Modificare soba teracota, clopote, registru

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Jul 20, 2021 9:26 am

Latest post of the previous page:

M-am gandit ca e suficienta o captura cu prima pagina, acolo se vede totalul pe camera, volumul camerei, totalul pe fiecare latura.
Cam tot aceeasi valoare obtin si inmultind cubajul casei de 200 cu un coeficient de 60 kcal/mc3, deci adevarul este aproape.
Soba nu ar fi singura responsabila de incalzirea intregii case, intre camerele de pe partea stanga mai este o soba, dar se va folosi mai mult la nevoie, aceasta parte a casei nu este foarte des ocupata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by anduvirgil » Tue Jul 20, 2021 11:54 am

8,8 kw radiatoare
3,2kw sobă - 6,5 mp suprafață radianta soba,
focar 15 kw (fara acm).

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Jul 20, 2021 1:42 pm

Soba actuala de 8x5x2.5 placi + corpul plitei ar trebui sa suplineasca necesarul pentru cele doua incaperi.
As mai dori sa stiu cu cat ar trebui suplimentat focarul pentru incalzirea si unui boiler de 120l.
As mai dori, va rog, putin ajutor cu dimensionarea focarului. Am mai citit tot pe aici ca un focar ar trebui sa fie capabil sa arda tot combustibilul in 2 ore. Dar ma lovesc de problema inaltimii focarului, rezultand mai inalt decat ar permite pozitionarea plitei la ~85cm peste cota 0. Nu sunt foarte lamurit cu nr de focuri si durata arderii.
Ce variante constructive as avea pentru pozitionarea si dimensiunea rezultata a sobei? In primul post al topicului identificasem ceva similar ca dimensiuni si pozitionare, de asta am postat-o.
Multumesc mult pentru timpul acordat!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Tue Jul 20, 2021 5:44 pm

functie de puterea aleasa a focarului , inaltimea o iei constructiv si variezi laturile bazei , programul iti da o dimensiune functie de putere
ex: 12 kw = 79 x55 x 28 cm se tine cont si de dimensiunea caramizii , a usii de alimentare etc.
In sistemul cu trei clopote trebuie sa , el spune parca ceva de inaltimea cosului , dimensiunile cosului (Pa) , sunt f. importante .
Last edited by tonyst on Tue Jul 20, 2021 6:03 pm, edited 1 time in total.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Jul 20, 2021 5:57 pm

Nu am calculat nimic, doar dau o parere pe schema de traseu a gazelor.

Soba din video, cu mici modificari ar putea merge. Schimbatorul ar trebui in clopotul 1, fiind focarul separat de plita, cred ca se poate dirija gazele fie la schimbator in lateral, fie la plita in fata, iar de la plita cu traseu tot prin schimbator sau direct in clopotul 2, oricum aici trebuie calea directa cumva facuta spre clopotul 2 sau se poate renunta la clopotul 3 si inalta clopotul 1 unde e schimbatorul, in locul clopotului 3 poate ramane un canal de legatura la cos, ca asa vine pozitia spre cos. Pt a functiona separat trebuie niste sibere in plus.
Deasemenea sub plita e un spatiu mare in jos, poate ar merge un cuptor alb bagat acolo, care ar functiona ca rotisor cu coacere de sus, sau pus un riser sub plita(focar batchbox roket), care ar cataliza mai bine gazele.
Era bine ca din schimbator gazele sa mearga direct la cos, si doar de la plita sa mearga prin clopotul 2 (traseu de cale directa "indirecta").

Varianta simpla cu gazele pe un singur traseu, ar fi ca de la focar merge la plita, din plita in clopotul 1, dar aici obligatoriu cale de intrare in clopot 1, pe sus(in video e doar jos), daca vrei si cuptor atunci trebuie siber la intrarea de sus, il inchizi ca sa mearga gazele in jurul cuptorului.
Iesirea din clopotul 1, una ramane jos cum e in video, si mai trebuie una sus langa zidul ce formeaza canalul de iesire, pe asta de sus trebuie siber, asta e calea directa, care are rol si de a ocoli partial schimbatorul(depinde cat de inalt faci clopotul 1 fata de cat e acum) si de a incalzi cu precadere clopotul 2 si iesirea la cos.

Trebuie spus ca la varianta cu plita separata de focar, nu poti gati la plita cu 2 surcele, cum e cazul cand focul arde direct sub plita. Oricum e bine de izolat focarul in special la partea de sus, pentru ca temperatura din gaze sa mearga spre plita, nu sa se piarda pe la focar.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Tue Jul 20, 2021 6:07 pm

Apropo de schimbator, ar putea fi montat chiar sub plita, separat printr-o placa ceramica de spatiul plitei, ar avea marele avantaj al curatarii facile, fara usi de curatare, doar ca trebuie un schimbator conceput special pe dimensiunea acelui spatiu.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by tonyst » Tue Jul 20, 2021 6:27 pm

flavius76 wrote:
Tue Jul 20, 2021 6:07 pm
Apropo de schimbator, ar putea fi montat chiar sub plita, separat printr-o placa ceramica de spatiul plitei, ar avea marele avantaj al curatarii facile, fara usi de curatare, doar ca trebuie un schimbator conceput special pe dimensiunea acelui spatiu.
Sa traiesti Flavius .
Noi l am luat mai usurel , unii au ales ardere inferioara si acum vorbeste( vorbesc ) ruseste :lol:

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Tue Jul 20, 2021 6:32 pm

Multumesc tare mult de perspective. Trebuie sa mai citesc de vreo 2 ori sa inteleg foarte bine ce si cum :thumbup:

Ma mai pregateam acum sa intreb cu ce as putea acoperi spatiul de deasupra focarului. Ceva tavan caramizi samota sau placi mai mari + vata + ceva granit? In video e aruncata doar o suprafata foarte subtire cu un aspect de gresie. M-am uitat acum mai bine si este intr-adevar un rand de samota.

Inaltimea focarului cred ca ar fi plafonata la maxim 60cm, daca mai pun si ceva cenusar si inchiderea de deasupra.
La 14 kw (am adaugat 2kw pentru acm, nu stiu daca o fi mult sau putin) soba si 17.5 focarul pe 2 focuri in 24 de ore ar iesi un focar de 60 inaltime, 60 adancime si 45 latime. Din cate am vazut majoritatea focarelor tind sa fie mai inguste si inalte decat mai patratoase. Dar daca e bun asa e perfect ok pentru mine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Wed Jul 21, 2021 5:39 pm

In programul de calcul sobe, trebuie sa separi soba de schimbator si sa observi valorile fiecaruia separat, fiindca au regimuri de captare a caldurii diferite, soba de caramida capteaza mult si are nevoie de putere mare in timp scurt, registrul capteaza cam 3 kw/mp de suprafata si are nevoie de un regim mai continuu de foc la putere mica. Pt soba ar fi nevoie de un focar cu puterea de 22kw, cu ardere in 2 ore, iar pt registru cam 11 kw in mod continuu, deci un focar cu puterea maxima de 33 kw. Pt 33 kw trebuie un focar de minim 84litri, care ar insemna cam 60x36x 50 inaltime, sau 60x40 x45. Puterea minima a focarului ar fi de 13kw, la aceasta putere poate functiona la regim stationar, cand soba e deja incalzita si doar suplinim cei 3.2 kw care ii cedeaza in incapere si cei 8 kw ai registrului, care merg la calorifere. Registrul trebuie cu suprafata de minim 2.5 mp. Parca din aduceri aminte, a facut cineva aici un sistem cu focar separat de plita si zicea ca nu prea se incalzeste suficient plita...

Nu e obligatoriu sa mergi pe focar clasic, poti face si focar raketa, astea sunt mai mici si ard la putere mare.
Un focar roket de tip batcbox ar asigura puterea de 33kw la o dimensinare pt riser de 16-17 cm in diametru, cu dimensiuni ale focarului ceva mai mici, dar cu spatiu pt riser in continuarea focarului sau langa in lateral, caz in care riserul poate fi in clopotul schimbatorului in lateral de focar. Plita ar putea fi capacul focarului sau poate fi o placa ceramica intre focar si plita, dar riserul in acest caz vine sub plita. Modele de acest tip face cineva pt cantine, unde se gateste la plite mari de 1m/2m, foloseste 2 risere, unul pt plita in spatele focarului, altul in lateral pt registru, are sibere din care comuta arderea, dar fiind plita mare are loc de 2 canale de circulatie a gazelor pe sub plita, ceea ce creste eficienta plitei.

EdwardB
junior
Posts: 36
Joined: Fri Mar 26, 2021 5:58 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by EdwardB » Wed Jul 21, 2021 6:56 pm

Sa traiti, domnule! Voi merge pe focar clasic, oricum la plita aia nu se gateste cine stie ce, eu as fi vrut chiar si fara dar n-am putut convinge seniorii.
Seara asta ma voi apuca de pictat putin in sketchup, dar as mai dori sa-mi clarific cateva lucruri destul de importante, zic eu.

Tot miezul sobei e ok sa-l fac din samota? Sau samota doar la focar? Mai intrebase cineva pe aici si i s-a zis ca samota nu strica nicaieri unde ar fi pusa, dezavantajul fiind reprezentat de costul mai mare.

Nici cu peretii sobei nu sunt foarte decis. Am teracota+ jumatati de samota in placa 5cm, rost cativa milimetri si caramida de samota 6/11 cm. Mai trebuie pus un rand de samota subtire lipit de placile de teracota pentru rigidizare sau care ar fi cea mai buna varianta.

Trebuie cumparata o portita cu dimensiuni mai generoase? Banuiesc ca ar fi destul de dificil de incarcat focarul cu o portita standard 27x25.

Subere unde se gasesc? Singurul model pe care il gasesc este cel atasat. Sa mai cumpar si o clapeta pentru admisia aerului exterior, asta pe cablu pare practica.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare soba teracota, clopote, registru

Post by flavius76 » Thu Jul 22, 2021 5:45 pm

Daca mergi pe varianta cum e in video, nu cred ca poti face focarul separat de plita ca nu te incadrezi pe lungime, probabil o parte din plita va sta si peste focar. Samota ar fi necesara la focar si zonele cu temperatura mare, la conturul plitei, eventual partea superioara a clopotului 1, dar poti face si intreg miezul.
Clopotul schimbatorului trebuie zidarie mai groasa, in special in partea spre focar, aici ar merge caramida pe lat 12cm+ cei 6 cm ai focarului, aici e zona unde se acumuleaza caldura in caramida. Pe partea cealalta a clopotului, spre camera, as izola cumva zidul acesta sa nu se piarda mult spre camera si sa ramana mai mult pt schimbator, as baga in cahle bca, apoi un rand de caramida subtire lipit de teracota +un rand de caramida 6cm cu rost de dilatare. La clopotul 2 e suficient un rand de caramida 6 cm lipit de placile de teracota. La modul general rigidizarea teracotei se face cu agrafele metalice, peste se poate lipi un rand de caramida sau se poate tencui cu pamant.
Nu uita de guri de curatare la baza clopotelor, buzunarul pt registru, care e mai dificil de inchis la placi de teracota (probabil cu ceva jumatati de placa puse pe pozitie si chituite cu mortar), tava de condens plus scurgerea ei, pe unde elimini condensul. Unii au facut baza clopotului tencuita cu beton rezistent la apa si placat cu gresie, scurgerea au facut direct in podeaua clopotului cu panta.
Usa ar fi suficienta si asta, eu zic ca se poate incarca, si incap si tavile de cozonac daca e cazul sa coci ceva in focar, o poti monta putin mai sus fata de baza focarului. Insa nu ar strica sa fie usa cu geam, sa poti vedea focul.

Suberele se pot manufactura la fata locului, pot fi facute si din caramida subtire de samot, ceva tije metalice si platband sau profil, tija de actionare o treci prin zid printr-o teava metalica sau de cupru, poti pune o garnitura oring la capat sa nu iasa gazele.

Trebuie totusi sa tinem cont si de limitarile unei astfel de sobe, in primul rand necesarul termic de 12 kw(presupun ca a fost calculat corect) este f mare pt o casa de 90mp, normal ar fi pe la 4-5 kw, ceea ce ar fi imbunatatit situatia schimbatorului, ca sa nu mai vorbim de consumul de lemne, dar asta e situatia cu casele vechi. Schimbatorul acesta de 8kw nu are si masa de caramida necesara ca sa poate sustine perioada dintre focuri, asta inseamna ca va fi o oscilatie mai mare de temperatura in camerele cu calorifere.

Post Reply