Teracota-Bobo

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Teracota-Bobo

Post by georeby » Thu Feb 28, 2019 7:56 am

Latest post of the previous page:

Inseamna ca baiatul asta este artist...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=STSwmPIuP7w[/youtube]

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota-Bobo

Post by Bobo » Thu Feb 28, 2019 3:15 pm

Ce minune, ce enigma, ce artist.....simplu o teracota facuta de un mosulet pot spune,ca am peste 65. De fapt unii dintre voi stiti ca m-am apucat de ele la 40 ani si muuuuulte au trecut prin mina mea. Acum daca mai fac lee promovez pe alea complicate, cu gazeificare daca se poate, placate dublu etc, etdc.
dar am si facut






de va este teama de cioplit, de piilit frecat- ca doar se face cum sobele de zidarie,,,, eee aici mai trebuie si rabdare nu chiar de chinez (ca am facut si din astea) dar mai trebuiesc atentii si repetari a fazelor de lucru,si mingiieri si contemplari ,ma gindescacum la Brincusi si Eminescu. Am tot intrebat pe ai tineri zidari -care tori sunt mesteri mari- daca vor teracote sa invete...nene fac din caramida dar ce vrei matale vinde-o altuia.Stiu ca la voi insirati 4 ate sau niciuna delimitati soba functie de modele si dimensiunea caramizilor si dai bataie tot punind bolobocul ,nu frecind sau poliza. Am facut si moi citeva pina in 20 de bucatarie,natur sau p[lacate si de camera.
Si totusi n u este asa cum credeti voi,nu va intrebat nimeni dar daca vreti -outeti iar interiorul este ca la caramida.
Mai revin

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Teracota-Bobo

Post by ciobimar » Thu Feb 28, 2019 4:02 pm

Rusul ..face teracote cu registru ..are mai multe modele ..pe canalul sau..

https://www.youtube.com/watch?v=MUwaN5EsOns

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Teracota-Bobo

Post by gi0 » Thu Feb 28, 2019 7:27 pm

Multi inainte domnul @bobo , si putere de munca , daca nu cumva vati saturat de sobarie ... :thumbup:

Post Reply