Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Thu Jul 15, 2021 10:45 am

Buna ziua! Am o soba de teracota pe 8x5x2.5 randuri de teracota cu 5 fumuri, cu plita si registru de vreo 13l sub aceasta pe care as dori sa o modific intrucat nu sunt foarte multumit de performatele acesteia. Nici putere pentru calorifere nu are, arderea fiind deranjata de prezenta registrului in focar, dar nici soba nu presteaza asa cum mi-as dori, inertia termica este destul de redusa.

Am gasit pe youtube un proiect care mi se pare ca s-ar plia cel mai bine pe ceea ce exista deja, dar as dori sa stiu daca solutia este realizabila. Este probabil prima soba cu 3 clopote pe care o vad, majoritatea postate pe forum sunt cu focar+clopot1 si clopotul 2 situat deasupra.
Are admisie de aer din exterior, focar cu aer secundar, ar trebui sa functioneze bine.

As dori sa montez un registru in al 3-lea clopot, dar nu sunt sigur daca ar ajunge destula caldura la el. Pentru asta m-am gandit sa-i pun o clapeta intre clopotul 1 si clopotul 2, pe care l-as face si mai mic, sa actioneze ca o zona de tampon intre gazele nearse si registru.
Din cate am citit pe forum, flacara nu ar trebui sa ajunga la registru, de asta am ajuns la aceasta solutie.Daca am mai multa nevoie de caldura in spatiul unde incalzeste soba, redirectionez fumul pe traseul complet.

Am vazut ce am patit iarna asta cu registrul in focar, maxim la cateva zile trebuie curatat, se depune foarte multa funingine pe tevi si nici focul parca nu are asa multa viata, se si trec lemnele mai repede. Pe langa faptul ca iesea fum pe horn ca la locomotiva, deci arderea era deficitara puternic.

De proiect m-as ocupa eu, nu am gasit un sobar in zona care sa se priceapa la asa ceva si care sa aiba si timp. Anul trecut eram in astfel de cautari pentru realizarea instalatiei termice, dar am facut-o tot eu pana la urma si mi-a iesit, cred eu, foarte bine.

Multumesc mult pentru atentie si astept cu nerabdare parerile dvs. O zi productiva sa aveti!

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Fri Jul 16, 2021 9:08 am

Salut , vad ca nu au timp colegii .
Totul pleaca de la niste calcule , ca sa stii de fapt ce doresti sa obtii .
Calculat , necesarul de caldura pentru cladirea respectiva si cat se repartizeaza pe radiatie si cat pe convectie , funcie de asta se dimensioneaza si focarul .(inclusiv registrul )

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Fri Jul 16, 2021 10:03 am

Salutari! In prima instanta as dori sa stiu daca teoretic registrul se poate pune in al 3-lea clopot (focul sa ajunga prima data printr-o clapeta in al doilea clopot mai mic daca am nevoie mai mare de caldura in instalatie) sau este prea departe de focar. Asta este cam singurul proiect care mi se pliaza pe spatiul care este acolo.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by anduvirgil » Sat Jul 17, 2021 7:10 pm

Teoretic totul este posibil.
Practic trebuie plecat de la niste calcule.
@tonyst a marcat principale necunoscute.
Este posibil sa nici nu fie nevoie de al treilea canal de gaze....

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sat Jul 17, 2021 9:11 pm

As vrea sa pot încălzi spre exemplu un boiler și in perioade care nu sunt așa de reci. Și atunci as direcționa gazele in al doilea clopot, ca mai apoi sa ajungă in al 3-lea. Când temperatura exterioara o impune, gazele vor parcurge tot traseul.

Voi efectua și calculele, in mare discutam de maxim 90mp la 2.5m înălțime și un boiler termoelectric de 120l.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Sun Jul 18, 2021 7:30 am

EdwardB wrote:
Sat Jul 17, 2021 9:11 pm
As vrea sa pot încălzi spre exemplu un boiler și in perioade care nu sunt așa de reci. Și atunci as direcționa gazele in al doilea clopot, ca mai apoi sa ajungă in al 3-lea. Când temperatura exterioara o impune, gazele vor parcurge tot traseul.

Voi efectua și calculele, in mare discutam de maxim 90mp la 2.5m înălțime și un boiler termoelectric de 120l.
Andu Ti a sugerat ceva legat de al treilea clopot , de ce sa complicam ceva daca rezulta ca se poate si altfel , O suprafata este o suprafata si nu se poate vorbi de maxim sau de minim .
Lucrurile trebuiesc analizate bine .

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Sun Jul 18, 2021 11:20 pm

Buna seara! Atasez un pdf cu necesarul termic aproximativ, ar fi cam 12kw. Legat de al 3-lea clopot, daca se gaseste o solutie mai eleganta, nu pot decat sa ma bucur. Seara linistita sa aveti!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Mon Jul 19, 2021 9:15 pm

EdwardB wrote:
Sun Jul 18, 2021 11:20 pm
Buna seara! Atasez un pdf cu necesarul termic aproximativ, ar fi cam 12kw. Legat de al 3-lea clopot, daca se gaseste o solutie mai eleganta, nu pot decat sa ma bucur. Seara linistita sa aveti!
nu vad decat o latura , si am impresia ca esti putin constipat .

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by anduvirgil » Tue Jul 20, 2021 7:30 am

Irelevant fișierul ....era mai buna o schiță cu camerele , necesar pe fiecare camera, total, eventual pozitia sobei.

Cu datele de mai sus stabilite ...rezultă mărime focar, schimbător, suprafață radianta sobă....deci mărimea sobei, nr și mărime canale de fum, dimensiune cos fum ( un aspect foarte important)...

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Jul 20, 2021 9:26 am

M-am gandit ca e suficienta o captura cu prima pagina, acolo se vede totalul pe camera, volumul camerei, totalul pe fiecare latura.
Cam tot aceeasi valoare obtin si inmultind cubajul casei de 200 cu un coeficient de 60 kcal/mc3, deci adevarul este aproape.
Soba nu ar fi singura responsabila de incalzirea intregii case, intre camerele de pe partea stanga mai este o soba, dar se va folosi mai mult la nevoie, aceasta parte a casei nu este foarte des ocupata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply