar vedea foarte estetic. Ori merg pe cea mica, care are totusi sticla, ori cumpar o alta de 480x360 cu cenusar inclus si o las pe primele 2 randuri de teracota. Ar mai trebui ceva aer in fata sticlei, sa nu se afume, voi face o mica fanta sa vina aer din cenusar.

N-am folosit peste tot samota, desi tot cred ca am exagerat putin. Pe la baza si pentru clopotul 2 am folosit caramida rosie. Probabil mai trebuie un rand de zidarie pe partea dreapta a clopotului 1, am inceput cu un rand de samota pe cant, rost de dilatare 5-6mm, un rand de samota care substituie placile de teracota in acea zona (si acum tot ceva similar este facut, nu s-au pus placi de sus pana jos), 3 cm pentru aerul secundar si peretele focarului de o caramida pe cant. Am omis sa mai fac gauri pentru aerul secundar in proiect, dar nu-i nicio problema.

Focarul nu-i destul de mare pe cat ar trebui. Corpul plitei are acum jumatate de placa retragere, din considerente de design neformulate de mine. Inca nu-i stabilit, daca nu gasesc alta solutie o fac la nivel. Asta mi-a produs si o forma a canalului de intrare in clopotul 1 putin mai ciudata, in masura in care este lunga si ingusta, dar daca o respecta cerintele de arie banuiesc ca nu-i neaparat o problema.

Registrul e din teava laminata de 48.3, au intrat 12 metri, pentru tevile colectoare am pus teava de 50x50, si ce a ramas din ea am refolosit si le-am pus ca noi elementi. Am mai pierdut la registrul trecut destula teava si nu as vrea sa se mai repete situatia.
Avem 12 tevi de 48 la 1, 3 de 50x50 la 1m, capetele colectoare de 55cm, ies cam 2.8mp pe schimbator.
Tot aici as mai vrea sa stiu cum se ancoreaza registrul, se pune pe platbande? Banuiesc ca trebuie sa stea suspendat, sa poate cadea si condensul de pe el in tavita.


Acum nu stiu daca inaltimea registrului m-a fortat sa fac clopotul 1 prea inalt. E distributia lor potrivita? Daca e prea inalt cred ca scade prea mult temperatura gazelor, nu mai ramane mare lucru pentru clopotul 2 in varianta de lucru cu toate suberele inchise.

In partea de subere, am identificat 3, unul pentru calea directa, fix sub canalul de iesire al gazelor din soba, inca unul stanga-centru in podul clopotului 1, asta daca vreau sa incalzesc cu precadere clopotul 2 si mai putin registrul (in proiect a mai ramas doar orificiul manetei, nu stiu ce s-a intamplat cu decupajul propriu zis al suberului), si inca unul in partea superioara a clopotului 2, pe canalul de iesire al gazelor daca vreau sa folosesc schimbatorul cand afara nu este chiar foarte rece.

În ceea ce priveste buzunarul pentru registru, nu prea imi permite pozitia sa-l fac, si nici nu-s placi pe care poti sa le tai pe mijloc si apoi sa le chituiesti si sa arate si bine. Am vazut placi pe care le poti da in doua cu usurinta si le poti imbina mai apoi.
Registul l-am pus cu iesirile inspre perete, sper sa nu pateasca nimic ca am pus-o bine de tot. O sa iau teava mai groasa in perete si o sa pun ceva bari pe el la test sa vad ca totul e in regula. Si mai apoi, nu este chiar sub stresul direct al flacarii.

Nici tavita pentru condens n-am mai ilustrat-o, dar ar iesi undeva sub capacul de curatare de jos.

Pozitia permite sa pot aduce o teava de aer din exterior, mai voiam totusi sa stiu daca pot face face gauri si pe partea dreapta, nu doar inspre focar, poate se mai aprind ceva gaze nearse. Si pus si un gratar de inox ceva pe gura de iesire a gazelor din focar, tot in sperante unei arderi mai complete.

Daca ati ajuns pana aici mulțam mult pentru rabdare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sat Jul 24, 2021 9:20 pm

Nu se poate deschide fisierul, cand il distribui trebuie salvat in schechup 8, altfel nu il pot vedea decat cei cu ultima versiune.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sat Jul 24, 2021 10:23 pm

L-am reatasat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Sun Jul 25, 2021 10:18 pm

Am vazut schita, acum pareri:

faptul ca nu ai acces la registru nu e ok, cum il cureti de depuneri?, o curatare anuala macar tot e necesara
acea legatura jos la registru intre stanga si dreapta nu trebuie, caci face scurtatura pe acolo apa.
registrul in varianta dublat are un minus prin faptul ca o parte din coloane se umbresc reciproc plus ca distanta intre tevi e mica
Cu inaltimea clopotului 1 pare ok, ca proportie. Registrul se aseaza pe niste fiare puse in zidarie, desi in timp ar putea rugini, iar sus se sprijina/centreaza cu niste agrafe sa nu se culce intr-o parte.

Plita vad ca ai izolat-o partial pe margini, doar centrul e activ, asta e bine pt focar dar pe margine plita nu va avea putere. Usa pare foarte mare pt acel focar, clar nu, plus ca o usa mare va favoriza iesirea fumului in camera cand deschizi usa sobei, o usa mare necesita un volum mare de focar deasupra usii + canale generoase, altfel risc sa iasa fum la deschidere.

Canalul ala din spatele focarului, reprezinta o zona cu temperatura mare si cam nefolosita, ar trebui facut ceva acolo, poate inaltat si mutat o parte a schimbatorului acolo, sau marit focarul si facut un fel de canal orizontal pe sub stanga plitei care sa duca la registru, intrarea in registru fiind in fata si iesirea in spate, asta ar muta registrul in fata si poate ar permite lasarea unor dopuri de curatare pe fata, plus acces direct la cos din registru sau poate se poate curata registrul chiar prin acel canal de sub plita, se scoate plita si partea de sus a canalului si ar permite un acces pt curatare. Alta varianta de acces la registru ar putea fi, daca ingustezi si retragi clopotul 2, astfel incat sa faci o polita si prin aceasta sa desfaci polita si sa ai acces in jos la registru, dar asta doar daca permite construirea astfel.

Sau alta varianta de folosire a spatiului din spatele focarului, se face un riser acolo in spatele focarului, care urca pana aproape de partea de sus a clopotului 1 si varsa gazele sus in clopotul 1. Asta inseamna ca clopotul 1 ar avea o forma de L, in acel L fiind riserul.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Mon Jul 26, 2021 10:24 am

Am atasat o noua varianta.

Am eliminat canalul din spatele focarului, nici eu nu prea imi dau seama ce rol avea acolo, am ramas in cap cu modelul cu plita in spate.
Acum focarul si-a marit binisor dimensiunile, cred ca e ok.

Am intors si plita cu cercul mare in spate, acolo ar prinde cred ca mai multa temperatura. Daca pe cercul ala mare se poate face totusi cat de cat ceva, nu ma mai intereseaza de restul plitei. E un pret pe care sunt dispus sa-l platesc daca arderea e mai eficienta si consumul de lemne mai scazut.
Tot aici as mai vrea sa intreb, e ok granitul de pus sub plita? Am vazut ca ar duce pe la 600 de grade, poate e ok, ca el nu prea face contact cu flacara.

In partea de izolatie, deasupra focarului as pune vata ceramica, eventual 2 randuri de 2.5cm si pentru izolarea capacului vata bazaltica.

Am schimbat si portita, mi-am dat si eu seama atunci ca e mult prea mare, am pus una cu cenusar incorporat, asta pare mai potrivita.

I-am mai pus si niste samote in V, pentru colectarea mai usoara in cenusar.

Am adaugat si un rost uscat pentru eliminarea gazelor de balast, nu stiu daca are cine stie ce rol. Nu scurteaza foarte mult drumul, e si foarte aproape de portita, macar daca nimerea direct in canalul de iesire din clopotul 1.

Am pus un dop pe fata sobei pentru acces la registru, combinat cu iesirea din focar cred ca se poate curata cat de cat. Nu l-am pus foarte sus ca acolo ar trebui sa fie temperaturi mai mari, dar sper sa pot ajunge cu mana sau cu altceva.

O sa incerc sa fac registrul intr-o singura linie, dar nu se incalzeste apa mai repede daca e teava mai subtire? Cred ca ar merge totusi si teava de 42, ies peste 2.5mp

In excel ce putere a focarului trebuie sa trec ca sa potrivesc bine canalele de legatura din focar si clopot, clopot-clopot? 33 cum ziceati intr-un post trecut?

Ma scuzati ca va necajesc cu atatea intrebari, dar mi-as dori sa iasa cat mai bine :pray:

Multa sanatate, domnule Flaviu, sa aveti o zi minunata!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Mon Jul 26, 2021 9:56 pm

Schita trebuie in format 8 :D, nu o pot vedea.
Registrul nu poti sa il faci in linie, ca e prea scurt canalul, ramane cam asa nu ai ce face, functie de unde intra gazele in clopot ii faci mai larg spatiul intre coloane pe linia dinspre focar.

Granitul e posibil sa fisureze daca e placa mare pe lungime si apar incalziri neuniforme, dar daca e izolat de foc cred ca merge.
Rostul uscat are un rol pozitiv pt schimbator, dar dupa incheierea focului, in timpul arderii poate incurca mai mult arderea, daca se elimina gaze nearse prin el. Ii pregatesti o caramida cu care il obturezi cand e cazul, recomandat ca si forma lui sa fie cam de marimea unei caramizi sau jumatate de caramida.
Dopul poate fi si mai sus, nu ajunge temp mare la el, ca oricum nu e in contact direct cu gazele din clopot, are o dublura acolo, pusa pe uscat sau slab prinsa in mortar. Curatarea corecta a registrului pe pozitie, se face cu o perie de sus in jos printre coloane, se poate face si de la jumatate in sus si in jos, dar trebuie acces catre toate coloanele, ceea ce e mai greu mai ales la un registru dublat.

Da, calculul il faci pe focar de 33kw, desi uneori vei merge la putere mai redusa, aproximativ ca in foto ar fi dimensiunile, dar mai pot fi modificate in functie de situatia concreta din teren.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Mon Jul 26, 2021 10:06 pm

Mama lui, si doar am fost atent sa-l salvez cum trebuie. Sper sa mearga acum.

Din ce am mai citit azi, vata ceramica nu prea izoleaza termic, voi pune o placa de vermiculita, asta tine si la temperaturi mai sanatoase.
Alt lucru pe care l-am mai aflat azi, sa nu aduc bag aer rece direct in canalul ala din spatele focarului, sa vad poate ii mai pot face un traseu sub forma de U pana aproape de cenusar si dupa sa iasa in spatiul acela.
O retragere inspre focar a unui rand de caramizi a mai fost o alta idee misto, suport pentru tavi daca se va dori folosirea focarului drept cuptor negru.
Detalii, multe detalii :crazy:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Jul 27, 2021 10:55 pm

Vata ceramica nu izoleaza ca vata minerala de constructii, iar cea minerala nu rezista la temp mari, poate cea de seminee si cosuri, dar e cam scumpa si rezista pana pe la 500grade dar nu stiu daca permanent, oricum ca sa izoleze ar trebui grosime de peste 5 cm, dar nu cred ca vermiculita izoleaza mai bine, daca vorbim strict de coeficienti de izolare. Din vermiculita poti face un capac, care la nevoie il poti pune sub ochiurile plitei, daca nu folosesti plita in acea zi sau perioada.

Care ar fi problema cu acel aer in spate?
Aerul secundar poate fi adus mai intai in spatele cenusarului, sub focar, de aici poate sa inconjoare cenusarul si sa se distribuie pe laterale, si din uracarea pe laterale sa ajunga si in spate, sau poate fi direct distribuit de jos in cele 3 directii.

O alta idee, ma gandesc daca nu e mai bine pentru o ardere curata sa catalizezi cumva gazele printr-un canal de ardere, in acest canal ar fi temperaturi mari care ar arde gazele nearse scapate, e o speculatie de-a mea, bazata pe sobele raketa. Ceva ca in foto, intrarea prin spate, iesirea in clopotul1 prin fata, laterala opusa.
Avantajul ar fi ca gazele nu se duc direct pe schimbator, dar asa cum l-am pus iti schimba pozitia schimbatorului in oglinda, cea ce poate fi un avantaj, dar si un dezavantaj ca va trebui sa faci un al treilea canal de legatura la cos, sau in lipsa lui, clopotul 2 se va incalzi doar cand deschizi siberul dintre clopote, canalul spre cos mergand direct din clopotul 1 si in el se inteapa si iesirea din clopotul 2.
Sau mai e o varianta sa pui acest canal de catalizare pe spatele focarului, e mai scurt in acest caz, iar la intrarea in clopot o sa vina un L, ca sa putem lungi la dimensiunea necesara intrarea in clopot, si astfel nu se mai modifica pozitia schimbatorului si canalele. Ar putea avea si niste orificii de aer secundar in acest canal, fiindca va sta chiar pe capatul peretelui de aer secundar.

Sau daca nu vrei complicatii :D , ramai la varianta ta, mai trebuiesc stabilite niste detalii la grosimile peretilor, pozitia si marimea orificiilor, etc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Jul 28, 2021 1:46 am

Pana la urma daca se incalzeste putin si partea superioara din fata a focarului nu cred ca se supara nimeni.

Am mai desenat cate ceva in sketchup.
Banuiesc ca ceva de genul ar trebui sa arate canalul pentru aerul secundar, daca am inteles eu bine.

Acum in ceea ce priveste canalul de catalizare, nu-mi displace deloc ideea unei arderi mai curate, mai putin de frecat pe registru. Ati mai mentionat si in posturile trecute ceva de mutarea lui in clopot, asa l-am facut in proiect, cu dimensiunile interioare 18x16, bagat pe colt si zidit caramida de samota pe cant.
Am mai citit odata mesajul acum, ar trebui canalul inceput cumva din focar si apoi continuare in clopot. Il definitivam maine daca e.

Am modificat putin si schimbatorul, i-am mai scurtat o parte si i-am mutat returul tot sus, poate trece peste catalizator. O sa-i cer sudorului sa taie acolo teava si sa-i puna un capac, sa o ia apa in jos.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Wed Jul 28, 2021 1:35 pm

La aer acolo jos trebuie largite canalele, si pe inaltime cam 10-12 cm
Soba in lucru v5.jpg
La ce te referi cu daca se incalzeste putin si partea superioara din fata a focarului?
Nu e rea ideea cu riser in clopot, dar se cam inghesuie toate acolo, registrul nu ar fi nevoie sa pui returul sus, lasi returul jos la partea lunga si turul sus la partea scurta, teava de iesire poate fi si in bataia focului. Ai putea face riserul din caramida subtire de 32, dar nu stiu cat va rezista la stresul termic, ma refer la mortar si nici nu ai acces acolo sa mai intervi ulterior. Oricum trebuie separata latura riserului cu ceva vata ceramica de peretele exterior al sobei, ca se incinde prea tare acolo peretele exterior.
Am mai citit odata mesajul acum, ar trebui canalul inceput cumva din focar si apoi continuare in clopot. Il definitivam maine daca e.
Daca e vorba de cel vertical din clopot, e ok asa, nu trebuie inceput din focar, doar intrarea e din focar, si sa vedem la ce dimensiuni va fi intrarea.
In mesajul de ieri ma refeream la cel orizontal de sub plita, ca se afla in focar, acum nu stiu care din ele ar cataliza mai bine, cel orizontal in focar sau cel vertical in clopot, dar cel din focar are avantajul ca deja e inconjurat de gazele fierbinti din focar, macar pe o latura, si e usor de inspectat si de intervenit la el si chiar de desfiintat daca nu da rezultate. Poate fi facut chiar din vermiculita, ca e si izolatoare ca meterial, insa nu stiu cat va rezista, apropo vermiculita e de 2 tipuri, una e mai mult pentru izolatii si e mai slaba la foc, si alta care rezista in focare la expunere directa la foc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply