Rocket pentru gatit vara

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Rocket pentru gatit vara

Post by cristimoisuc » Sun Mar 02, 2014 1:04 pm

Prima soba bazata pe acest principiu incercata de mine vara trecuta. Corpul sobei este facut dintr-un cos de gunoi metalic , iar la focar + riser am folosit 7 samote subtiri, cu izolatie de vata bazaltica intre caramizi si exteriorul din tabla.Cam asa arata initial dar inca scotea fum vizibil daca puneam mai multe lemne.


PS Aici in poze inca nu era adaugata izolatia dar se vede spatiul unde poate fi pusa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Rocket pentru gatit vara

Post by tonyst » Sun Mar 02, 2014 2:13 pm

cristimoisuc wrote:Prima soba bazata pe acest principiu incercata de mine vara trecuta. Corpul sobei este facut dintr-un cos de gunoi metalic , iar la focar + riser am folosit 7 samote subtiri, cu izolatie de vata bazaltica intre caramizi si exteriorul din tabla.Cam asa arata initial dar inca scotea fum vizibil daca puneam mai multe lemne.


PS Aici in poze inca nu era adaugata izolatia dar se vede spatiul unde poate fi pusa.
Bravo Cristi si multumim pentru tot ce faci .

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Rocket pentru gatit vara

Post by cristimoisuc » Sun Mar 02, 2014 2:52 pm

Pentru a creste performantele sobei am lungit riserul cu o bucata de teava de teava de 11,5 cm diametru ,izolata, iar deasupra am asezat un alt cos de gunoi cu fundul in sus. Acum nu mai scoate fum decat cand aprind focul sau daca alimentez cu prea multe lemne si nu mai trage suficient aer printre ele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply