soba raketa-rocket stove

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by flavius76 » Sat May 30, 2015 1:39 am

Latest post of the previous page:

O revenire referitor la cuptorul roket:
I-am inaltat cosul, astfel l-am scos afara prin acoperis. Surpriza a venit la primul foc, cand desi tragea mai bine, nu am reusit deloc sa incalzesc cuptorul. Am focarit mai bine de 2 ore si temp in cuptor se incapatina sa nu urce la valoarea de regim, deasemenea flacara nu mai iesea din riser in cuptor, doar scantei mari ce erau antrenate cu viteza prin cuptor. Desi programasem pt acea zi niste bunatati la cuptor, a trebuit sa renunt, deabia am obtinut un maxim de 170 grade in cuptor, in schimb s-a incalzit piciorul cuptorului pana jos, lucru care nu s-a intamplat anterior.
Daca nu as fi obtinut anterior rezultate bune, as fi tras usor concluzia ca raketa nu e suficienta pt incalzirea cuptorului. In aceste conditii cauza problemei parea a fi excesul de aer, care pe de o parte racea gazele si pe de alta parte transporta temperatura catre cos, reusind astfel incalzirea piciorului. A doua zi am mesterit un siber pe cos, astfel am reusit sa controlez excesul de aer, obtinand niste flacari superbe in cuptor (parca era un vulcan in eruptie), iar aducerea cuptorului in regim s-a facut in maxim 1 ora de focarit.

Concluzia este ca excesul de aer joaca un rol important atat in calitatea arderii cat si in felul cum e transportata temperatura prin soba. Un analizor de gaze ar indica exact cum trebuie reglata arderea, ideal oxigenul trebuie sa fie 10-11% pentru un randament bun, cu conditia ca si focarul sa suporte acest procent scazut, fara a scoate fum.
Reglarea din siber poate fi inlocuita cu reglarea din admisia aerului, dar la roket de regula nu exista usa, aerul fiind la liber, ca la diesel.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by anduvirgil » Sat May 30, 2015 10:17 pm

flavius76 wrote:.....In aceste conditii cauza problemei parea a fi excesul de aer, care pe de o parte racea gazele si pe de alta parte transporta temperatura catre cos, reusind astfel incalzirea piciorului. A doua zi am mesterit un siber pe cos, astfel am reusit sa controlez excesul de aer, obtinand niste flacari superbe in cuptor (parca era un vulcan in eruptie), iar aducerea cuptorului in regim s-a facut in maxim 1 ora de focarit.

Concluzia este ca excesul de aer joaca un rol important atat in calitatea arderii cat si in felul cum e transportata temperatura prin soba. Un analizor de gaze ar indica exact cum trebuie reglata arderea, ideal oxigenul trebuie sa fie 10-11% pentru un randament bun, cu conditia ca si focarul sa suporte acest procent scazut, fara a scoate fum.
Reglarea din siber poate fi inlocuita cu reglarea din admisia aerului, dar la roket de regula nu exista usa, aerul fiind la liber, ca la diesel.
Apropo de chestia asta.
Poate tineti minte ca spuneam ca merg cu aerele aproape inchise...dupa ce se aprinde focul bine.... asa arde
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QqfiHr0uYps[/youtube]

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by georeby » Sat May 30, 2015 10:32 pm

anduvirgil wrote:
flavius76 wrote:.....In aceste conditii cauza problemei parea a fi excesul de aer, care pe de o parte racea gazele si pe de alta parte transporta temperatura catre cos, reusind astfel incalzirea piciorului. A doua zi am mesterit un siber pe cos, astfel am reusit sa controlez excesul de aer, obtinand niste flacari superbe in cuptor (parca era un vulcan in eruptie), iar aducerea cuptorului in regim s-a facut in maxim 1 ora de focarit.

Concluzia este ca excesul de aer joaca un rol important atat in calitatea arderii cat si in felul cum e transportata temperatura prin soba. Un analizor de gaze ar indica exact cum trebuie reglata arderea, ideal oxigenul trebuie sa fie 10-11% pentru un randament bun, cu conditia ca si focarul sa suporte acest procent scazut, fara a scoate fum.
Reglarea din siber poate fi inlocuita cu reglarea din admisia aerului, dar la roket de regula nu exista usa, aerul fiind la liber, ca la diesel.
Apropo de chestia asta.
Poate tineti minte ca spuneam ca merg cu aerele aproape inchise...dupa ce se aprinde focul bine.... asa arde
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QqfiHr0uYps[/youtube]

ai racordat soba la gaze si zici de aere inchise :lol: :lol:

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by flavius76 » Thu Jun 11, 2015 3:49 pm

exdan wrote:Flavius, bine, racketa ca racketa, da tu nu mananci nimic la aceasta raketa?
Nimic :) ???
:)
https://www.youtube.com/watch?v=w8FX1nlufig" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 3:55 pm

Mi-e foame :P

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by flavius76 » Thu Jun 11, 2015 4:01 pm

Pana la urmatoarea vizita la tara, si eu mi-am pus pofta in cui. :D

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 11:46 pm

Filmu atsa il cautam odata si l-am gasit acuma

https://www.youtube.com/watch?v=izpXRoRHU5o" onclick="window.open(this.href);return false;

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by tonyst » Fri Jun 19, 2015 3:48 pm

https://www.youtube.com/watch?v=DFb_OmU0mbg" onclick="window.open(this.href);return false;

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba raketa-rocket stove

Post by christi40 » Sat Jun 20, 2015 9:42 am



Daca are cineva aceasta carte in format pdf si mi-o poate trimite i-as fi recunoscator. Am avut-o , s-a dus o data cu vechiul pc, iar acum cu noul "t4" nu am toate setarile pentru a-l descarca sau dezarhiva din "rar".

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Sat Jun 20, 2015 12:02 pm

Incerc eu , are 8Mb.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Sat Jun 20, 2015 12:09 pm

Am incercat pe pm dar nu merge .
Sper ca puteti descarca de pe forum .
Cu stima .

Post Reply