Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Moderators: sobe, teracotix

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Mon Feb 17, 2014 10:42 pm

Latest post of the previous page:

VA URMA

lucas2007
junior
Posts: 41
Joined: Thu Oct 10, 2013 11:07 pm
Location: Dumnesti, Ilfov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by lucas2007 » Mon Feb 17, 2014 10:46 pm

Asteptam cu viu interes.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by anduvirgil » Mon Feb 17, 2014 10:46 pm

cristimoisuc wrote:Nici o parere despre cum arata fumul? Condensul e din cauza cosului neizolat si a diferitelor incercari de pozitionare a lui. La un moment dat avea o portiune de 5m pe orizontala si " tragea" de rupea.
Mi se pare temperatura mare la iesirea de pe cos si fumul un pic cam dens...

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by flavius76 » Tue Feb 18, 2014 1:17 pm

La rachete, una din conditii e intrarea treptata a combustibilului in zona de ardere, asemanator focarelor pe peleti. Daca se ataseaza un buncar in care se incarca combustibilul, se cam pierde aceasta conditie.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Tue Feb 18, 2014 8:48 pm

E normal sa fie mare temperatura pe cos . Pentru captarea caldurii eficient mergea un clopot pe acolo sau un butoi mai mare care sa radieze mai multa caldura in interior. Eu m-am descurcat cu ce materiale aveam. Important e sa avem de unde capta caldura efiecientizarea vine dupa. Si fumul poate sa fie mai putin dar cei care o utilizeaza nu stau acolo si pun pe foc. Arunca cate o bucata doua de fag inauntru , intregi, sa tina mai mult focul si pleaca. Au fost si momente cand aproape nu se vedea fumul dar cand am trecut eu pe acolo era o singura bucata de lemn in foc si aia ardea destul de anemic pentru o racheta. Din experienta stiu ca pentru a avea o ardere eficienta in soba trebuie sa avem lemne de fractie mai mica si focul sa arda vioi.
La prototipul 0 fara ,aer secundar , nu am fum vizibil pe cos decat un pic cand pun o noua sarja pe foc sau daca incarc focarul prea tare cu lemne si nu mai trece suficient aer printre lemne sau ... daca am lemne ude.
Voi vreti toate sobele cu buncar cat mai mare si alimentate cat mai rar ,sa nu ma intelegeti gresit - si eu vreau asta, dar incerc sa adaptez un focar asemanator ca idee la soba romanului necajit, care nu-si permite o soba de zidarie dar la care , cu modificari si costuri minime , sa poti obtine o ardere eficienta. Eu il vad ca pe un prim pas spre sobele grele de zidarie pentru omul de rand . Poate gresesc, dar merita sa incerc.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Thu Feb 20, 2014 10:04 pm

Pentru Dan o poza cu fum invizibil. A fost facuta cam la jumatate de ora de la aprinderea focului. Pun o poza si cum arata focarul in momentul acela. Deasupra e cotul de la riserul pe care l-am operat azi. Nu cred ca are o luna de cand l-am pus.

Riserul nu l-am izolat si cred ca face si gazeificare la intrarea in riser, dar poate pot filma ceva maine sa va dati si voi cu parerea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by cristimoisuc on Thu Feb 20, 2014 10:19 pm, edited 2 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Thu Feb 20, 2014 10:08 pm

Pai si daca ii pui riserul nu mai e invizibil?

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Thu Feb 20, 2014 10:18 pm

Riserul e pus , doar ca nu e izolat cu vata. Izolat ar trebui sa ajunga in regim mai repede dar acum am intrat la idei cu cat rezista teava riserului daca o izolez. Ma gandesc sa nu-l mai izolez iar cand ii voi pune si butoiul in cap va fi mai mica diferenta de temperatura dintre interiorul si exteriorul riserului pentru ca va sta imersat in fumul fierbinte si asta imi va creste temperatura si in interiorul lui ajungand in final la acelasi rezultat( o temperatura mai mare in riser).

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Thu Feb 20, 2014 10:55 pm

Scuze, ma refeream la butoi...

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sat Feb 22, 2014 9:55 pm

phoenix wrote:Pai si daca ii pui riserul nu mai e invizibil?
Ba da doar ca mi-ar trebui cam 1 m de cos si un cot pe care nu-l am la teste.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by cristimoisuc » Sat Feb 22, 2014 10:01 pm

Varianta a 2-a , pe care am testat-o vineri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply