soba in 5 fumuri

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 5:50 pm

Latest post of the previous page:

MirceaN wrote:Nu bugetul ar fi problema ...
Am scris mai sus care cred eu ca sunt dezavantajele tiglei : dimensiunea prea mica a tiglelor in raport cu cupola sobei.
Placa acea de vermiculita poate fi taiata usor ? Cu ce se taie ? Sau exista pe undeva vre-o oferta de placa taiata la dimensiunile solicitate de client ?
Si mai spune-mi te rog daca stii : sigur placa aceea nu-si va modifica forma sub actiunea directa a celor cateva sute de grade din gazele fierbinti ce ajung in partea superioara a sobei ?
Multumesc anticipat. :think:
Se taie ca BCA ul si este termoizolatoare si rezista la temperaturi mari , mai putin la socuri mecanice , nu cred ca arunca cineva cu pietre pe soba ......!?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 6:02 pm

tonyst wrote:
MirceaN wrote:Nu bugetul ar fi problema ...
Am scris mai sus care cred eu ca sunt dezavantajele tiglei : dimensiunea prea mica a tiglelor in raport cu cupola sobei.
Placa acea de vermiculita poate fi taiata usor ? Cu ce se taie ? Sau exista pe undeva vre-o oferta de placa taiata la dimensiunile solicitate de client ?
Si mai spune-mi te rog daca stii : sigur placa aceea nu-si va modifica forma sub actiunea directa a celor cateva sute de grade din gazele fierbinti ce ajung in partea superioara a sobei ?
Multumesc anticipat. :think:
Se taie ca BCA ul si este termoizolatoare si rezista la temperaturi mari , mai putin la socuri mecanice , nu cred ca arunca cineva cu pietre pe soba ......!?
poti sa suni si sa intrebi de placi vermiculita :
ing OVIDIU FLESER
0726718518

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 8:15 pm

sau :
https://www.schornsteinmarkt.de/kaminba ... 5509/2/340" onclick="window.open(this.href);return false;

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by tonyst » Tue Sep 20, 2016 8:23 pm

tonyst wrote:sau :
https://www.schornsteinmarkt.de/kaminba ... 5509/2/340" onclick="window.open(this.href);return false;
VERMICULITA
Plăcile din vermiculită sunt placi izolatoare pe bază de minerale care au în componență ioni de fier, magneziu și silicați. Aceste plăci sunt create pentru izolarea suprafețelor expuse la temperaturi ridicate de pâna la 1100 de grade C, pot fi expuse și la flacără, asigurând astfel și o izolație termică și o izolație ignifugă.
Avantajele utilizării plăcilor din Vermiculita
- rezistența la temperaturi înalte și contactul direct cu flacăra
- acumulare scăzută de căldura in pereții sobei sau a șemineului
- rezistența la șocuri termice
- capacitate bună de izolare pentru o combustie mai bună și gaze de eșapare mai curate
Aplicații ale plăcilor din Vermiculita
- constructia sobelor, cuptoarelor, pufferelor si acumulatoarelor de caldura
- constructia semineelor cu vatra deschisa sau captusirea de focare
- izolarea cuptoarelor inclusiv in industria aluminiului, cosurilor de fum, camere de combustie si boilere

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Fane9506 » Mon Nov 27, 2017 10:30 pm

https://www.youtube.com/watch?v=x40Y8OG_Su8" onclick="window.open(this.href);return false; Văd că a postat cineva pe youtube un model din ăla clasic de sobă dreptunghiulară de 7 rânduri cu 2 poduri și 5 fumuri verticale... Poate oi fi eu mai învechit, dar modelul ăsta mi se pare unul reușit...ține destul de bine căldura, dacă îi lași dopuri unde trebuie se curăță ușor...Păcat că aici pe forum acest model a cam fost dat uitării în favoarea celui cu clopote, eu nu pot să înțeleg principiul unui canal deschis și sus și jos; să circule fumul așa pe toate părțile... Acum niște întrebări pentru utilizatorii forumului cu privire la această sobă:
1. Din câte știu, după terminarea fumurilor ( zidăriei interioare) la ultimul rând de plăci se lasă ca niște piciorușe de cărămidă pe care să stea capacul. Văd că la nenea ăla peretele e neted? pe ce a sprijinit el oare capacul? o fi comis păcatul de a fi pus fiare?
2. Am văzut că unii meșteri bagă 3 rânduri de cărămidă subțire la capac ; de umple cornișa aia de sus numai cu zidărie... Voi câte straturi puneți la capac?
3.Când vreți să curățați fumurile cum desfaceți capacul? când îl desfaceți, nu există riscul să se rupă și din zidăria fumurilor?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by flavius76 » Tue Nov 28, 2017 11:57 pm

Nu a fost dat uitarii, dar unii prefera clopotul, personal as face fumuri daca nu cobor sub nivelul focarului si clopote daca am loc sa cobor cu fumul pana jos.
Am facut si cu fiare la capac si nu au fost probleme, nu e temp asa mare la capac, dar le las loc liber la capat pentru dilatatie, sa nu impinga in zidul sobei. De regula 2 randuri de caramida subtire folosesc la capac, cu stratul de mortar se ajunge la aprox 8-10 cm grosime, dar am folosit si tigle intregi la primul rand si caramida la al doilea. La desfacere am folosit dalta si ciocanul, dar las semn pe mortar unde vine teserea caramizilor, e mai greu pana desfaci prima caramida, nu am incercat pe ud.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Bobo » Wed Nov 29, 2017 8:44 pm

flavius76 wrote:Nu a fost dat uitarii, dar unii prefera clopotul, personal as face fumuri daca nu cobor sub nivelul focarului si clopote daca am loc sa cobor cu fumul pana jos.
Am facut si cu fiare la capac si nu au fost probleme, nu e temp asa mare la capac, dar le las loc liber la capat pentru dilatatie, sa nu impinga in zidul sobei. De regula 2 randuri de caramida subtire folosesc la capac, cu stratul de mortar se ajunge la aprox 8-10 cm grosime, dar am folosit si tigle intregi la primul rand si caramida la al doilea. La desfacere am folosit dalta si ciocanul, dar las semn pe mortar unde vine teserea caramizilor, e mai greu pana desfaci prima caramida, nu am incercat pe ud.
Sunt de acord cu tine Flavius. Pe ud ,pui apa cu bidonul--sticla de plastic, freci cu spaclu, surubelnita si merge foarte bine, ai luat primul rind , in continuare tot cu apa.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: soba in 5 fumuri

Post by Fane9506 » Sat Dec 09, 2017 8:30 pm

Într-adevăr așa am făcut... am udat cu apă, apoi am luat cu șpaclul pământul și am desfăcut cărămizile așezându-le cum le-am luat ca să le pun la loc după. Din fericire nu s-a rupt nimic din zidăria internă... Și astfel al trecut la curățat... muncă grea de tot... din cele 5 fumuri și din burlanul de sobă am scos aproape o găleată de funingine.... CHINUL CEL MARE A FOST ÎNSĂ LA PODURI... a trebuit să curăț fie pe deasupra cu niște pseudo-unelte, respectiv prin focar... Asta pentru că la o sobă de 3x2,5 plăci, meșterul nu a binevoit să lase niciun dop de curățare... că vorba aia, poate îl chem tot pe el să o refacă de la zero ( când o zbura porcul... Dacă e vorba de așa ceva o refac eu și am grijă să las vreo 3-4 dopuri.)... Dintre poduri am scos cam un lighean d-ăla mic de cenușă...(Nu îmi explic cum de a ajuns acolo atâta cenusă)... Apoi am făcut argilă cu nisip și am lipit cărămizile la loc... Am mai dat apoi încă un strat cu concentrație mai mare de nisip... Totodată am aprins așa câte puțin foc ca să se usuce cât de cât capacul... Acum merge ca la început...Per total însă, curățarea acestei sobe a fost un chin... A dat Dumnezeu să ies la capăt, dar decât să mai repet operația asta, mai bine refac soba de la zero...

Post Reply