Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by claudiu.s.ro » Fri Oct 17, 2014 6:43 pm

Latest post of the previous page:

La sobele de zidarie de prin vest majoritatea usilor sunt de dimensiuni standard: 41x41cm. Daca vrei ceva de calitate si la pret acceptabil gasesti langa Debrecen (la o aruncatura de bat de Oradea). 8-)
http://www.bgepuletgepeszet.hu/cserepkalyhaajtok.html" onclick="window.open(this.href);return false;

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by claudiu.s.ro » Fri Oct 17, 2014 6:59 pm

manu wrote:daca scaunul nu poate fi incalzit (asa cum spune sobarul- din cauza cuptorului), .....
Daca vrei o soba performanta eu zic sa renunti la sobarul respectiv. Nu inteleg ce legatura are una cu alta. Scaunul/bancuta poate fi incalzita si cuptorul poate functiona foarte bine, nu se incurca una pe alta, daca sunt realizate asa cum trebuie.

manu
junior
Posts: 36
Joined: Sun Oct 12, 2014 12:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by manu » Fri Oct 17, 2014 8:14 pm

scuze, citeam pe forum si nu am vazut usile :thumbup:
multumesc mult. merg la Debrecen sa le iau.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by phoenix » Fri Oct 17, 2014 8:18 pm

Daca nu gasesti alt sobar mai bun lasa-l pala.

manu
junior
Posts: 36
Joined: Sun Oct 12, 2014 12:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by manu » Fri Oct 17, 2014 8:25 pm

incerc sa negociez cu el solutia. Alta varianta mai buna nu am, deocamdata..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by phoenix » Fri Oct 17, 2014 8:30 pm

Sa-ti spun Claudiu cat i-a luat decand a dorit soba si pana a construit-o cat a invatat si dupa aia daca iti convine faci si tu lafel. Eu am consumat cam 8 luni si inca 1 an cu teste..

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by trendd » Fri Oct 17, 2014 9:13 pm

exdan wrote:De ce Bogdane sa nu mearga usa mare? Doar o deschizi putin ca sa nu-ti dea fum in casa, pot aparea probleme doar cand o deschizi larg, in rest nu vad cum. Eventual faci o cale directa si ai terminat cu usa oricat de mare. La gazeificare mai bine o usa mai mica dar o usa de 30X30 cred ca ajunge la orice soba si ii incap si niste tavi.
si eu am zis ca merge, dar cand am vr sa imi fac si eu soba ... teracota adica :)) mesterul lu' care m-am adresat a zis ca nu merge cu usa de care vr eu ca e prea mare si trebuie sa fie maxim dubla ca diametrul fumurilor, asa ca inteleg mesterul respectiv de ce se coie ... pardon codeste :D
cat de usi eu si acum injur usile mele, ca latime au pe interior 33, jos nu pot sa bag ce busteni am in curte fara sa ii tai in doua si aia de sus nu pot sa bag decat o singura tava din casa care este mai ingusta, deci zic ca ar trebui sa aiba minim 40 latimea pe interior ca sa incapa si tavile de la aragaz ... sau cat au tavile de la aragaz :D

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by trendd » Fri Oct 17, 2014 9:18 pm

mie mi-a luat ca sa pricep, cam o luna si inca 3 ca sa se sedimenteze informatia, in asa fel incat sa o nimeresc din prima, sa nu refac soba peste un an sau doi :D

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by claudiu.s.ro » Fri Oct 17, 2014 9:29 pm

Eu am avut avantajul timpului, ca am reusit sa studiez si sa o fac singur. Eu zic ca dc nu dispui de timp pt asa ceva mai bine ”investesti” intr-un sobar care sa-ti faca ceva de calitate. Din experienta pot sa spun ca de cate ori am zis ca economisesc printr-un compromis de la calitate am avut doar de pierdut, si am platit si mai mult. :naughty:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by phoenix » Fri Oct 17, 2014 10:19 pm

De unde oi lua tu mesterul acela, eu nu stiu :) Daca da 500 de euro/manopera sobei sau macar 350 se gaseste unul bun din Ungaria...

manu
junior
Posts: 36
Joined: Sun Oct 12, 2014 12:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu clopote, gazeificare si serpentina.

Post by manu » Sat Oct 18, 2014 10:14 am

exdan wrote:De unde oi lua tu mesterul acela, eu nu stiu :) Daca da 500 de euro/manopera sobei sau macar 350 se gaseste unul bun din Ungaria...

am invatat si eu pe pielea mea ca scumpul mai mult pagubeste... asa ca puteti sa-mi recomandati pe cineva?

Post Reply