Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 17, 2021 1:40 pm

Latest post of the previous page:

Am atasat si o schita cu registrul intr-o varianta destul de aproapiata de realitate.
Aici sunt taiate tevile la 80cm, dar se mai pierde putin din ele la imbinare ajungand la 0.74 si registrul iese undeva la 2.1mp. Spatiile dintre tevi sunt de 4-5cm.

La o taiere a tevilor de 90, ies undeva la 2.35mp, dar tot nu se ajunge la minimul de 2.5 si nu mai raman 12 cm sub registru. Doar daca-l lipesc de capac si mai inghesui o teava pe latura lunga a schimbatorului ajungem la fix. 3 randuri la registru banuiesc ca ies din discutie, ziceati ca-i greu de curatat si cu 2.

Inca o mentiune, am trecut cu teava trasa de 60 pana in caramida laterala, sa nu stea sudura cu stutul in bataia riserului.

In schita am lasat si 13.5cm pentru capacul clopotului.

Riserul este conditionat de vreo inaltime minima? Daca nu e suficienta cea din schita cred ca trebuie mutata polita la randul 6 de placi.
Nu mai am nici problema suberului la retragere asa, doar ca sare de 8mp soba.

De incalzirea in mod special a clopotului 2 cred ca ma pot lipsi daca montez un calorifer in bucatarie (am loc in distribuitor), asa nu mai astept sa intre soba in regim. Robinet termostatat sa opreasca circulatia apei la temperatura x si s-a rezolvat problema.

Deschiderea canalului de iesire din clopotul 1 trebuie sa fie tot de 10-12 cat e latimea lui in sus sau trebuie sa fie mai generoasa? Ma gandesc sa nu se raceasca prea mult gazele.

Sper sa nu va mai cicalesc mult.

O zi frumoasa! :thankyou:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Aug 17, 2021 5:07 pm

EdwardB wrote:
Tue Aug 17, 2021 9:05 am
Cahlele au fost captusite cu jumătate de șamota refractara subțire, fumurile au fost făcute tot cu aceeași caramida. Bănuiesc ca a contribuit și asta la o performanța nesatisfăcătoare a sobei. Or fi și altele.

In multe postări văd ca nu se recomanda captusirea cahlelor cu șamota refractara, ci „cărămizi ceramice subțiri de soba, bine arse, roșii la culoare”.
E vorba despre semisamota asta vișinie?

Sau despre asta?
https://www.dedeman.ro/iasi3/caramida-s ... YUQAvD_BwE

Șamotei pe care am scos-o din soba sper sa-i găsesc cândva o întrebuințare dacă nu mai este nevoie de ea la noul proiect.
Nu stiu ce sa zic cu samota, bunicul meu avea 3 teracote, cea captusita cu samota era cea mai buna, eu am folosit la una caramida ceramica brikston de 32mm, nu stiu daca se mai gaseste acum decat de 64, seamana cu cea din link, dar nu stiu daca e aceeasi, si e ok se incalzeste f rapid ca si samota, cei drept nu tine mult caldura, dar asta nu e vina caramizii ca material. Important e ca aceste caramizi sa fie grele. Am lucrat si cu cea visinie, semisamota de helios, are aderenta buna la mortar, are greutate ok, din ce am auzit de la altii ca s-a deteriorat in focar, eu nu am folosit in focar, am zidit un clopot din ea.

La tine ce simptome avea?, nu se incalzea bine, sau se incalzea dar se racea prea repede?

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Aug 17, 2021 5:51 pm

Se incalzea, nimic de zis, dar in formula in care era soba inainte, cu plita, registru sub si cuptor metalic aproape se racea cu foc in ea. Ce-i drept m-am minunat cand am desfacut-o, ultimele 3 sau 4 randuri de sus nu mai aveau placarea suplimentara de caramida, doar samota in placa si putina tencuiala pe deasupra. Erau 7 fumuri, cu deschiderile foarte mari, de 3 placi de samota pe cant si incepeau de la randul 4. .

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Aug 17, 2021 11:22 pm

Riserul este conditionat de vreo inaltime minima? Daca nu e suficienta cea din schita cred ca trebuie mutata polita la randul 6 de placi.
Nu mai am nici problema suberului la retragere asa, doar ca sare de 8mp soba.
Ca riser da, are o inaltime minima, undeva la 80-90 cm, dar aici il folosesti doar ca si canal de concentrare a gazelor, mai important e sa fie un spatiu liber deasupra riserului de minim 20 cm. Daca iese mai bine constructiv cu polita la randul 6, atunci o faci asa, am sugerat si eu asta mai in urma, iar podul clopotului 1 nu mai trebuie sa vina neaparat la nivelul 6, poate fi si la jumatatea randului 5 sau unde iese.
Deschiderea canalului de iesire din clopotul 1 trebuie sa fie tot de 10-12 cat e latimea lui in sus sau trebuie sa fie mai generoasa? Ma gandesc sa nu se raceasca prea mult gazele.
Cu cat deschiderea e mai apropiata de podeaua clopotului, gazele se racesc mai mult, dar ea trebuie sa fie sub nivelul schimbatorului, ca gazele sa ajunga pana la partea de jos a schimbatorului, dupa ce ca e redus, nici nu il cuprinzi tot in gaze :D in cazul acesta 10-12 cm, in general eu las iesirea din clopot mai inalta, 15-18cm, daca e schimbatorul mai sus montat sau daca e mai mare decat trebuie. O trecere de dimensiunea 36x12 cm echivaleaza cu un orificiu rotund de 18 cm. In general unde ai intoarceri ale fumului trebuie un spatiu generos, caci se creaza rezistenta la inaintarea fumului, iar daca se mai aduna si depuneri la baza clopotului se reduce spatiul.

Schita cu registrul nu o pot deschide, dar sunt bune si pozele.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Aug 18, 2021 1:45 pm

Sper ca acum atasamentul sa se poate deschide. Am incercat sa desenez si racordarea la cos in cele 2 variante. Sa-mi spuneti ce parere aveti despre ele. Acum tind si eu spre cel care are canalul de evacuare in coltul clopotului.

Pana la urma am dat capacul clopotului1 la nivelul placii 6, mai mult m-am incurcat sa ies de la 5 jumatate si am ales sa-l mai inalt un pic.
Asa iese si registrul numai bine, a mai prins ceva proportii si riserul.

Ies putin disproportionate clopotele, nu cred sa ajunga al doilea sa fie vreo treime din primul, dar aia e, rezolvam din calorifer daca-i nevoie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Aug 18, 2021 3:30 pm

Mai este si varianta cu racordare la 45 de grade, si tot asa, ultimul canal se poate curata pe la capacul sobei si in racord bag perie cu bormasina.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Wed Aug 18, 2021 10:33 pm

Cred ca varianta cu canalul sus pe colt e mai ok, racordarea la cos poate fi si pe diagonala daca ti-e mai usor sa faci racordarea din capacul sobei, nu e nevoie de bormasina, se curata usor cu o maturica mica, depunerea e sub forma de pulbere.
registru riser cos.skp
Am mai ajustat eu pe schita cate ceva, am incercat mutarea caii directe in clopot, fiind clopopul mic cred ca e mai ok asa, ca sa poti incalzi si clopotul 2 cu ajutorul ei. Am facut o ajustare la intrarea in riser, ca sa creeze turbulenta. Am pus acei umeri in clopotul 2, se sprijina canalul pe ei, pot fi pusi invers in oglinda, daca faci dopul de curatare spre bucatarie.
Am incercat o impartire a canalului de urcare in 2, cu scop de masa, desi nu e temp prea mare acolo.
registru riser cos.jpg
Ma gandesc ca poate ar fi mers schimbatorul facut decalat, astfel incat sa merga canalul facut patrat. :think:

M-am gandit si la varianta sa faci 2 focare, unul pt registru si unul doar pt plita, in ideea de a pune cate un registru pe o parte si pe alta a focarului, ceea ce ar fi un avantaj pentru registru ca si radiatie primita din 2 parti ale focarului, dar pe langa ca e mai complicata, nici nu se incadreaza pe dimensiunea amprentei sobei, e nevoie de o soba mai patrata pentru asta. :think:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Aug 18, 2021 11:24 pm

Arata bine, ce sa zic. Ramane varianta asta, cea pe diagonala ma arunca destul de mult in sus.
Buna si ideea mutarii caii directe, parca prea venea sub riser.
Multam pentru ajustari!

In privinta focarului, nu e nicio problema. Daca n-o sa fie arderea atat de buna voi infunda plita cu timpul, ramane granitul pe post de blat, sigur i se gaseste o intrebuintare.

Am potrivit seara asta soclul, usor, usor ii dam drumul.

Trebuie sa iau teava si clapeta pentru admisia aerului din exterior. Sa fie de 125 sau 150mm?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Aug 19, 2021 2:56 pm

110 mm ar fi doar pentru aerul secundar, cu 125 poti acoperi partial si aerul primar, lasi in spatele cenusarului un dop de caramida, care comunica cu aerul secundar.
Optional poti face un vizor spre riser, ca sa poti urmari flacara, il faci din teava de 15 sau 18 mm din cupru, care traverseaza teracota si placarea, nu si clopotul, la clopot doar gaura in caramida, la capatul spre exterior il acoperi cu un geam .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Aug 19, 2021 4:49 pm

Chiar eram si eu curios ce s-ar intampla pe la riser pe acolo :D sunteti omul cu ideile la el
Mai am niste teava de cupru de 15 de la instalatia termica, cred ca pun din aia.

Tot in comanda cu hornul si accesoriile pentru aerul secundar ar intra si mortarul refractar.
Asta trebuie pentru toata samota? Sau doar pentru cea din focar si partea superioara a clopotului.
N-am nicio idee cat ar trebui, vreo 2 saci de 25kg ar fi suficienti? Nu trebuie pus foarte mult intre caramizi din cate am vazut.
Fondulit, AK-Fire, am mai gasit ceva de la Refarom sau mortar pentru samota la galeta de 7kg.

Pentru samota sau semisamota din clopotul 2 merge cu lut+nisip sau trebuie si acolo ceva mai special?

Numai bine! :thumbup:

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Aug 19, 2021 5:09 pm

Am uitat sa zic de teava, am gasit de 60.3x3.6mm la un depozit, doar sudata longitudinal.
Si la un alt depozit la 3.2mm, dar ceva mai calitativ, mai scumpa decat cea de la primul depozit, si zincata cu 2.9mm in perete. Teava trasa doar la 76.1x4.
Sa mai caut si in alte parti, poate gasesc.

Am mai fost si la niste sudori, care-s mai ocupati, care nu prea mai pot. La singurul nene pe care l-am gasit, destul de serios, 1000 de lei manopera pentru fieratanie.

Post Reply