Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 16, 2014 5:12 pm

Latest post of the previous page:

Eu ma gandeam la o soba de zidarie...de ce sa fie atat de curata arderea la rochet? Riserul trebuie sa actioneze ca un catalzator...eu as baga lemne si as face ardere superioara iar catalizatorul de deasupra sta in calea flacarilor si le arde toate noxele. Izolez in jurul acelui canal si apoi iese un clopot in contraflow. Acolo poate sa fie un calorifer...impac si ideia de clopot si de rocket si de ardere superioara...o sa fie acelasi lucru ca la arderea inversa sau inferioara doar ca o sa fie superioara...mai vedem...

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 16, 2014 5:40 pm

Ceva asemanator ma bate si pe mine gandul dar mai vedem dupa ce fac ceva experimente la vara. Si sobele pe care le fac acum sunt experimente pentru un viitor focar corcitura intre unul zidit si unul racheta.Ce-i fain e ca nu le fac pe banii mei.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 16, 2014 5:49 pm

La Cristuru s-a facut o soba care avea o ingustare a focarului in partea de sus. Mie nu mi-a placut soba respectiva ca forma vazuta din exterior dar cand am vazut prezentarea ei erau niste idei interesante. Riserul vostru aduce inca un pas...Soba de la cristuru cica mergea fara cos...nu ma interesa ca merge fara cos dar o soba care merge fara cos are o alta dinamica in focar...Poate e descoperit deja focarul acesta pe undeva dar uite ca din mici experimente se leaga o alta ideie.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by anduvirgil » Sun Feb 16, 2014 6:39 pm

Pentru o racketa cu ardere superioara trebuiesc gasite inaltimile ideale ale buncarului si riser-ului.
Se stie bine ca o data cu scaderea stivei de lemne creste distanta intre flacara si zona superioara a focarului, zona care trebuie mentinuta la o temperatura inalta.
Putem beneficia de avantajul izolarii riserului, si poate la intrarea in riser sa fie adus aer secundar, ca la Batch box rocket stove al lui peter van den berg.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 16, 2014 8:01 pm

La soba pe care-am facut-o alimentarea se face ca la o soba clasica, am renuntat la buncar, singura concesie a fost focarul lung care pe langa faptul ca-mi incalzeste aerul pana ajunge in zona de combustie imi permite sa bag lemne de 70-80 cm in foc.
In partea de jos a sobei , dupa gaura cenusarului, am dublat fundul focarului pana in spate si apoi peretele opus usii sobei si am adus pe acolo aer secundar . Ca rezultat in focar avem 2 curenti de aer care maresc turbionarea : unul care vine prin gratarul cenusarului si merge spre gaura riserului si celalalt ce vine din partea opusa , din spate, si vine in fata , tot spre gaura riserului. In timpul probelor am avut gazeificare ca la un focar cu ardere superioara pe la admisia din spate a aerului.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 16, 2014 8:15 pm

Eficienta nu o sa fie ca la o ardere inferioara sau inversa pentru ca avem jarul acolo care joaca rol de catalizator...dar pe anumite paliere de ardere se poate obtine ceva mai bun decat pana acum, fata de focarele stiute deja...parerea mea.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 16, 2014 8:37 pm

Vezi ca in riser ajungi usor la 900°C. Biata mea termocupla bate pana la 750°C si ajunge la maxim fara sa o var prea tare in flacara in cateva secunde. Gandeste-te ca toate gazele trec pe acolo.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 16, 2014 8:43 pm

Scopul meu este sa concentrez flacarile la un loc si sa la pun in fata un obstacol...Flacara poate ajunge si la mine peste 1000 dar peretii focarului nu vor trece poate nici de 600 vreodata...

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sun Feb 16, 2014 8:54 pm

Aici e avantajul rachetei : toate gazele trec printr-o zona ingusta aflata la temperatura mare si oxideaza tot ce trece pe acolo. Nu ma intereseaza prea mult temperatura din focar, doar ca gazele ce ajung in riser sa fie suficient turbionate si sa aiba destul oxigen ca sa oxideze tot ce trece pe acolo.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 16, 2014 9:02 pm

Pe mine ma intereseaza sa ajunga temperatura cat mai mare in schimbator fara sa pierd temperatura de ardere...ti-am zis ca la un cazan vreau smecheria.
Eu cred ca dezvoltarea ulterioara o sa fie in favoarea arderii superioare, catalizata serios.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Mon Feb 17, 2014 9:16 am

phoenix wrote:Pe mine ma intereseaza sa ajunga temperatura cat mai mare in schimbator fara sa pierd temperatura de ardere...ti-am zis ca la un cazan vreau smecheria.
Eu cred ca dezvoltarea ulterioara o sa fie in favoarea arderii superioare, catalizata serios.

Temperatura in riser poate ajunge si la 1100-1200 de grade, si asta o spun cunoscatorii, problema este cum se poate valorifica aceasta temperatura, ce vad aici..la mine si la alte rachete...arderea curata, asa cum spune si Dan, riserul se comporta ca un catalizator, dar nu numai..acolo se produce tirajul de care are nevoie soba racheta, de aceea poti scoate burlanul din clopot pe verticala, fara sa afectezi arderea, eu cred ca viitoruil rachetei va fi maret, calcule facute ptr o ardere prelungita, asta este inconvenientul....nu poti sta langa ea sa alimentezi, dar..pentru rumegus si peleti este ideala, am postat diferite variante de alimentare cu ardere inversa, vreau sa incerc sa fac un schimbator prt racheta mea, probabil o spirala de inox, sunt curios in cat timp pot sa incazesc apa dintr-un ,,puffer,, de plastic la..sa zicem 60 de grade, oricum felicitari si sper si altii sa dea mai multa importanta rachetei. Exista o soba finlandeza care seamana perfect cu o racheta, numai ca riserul nu este izolat..focarul deasemenea este mic, dar este gandita ca lemnele sa fie pozitionate in sus, deci o ardere rapida...


http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic ... 87&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply