Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sat Feb 22, 2014 10:01 pm

Latest post of the previous page:

Varianta a 2-a , pe care am testat-o vineri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 23, 2014 6:03 pm

Am facut vineri 2 filmulete . In unul din ele nu batea vantul .

http://www.youtube.com/watch?v=bD0CNbsk ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=RfYB4mn5 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 23, 2014 6:49 pm

In primul film consider ca aveai prea putine lemne si peretii metalici ai raketei nu catalizau gazele.
Eu cred ca ar trebui sa alimentezi cu lemne la cel putin 45 de grade, si lemnele sa curga in jos.

http://www.youtube.com/watch?v=2gQH0iHmNJ4" onclick="window.open(this.href);return false;

Cosul il izolezi ca sa devina fierbinte si sa traga si mai tare.
Intre buncar si cos sa faci o ingustare conica care sa catalizeze si ea flacara.

Apoi iei buncarul de metal si il adaptezi la un cos de samota(pana la riser)...apoi imbraci totul in caramida si faci un buncar etans...

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 23, 2014 6:58 pm

Batea vantul si imi sufla fortat aer in focar prin gratarul focarului. De fiecare data cand se intampla asta iesea fum albastrui.
Oricum vreau sa mai fac una mica cu focarul inclinat la 45°. Vedem cum o sa se comporte.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 23, 2014 7:04 pm

phoenix wrote:
... Apoi iei buncarul de metal si il adaptezi la un cos de samota(pana la riser)...apoi imbraci totul in caramida si faci un buncar etans...

Soba a fost proiectata sa poata fi mutata. Daca as fi facut-o fixa ar fi fost o cu totul alta abordare si as fi facut ceva asemanator cu ce descriai tu.
Last edited by cristimoisuc on Sun Feb 23, 2014 7:14 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 23, 2014 7:11 pm

Ziceam si eu visele mele Cristi...esti cu 100 de ani inaintea oricarui visator...

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 23, 2014 7:27 pm

:) Nici chiar asa ! Mai am o rachetutza facuta din doua cosuri de gunoi puse cap la cap, cred ca am mai pus ceva poze pe aici. Pe aia am facut de toate toamna trecuta . Daca vreti caut pozele si o asez si pe aici sa para mai bogat topicul de rachete.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 23, 2014 7:28 pm

Pai pune-le...
"Din bube, mucigaiuri si noroi, iscat-am frumuseti si preturi noi!..."

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Tue Feb 25, 2014 11:08 am

cristimoisuc wrote:Am facut vineri 2 filmulete . In unul din ele nu batea vantul .

http://www.youtube.com/watch?v=bD0CNbsk ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=RfYB4mn5 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta nu este o soba racheta, ci doar o sobita..si atat, ca sa fie racheta trebuie izolat riserul, fara acea izolatie....este doar un simplu cos, exista si rachete de metal dar trebuie sa indeplineasca niste conditii, chiar si focarul trebuie izolat..dar nu neaparat, riserul trebuie sa ajunga la o temperatura ca sa catalizeze ,,desurile,, sa te documentezi...cele mai bune sunt cele de samota, daca vrei sa fie mobil..asta nu este o problema, si racheta mea este mobila, o pot muta orunde in garaj

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Tue Feb 25, 2014 11:12 am

cristimoisuc wrote:Riserul e pus , doar ca nu e izolat cu vata. Izolat ar trebui sa ajunga in regim mai repede dar acum am intrat la idei cu cat rezista teava riserului daca o izolez. Ma gandesc sa nu-l mai izolez iar cand ii voi pune si butoiul in cap va fi mai mica diferenta de temperatura dintre interiorul si exteriorul riserului pentru ca va sta imersat in fumul fierbinte si asta imi va creste temperatura si in interiorul lui ajungand in final la acelasi rezultat( o temperatura mai mare in riser).

musai izolat......

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Thu Feb 27, 2014 11:29 pm


Post Reply